Obchodní zprávy: Podíl Mac OS X na Webu skoro 8 procent a Apple sedmým největším výrobcem notebooků na světě. (2.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Obchodní zprávy: Podíl Mac OS X na Webu skoro 8 procent a Apple sedmým největším výrobcem notebooků na světě. (2.7.08)

2. července 2008, 08.00 | Nový průzkum Net Applications ukazuje, že se podíl strojů s Mac OS X na Webu přiblížil 8 procentům. A z průzkumu firmy DisplaySearch plyne, že v prvním čtvrtletí 2008 byl Apple sedmým největším výrobcem notebooků na světě.

Za pozornost stojí též následující zprávy obchodního rázu:

Podíl Mac OS X na Webu se v červnu přiblížil 8 procentům

Začal nový měsíc, takže přišel také čas na zveřejnění výsledků dalšího průzkumu firmy Net Applications. Jak již jistě víte, tato firma zjišťuje, jaké platformy a webové prohlížeče se používají pro přístup k Webu. Získané výsledky tak vlastně udávají, jak silně jsou jednotlivé platformy zastoupeny v zařízeních pracujících s Webem, což představuje docela praktický údaj.

Výsledky průzkumu za červen ve zpřehledněné podobě opět přináší Ars Technica.

Podíl Mac OS X

Nejprve se podíváme na zastoupení operačních systémů, jejich podíly za poslední rok znázorňuje tento diagram.

Pro Mac OS X vypadá vývojový trend rozhodně dobře, za červen totiž dosáhl podílu 7,96 procenta, hranice 8 procent tedy nejspíš bude už brzy překonána a lze spekulovat o tom, zda a kdy Macy zaútočí na dvoucifernou hodnotu. (Pro upřesnění, tyto údaje platí pro Web jako celek, Net Applications sice umí data rozlišovat podle geografických regionů, jenže takovéto podrobnosti poskytuje pouze v rámci placených služeb.)

Net Applications navíc rozlišuje Macy podle procesoru, díky tomu lze sledovat vývoj poměru mezi novými stroji s Intely a starými s PowerPC. Výsledek nepřekvapuje, Macy s Intely tvoří 5,6 procenta uživatelů Webu, oproti květnu jejich podíl vzrostl o čtvrt procenta, PowerPC stroje naopak klesly na 2,7 procenta. Podíl Maců s Intely tak roste dvojnásobným tempem oproti poklesu PowerPC Maců, což vyvrací tvrzení skeptiků, že silné prodeje Maců pocházejí jenom z nahrazování starších strojů, k těmto číslům zjevně přispívají i noví uživatelé.

Extrapolace takovýchto trendů jsou sice dost ošidné, ale kdyby to takto pokračovalo dál, brzy by Macy s PowerPC ztratily na významu. Roste tak pravděpodobnost, že Mac OS X 10.6 Snow Leopard nakonec skutečně zruší podporu PowerPC, s jistotou se to však zatím říci nedá. (Předběžná vývojářská verze je sice určena pouze pro Intel, ovšem ostrá verze Snow Leoparda má vyjít až někdy za rok, do té doby se může mnohé změnit.)

Podíl Safari

Net Applications rovněž sleduje použité webové prohlížeče, nás přirozeně zajímá hlavně Safari, jeho podíly za posledních 12 měsíců udává tenhle diagram.

Podíl Safari vzrostl jen mírně, z 6,25 na 6,32 procenta. A tento nárůst se projevil jenom u verzí pro Mac, podíl Safari pro Windows se udržuje na 0,28 procenta. Tohoto podílu ovšem Safari 3 pro Windows dosáhlo přibalením k iTunes pro Windows, kdy se prohlížeč implicitně nainstaloval spolu s ostatním softwarem v rámci automatické aktualizace. Poté, co Apple tuto kontroverzní praktiku zrušil, podíl Safari pro Windows už téměř neroste.

Pokud jde o Safari pro Mac OS X, tam již drtivě převládá verze 3, do diagramu však nově přibyla i verze 4. Tu sice zatím mají k dispozici pouze vývojáři (a nachází se též v předběžné verzi Snow Leoparda), přesto ho už používá tolik lidí, že se na grafu projevuje. Sice nepatrně, s podílem jen 0,01 procenta, nicméně to znamená, že verzi 4 užívá poměrně hodně vývojářů či aspoň nadšenců libujících si v testovacích verzích aplikací.

Podíl iPhonu

Net Applications považuje iPhone za samostatnou platformu a porovnává ji s ostatními operačními systémy. Stejný názor zjevně zastává také Apple, na letošní vývojářské konferenci WWDC to jasně dokazoval transparenty s nápisy „OS X iPhone“.

Podíl iPhonu se od května nezměnil, zůstává na 0,16 procenta,což ovšem nijak zvlášť nepřekvapuje, vzhledem k tomu, že v USA se v mnoha obchodech telefon úplně vyprodal. To se nepochybně změní s nástupem nového iPhonu 3G, ale ten se začne prodávat až 11. července, takže ve výsledcích Net Applications se to zřejmě výrazněji projeví nejdříve za srpen.

Podíl iPhonu je sice v absolutním vyjádření nepatrný, avšak jak ukazuje příslušný diagram, představuje čtvrtou nejrozšířenější platformu pro Web po Windows, Mac OS X a Linuxu. Bude rozhodně zajímavé sledovat, co s těmito čísly udělá iPhone 3G.

Z nejnovějšího průzkumu Net Applications jasně plyne, že se zejména Macům letos vede dobře, to potvrzuje i další průzkum trhu:

Prodej notebooků Applu za první čtvrtletí ve vzájemném srovnání

Firma DisplaySearch, patřící pod NPD Group, zveřejnila výsledky svého průzkumu prodeje notebooků za letošní první čtvrtletí.

Tato zpráva popisuje výsledky průzkumu prodeje notebooků v celosvětovém měřítku za zmíněné období. Trh notebooků je na vzestupu jako celek, v meziročním srovnání se prodej notebooků zvýšil o 35 procent, prodalo se jich celkem 31 milionů. Průměrný růst trhu výrazně překonaly firmy Apple, Asus, Dell, HP a Lenovo. V případě Applu nárůst za první čtvrtletí činil plných 61 procent, z 891 000 kusů na 1,43 milionu. Apple tak na celosvětovém trhu získal podíl 4,6 procenta, což z něj učinilo sedmého největšího výrobce notebooků.

První příčku nadále drží HP, se 40procentním růstem (ze 4,6 na 6,46 milionu kusů), toto postavení si uchovává již sedm čtvrtletí po sobě. Druhé místo obsazuje Dell, ten prodal o 45 procent notebooků více (4,7 milionu oproti 3,2 milionu před rokem).

V prodejních žebříčcích se obvykle uvádí jen prvních pět míst, takže se Apple schová mezi „Ostatní“. Sedmé místo na světě však rozhodně znamená úspěch a vzhledem k vysokému tempu růstu existuje naděje, že se Apple posune ještě výš. Samozřejmě, údaje pro USA budou citelně vyšší.

Informace o prodeji notebooků Applu za první letošní čtvrtletí ovšem jsou už dávno známé, Apple je uvolnil koncem dubna spolu se svými dalšími výsledky za dané čtvrtletí, zpráva DisplaySearch však přináší vzájemné porovnání s ostatními výrobci, což jistě stojí za zmínku, udrží-li se současné trendy, asi se Apple již brzy probojuje mezi největší globální hráče na trhu přenosných počítačů.

O současném vývoji prodejních trendů bychom se měli dozvědět více při oznámení finančních výsledků Applu za druhé kalendářní čtvrtletí, k němuž dojde 21. července.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: