Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nový software pro Macy

19. března 2010, 00.00 | Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 odstranilo další drobné potíže. Apple aktualizoval ovladače tiskáren Brother a Samsung pro Snow Leoparda. Nová utilita KeyAce dovoluje přiřazovat horké klávesy různým úkonům. Utilita Combine PDFs 5.0 pro spojování PDF dokumentů přináší řadu vylepšení. A Amazon uvolnil beta verzi své softwarové čtečky Kindle pro Mac OS X.

V oblasti softwaru pro Macy se objevilo především několik nových či aktualizovaných utilit, pokračují ovšem také práce na další aktualizaci Snow Leoparda:

Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 opravilo některé drobné chyby

V úterý obdrželi externí vývojáři další testovací sestavení Mac OS X 10.6.3. Nové sestavení 10D571 o velikosti zhruba 700 MB přišlo 11 dnů po předchozím sestavení 10D567 a iPhone in Canada podrobněji popisuje, jaké změny přináší.

Některé z nich ovšem známe již z několika předchozích sestavení, stále se slibuje zlepšení kompatibility s OpenGL aplikacemi (to by mohlo být důležité hlavně pro nové hry, jež umožní na Macu provozovat Valve), zvýšení výkonu programu Logic v 64bitovém režimu, změny QuickTimu X zlepšující jeho spolehlivost, kompatibilitu a bezpečnost a zvýšení spolehlivosti a kompatibility tisku na tiskárnách třetích stran.

Nové sestavení však navíc ještě opravilo chyby zabraňující kopírování souborů ze sdílení Windows, napravilo potíže s opakujícími se událostmi v kalendáři iCal připojeném k Exchange Serveru, soubory se znaky „#“ nebo „&“ v názvech by se už měly otvírat v emulátoru Rosetta, barvy pozadí zpráv v poštovním klientovi Mail se již budou při posouvání zobrazovat správně a Macy používající BTMM a Bonjour Sleep Proxy se nebudou neočekávaně probouzet z režimu spánku.

A po delší době se objevil jeden známý problém (v několika předchozích sestaveních se už nevyskytoval) související s nově vydaným Safari 4.0.5. Po přechodu na sestavení 10D571 z toho předchozího totiž Software Update znovu nabídne Safari 4.0.5.

To tedy bude třeba ještě vyřešit, mimoto se testující mají zaměřit na grafické ovladače, iChat, QuickTime a nově též na písma.

Několik předešlých testovacích sestavení již nepřineslo téměř žádné změny, takže se zdálo, že vydání ostré verze je na spadnutí, avšak nejnovější sestavení naznačuje, že pár drobných problémů ještě zbývá dořešit, čekání na třetí aktualizaci Snow Leoparda, ačkoli už docela dlouhé, se tak zřejmě ještě trochu protáhne.

Apple vydal aktualizace ovladačů tiskáren Brother a Samsung pro Snow Leoparda

Mac OS X 10.6.3 slibuje také zlepšení tisku, ovšem konkrétní tiskárnu lze plně využít jen tehdy, pokud se pro ni nabízejí patřičné ovladače, proto Apple vydává jejich pravidelné aktualizace, v pondělí takto uvolnil nové ovladače pro tiskárny firem Brother a Samsung.

Jednu z novinek Snow Leoparda tvoří automatické aktualizace ovladačů tiskáren, takže jestliže se pro již nainstalovanou tiskárnu objeví nová verze ovladače, měl by ji Software Update stáhnout, Apple však nadále nabízí také balíky ovladačů pro tiskárny jednotlivých výrobců, jež lze nainstalovat ručně.

V tomto případě se jedná o ovladače Brother Printer Drivers for Mac OS X v10.6 verze 2.3, které mají velikost 100,02 MB a vyžadují Mac OS X 10.6.1 nebo vyšší a o ovladače Samsung Printer Drivers for Mac OS X v10.6 verze 2.1 o velikosti 23,25 MB, jimž stačí Mac OS X 10.6 nebo vyšší.

Seznam všech tiskáren a multifunkčních zařízení Brother podporovaných těmito ovladači najdete tady, stáhnout se dají odtud, podporované tiskárny a multifunkční přístroje Samsungu se vypisují zde, vlastní ovladače získáte tady. Ovladače kromě tisku (v odkazovaných seznamech podporovaných modelů to označuje slovo „Print“) podporují v případě multifunkčních zařízení též skenování (což v seznamech udává slovo “Scan“) a v případě některých tiskáren Brother také faxování (to signalizuje slovo „Fax“).

Utilita Key Ace dovoluje přiřazovat horké klávesy různým úkonům

Malá softwarová firma Purple Ghost Software dodávající levné utility pro Mac OS X uvedla novou utilitu Key Ace, jež (jak napovídá její název) umožňuje mnoha různým úkonům v systému přiřadit kombinace kláves fungující jako horké klávesy, kterými se daný úkon snadno a rychle spustí. Bude tak možné určitou kombinací kláves aktivovat Exposé, spustit nebo pozastavit přehrávání v iTunes, a tak dále.

K takovýmto úkonům patří ovládání iTunes, spouštění nainstalovaných aplikací, otevírání určitých URL adres v prohlížeči, vysunutí optického disku z mechaniky nebo změna hlasitosti a též lze vyvolat libovolnou sérii stisků kláves (utilita tak vlastně může zadávat i klávesová makra, k tomu se ovšem přece jen mnohem lépe hodí specializované utility jako například TextExpander či Typinator).

Utilita Key Ace má podobu panelu systémových předvoleb, díky čemuž lze rychle a jednoduše zřizovat a měnit jednotlivé horké klávesy a upravovat nastavení utility.

Horké klávesy se dají sdružovat do skupin pro jejich snazší správu, daná skupina může fungovat pro všechny aplikace nebo pouze ve vymezených aplikacích, případně lze určit aplikace, v nichž horké klávesy skupiny nebudou účinné, tak půjde zabránit konfliktům s klávesovými zkratkami některých aplikací.

Utilita funguje tak, že spustí v pozadí svého agenta, který zajišťuje zpracování stištěných horkých kláves, v panelu předvoleb utility je možné agenta pozastavit, pak se budou horké klávesy ignorovat. Když agent běží, bude se v hořejšku obrazovky zobrazovat ikona Key Ace v systémové stavové liště (jestliže to uživatel nevypne příslušnou volbou).

Key Ace vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší, funguje tedy pouze pod Snow Leopardem, zkušební verze se dá stáhnout odtud (její velikost činí pouhých 923 KB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež stojí 9,99 USD.

Utilita Combine PDFs 5.0 pro manipulace s PDF soubory přináší řadu vylepšení

V řadě případů je potřeba spojit několik PDF dokumentů do jednoho souboru nebo naopak PDF soubor rozdělit na více menších dokumentů. K tomu lze na Macu použít utilitu Combine PDFs. Tu již v roce 2003 vytvořil německý vývojář Christian Schmitz, který ovšem vystupuje spíše pod obchodní značkou Monkeybread Software (nabízí totiž různý v REALbasicu psaný software pro několik platforem).

Combine PDFs bývala zpočátku freeware, avšak v roce 2008 se od verze 4.0 změnila v shareware a tím samozřejmě zůstala i v nově uvolněné verzi 5.0.

Utilita dokáže sloučit několik PDF souborů a obrázků do jednoho PDF dokumentu, stačí přetáhnout příslušné soubory do ikony programu. Po přetažení souborů se objeví okno dovolující určit pořadí, v němž se soubory spojí, lze přeuspořádat sled jednotlivých stránek, případně se mohou některé stránky vypustit. Také se dá vytvořit nový soubor tvořený prokládanými stránkami ze dvou zdrojových dokumentů. A utilita funguje též opačně, kdy rozdělí jeden PDF soubor na menší dokumenty.

Nově vytvořeným PDF dokumentům se může nastavit titul a další metadata a lze určit i jejich ochrany, dokument je možné chránit heslem a mohou se povolit nebo zakázat tisk a kopírování obsahu. Standardně utilita pro tyto ochrany používá nepříliš silné 40bitové šifrování, jež není těžké prolomit, volitelně lze užít i podstatně odolnější 128bitové šifrování.

Verze 5.0 zlepšila podporu přetahování a upouštění a nově dovoluje používat vložené texty (text overlays). Vylepšena byla rovněž práce s Quartz filtry umožňujícími uplatnit na vytvářené PDF soubory různé efekty (filtry zavedla verze 4.0), účinek filtrů na vybranou stránku se dá zobrazit v náhledovém okně verze, 5.0 navíc nabízí celoobrazovkové náhledy.

K vytvořenému dokumentu lze přidat titulní stránku a pochopitelně došlo k řadě různých dalších oprav a vylepšení, zejména v uživatelském rozhraní program. Seznam všech dosavadních změn najdete tady.

Combine PDFs 5.0 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, pro Quartz filtry však bude třeba přinejmenším Mac OS X 10.5. Utilita je kompatibilní se Snow Leopardem a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Zkušební verze se dá stáhnout odtud (má velikost 8,5 MB), zdarma dovolí zpracovat 1 000 stránek v PDF dokumentech. Na další stránky půjde použít až po pořízení licenčního klíče, který pro jednoho uživatele stojí 20 EUR, rodinná licence přijde na 69 EUR a podniková licence na 199 EUR.

Amazon vydal beta verzi čtečky Kindle pro Mac

Ve středu známé knihkupectví Amazon konečně uvolnilo beta verzi své softwarové čtečky Kindle for Mac. Tento software dovoluje číst elektronické knihy Amazonu určené především pro jeho specializované hardwarové čtečky Kindle i na dalších zařízeních a platformách, nyní k nim přibyl též Mac OS X.

Aplikace Kindle for Mac umožňuje na Macích číst knihy Amazonu (lze volit z 10 velikostí písma a nastavovat počet slov na řádce), dále jde zobrazovat zvýraznění textu a záložky vytvořené na hardwarových čtečkách Kindle a program samozřejmě podporuje technologii Whispersync Amazonu, jež synchronizuje naposledy čtenou stránku, záložky a poznámky mezi knihami na všech podporovaných zařízeních (například pokud bude uživatel vedle Macu vlastnit ještě hardwarovou čtečku Kindle).

Aplikace pochopitelně dovoluje nakupovat a stahovat knižní tituly nabízené příslušným elektronickým obchodem Amazonu a dá se z ní přistupovat k již zakoupeným titulům uloženým na serverech Amazonu.

Kindle for Mac se však zatím nachází ve stadiu beta verze a dosud jí schází řada důležitých funkcí, nepodporuje plnotextové vyhledávání, zobrazování textu či vytváření a editaci poznámek (umí však zobrazovat ty vytvořené na čtečkách Kindle), Amazon slibuje, že je doplní v další aktualizaci.

Kindle for Mac vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo 10.6, tedy Leoparda či Snow Leoparda, dále potřebuje procesor Intel alespoň na 500 MHz (PowerPC nepodporuje), přinejmenším 512 MB RAM a rozlišení obrazovky 800 x 600 nebo větší, instalace programu vyžaduje 100 MB prostoru na disku. Aplikaci si lze stáhnout od Amazonu zdarma.

K podporovaným platformám tak Amazon konečně přidal Mac OS X, už delší dobu se ovšem tato aplikace nabízí pro iPhone a iPod touch, existuje přirozeně i pro Windows a dodává se také pro přístroje Blackberry.

V oficiální tiskové zprávě k vydání aplikace Kindle for Mac navíc Amazon zmiňuje, že brzy bude aplikace dostupná též pro iPad.

Není však úplně jasné, co tím myslí, samozřejmě Kindle pro iPhone bude na iPadu fungovat, Amazon však zřejmě hodlá připravit verzi aplikace optimalizovanou přímo pro iPad (aby se využila jeho větší obrazovka s vyšším rozlišením, verze pro iPhone by s tím mohla mít potíže).

Při lednovém představení iPadu sice Steve Job výslovně popisoval iPad jako nástupce (hardwarové) čtečky Kindle (stále se však vedou spory, nakolik bude iPad vhodný pro dlouhodobé čtení, protože iPad používá podsvícenou LCD obrazovku, zatímco Kindle využívá technologii elektronického inkoustu), ovšem Amazon, přestože pochopitelně prosazuje svůj hardware, má zároveň zájem na co největším prodeji svých elektronických knih, a tak není divu, že svůj čtecí software nabízí i pro platformy potenciálních konkurentů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: