Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nový software pro Macy

15. ledna 2010, 00.00 | Obě hlavní aplikace Logic Studia 2009 přidaly podporu 64bitového režimu. Antivirový program Intego Virus Barrier X6 doplnil ochranu proti dalším hrozbám. A služba GoToMyPC 7.0 nově podporuje také Macy.

V minulých dnech se objevilo hned několik zajímavých softwarových novinek pro Mac OS X, na něž se nyní podíváme:

Logic Pro 9.1 a Main Stage 2.1 přinášejí podporu 64bitového zpracování/

Loni v červenci uvedl Apple Logic Studio 2009, novou verzi svého balíku pro profesionální zpracování zvuku a hudby. Tvoří ho několik aplikací, hlavní jsou ale dvě, programy Logic Pro 9 a Main Stage 2.

V září se poté objevily jejich aktualizace na verze 9.0.1 a 2.0.1, jež přinášely opravy drobných chyb, Logic Pro se v říjnu dočkal ještě další verze 9.0.2.

Avšak v úterý Apple vydal první významnější aktualizace obou aplikací, které zavádějí podstatnější změny, programy Logic Pro 9.1 a Main Stage 2.1 přidávají především podporu 64bitového režimu.

Změny v Logic Pro 9.1 popisuje tento podpůrný dokument, podle něhož nová verze programu zvyšuje jeho celkovou stabilitu a poskytuje řadu dalších menších vylepšení a oprav chyb.

Nejdůležitější je samozřejmě možnost provozovat program v 64bitovém režimu, což především dovolí využívat více než 4 GB RAM. Nová verze 9.1 je kompatibilní jak s 32bitovými, tak s 64bitovými zásuvnými moduly Audio Unit (utilita 32-bit Audio Unit Bridge automaticky zajišťuje přístup k 32bitovým modulům v 64bitovém režimu) a dále nabízí spoustu oprav různých menších chyb.

Kupříkladu se nyní podporují jména souborů s více než 32 znaky a zvukové vzorky se mapují správně při použití volby „Contiguous Zones“ v EXS editoru. Logic Pro 9.1 ovšem zahrnuje ještě mnoho jiných oprav drobných chyb, jejichž výčet se nalézá ve zmíněném dokumentu.

Co se týče provozování programu v 64bitovém režimu, projekty otevřené v jednom režimu se dají provozovat i ve druhém, což je důležité, protože v 64bitovém režimu zatím nejsou dostupné některé funkce.

Apple v tomto dokumentu uvádí, že v něm nejde používat streaming videa přes Firewire, import a export AAF, nepodporuje se ovládací plocha (control surface) EuCon a automatické mapování ovládacích ploch, import a export OMF, převod do MP3, nefunguje podpora souboru REX a funkce ReWire, nedá se používat nástroj Vienna Symphonic Library Tool a zpracování logických uzlů (Logic Nodes) a nepůjde importovat vzorky ve formátu AKAI. Bude-li potřeba použít něco z toho, musí se Logic Pro 9.1 přepnout zpět do 32bitového režimu.

Podobných změn se dočkal též program Main Stage 2.1, rovněž přidává podporu 64bitového režimu a kompatibilitu jak s 32bitovými, tak s 64bitovými zásuvnými moduly Audio Unit. V 64bitovém režimu však program neposkytuje podporu pro soubor REX, pro funkci ReWire, nástroj Vienna Symphonic Library Tool a pro import vzorků ve formátu AKAI (viz tenhle dokument).

A samozřejmě Main Stage 2.1 zároveň přináší řadu menších oprav chyb, například zlepšení kompatibility při exportu dokumentů z Main Stage 1.x, spolehlivou synchronizaci vícenásobných přehrávacích zásuvných modulů ve stejné skupině a zlepšené nahrávání při používání modulu Loopback, dalších drobných oprav je ovšem celá spousta, jejich výčet najdete tady.

Otázky provozování obou programů v 64bitovém režimu podrobněji probírá tento dokument Applu, výhody 64bitového režimu by se měly ukázat hlavně při provozování více instancí na paměť náročných 64bitových zásuvných modulů třetích stran. Teoreticky by měl 64bitový režim zajistit také o něco vyšší výkon, ale oba programy byly podle Applu natolik optimalizovány, že se to příliš neprojeví.

Podle použitého pracovního režimu se liší též požadavky na minimální verzi Mac OS X, ve 32bitovém režimu lze Logic Pro 9.1 a Main Stage 2.1 provozovat pod Mac OS X 10.5.7 či vyšším, zatímco 64bitový režim vyžaduje Mac OS X 10.6.2 nebo vyšší.

Nové verze obou programů se nabízejí přes Software Update a dále se dají ručně stáhnout z webu Applu, Logic Pro 9.1 získáte odtud (jde o 191,14 MB), Main Stage 2.1 zde (210,91 MB).

Intego VirusBarrier X6 přináší dynamické monitorování kódu a dodatečné ochrany proti novým hrozbám

Málokterý software pro Mac OS X vyvolává tak emocionální debaty jako antivirové programy. Zatímco pod Windows se považují za v podstatě nezbytné vybavení (vlastní antivirový program začal loni nabízet i Microsoft), o jejich smysluplnosti pod Mac OS X se stále vedou rozsáhlé diskuse.

Apple ještě nedávno tvrdil, že Mac OS X je sám o sobě natolik bezpečný, že takovýto dodatečný software nepotřebuje, v poslední době se ale již k tomuto tématu v podstatě nevyjadřuje, jistou pozornost mu však věnuje, například do Snow Leoparda začlenil určitou ochranu proti škodlivému softwaru, i když jenom velice omezenou.

Nelze popřít, že Mac OS X je opravdu bezpečnější než některé jiné platformy a není to dáno jenom tím, že Macy nejsou tak rozšířené (ostatně v USA už jejich počet dosáhl takové výše, že tento argument začíná ztrácet opodstatnění), zároveň ovšem přibývá hrozeb.

Pravých virů pro Mac OS X sice mnoho nenajdete, ale sem tam se objeví nějaký ten trojský kůň (loni na jaře dokonce měl vzniknout první „botnet“ tvořený Macy napadenými trojským koněm iService, avšak tato událost brzy poté upadla v zapomnění), větší problém může být v tom, že díky Boot Campu a virtualizačním programům lze na Macích s procesory Intel provozovat také Windows, což dává prostor k uplatnění spoustě dalšího škodlivého softwaru.

Otázka užitečnosti antivirového softwaru pro Macy tak nadále zůstává otevřená, ovšem ti, kdo došli k názoru, že opravdu potřebují nějakou dodatečnou ochranu, se nemusí obávat, že by na trhu nenašli vhodné řešení.

Nabízí se jich několik, ale firma Intego prodává antivirový a jiný bezpečnostní software psaný od počátku pro Mac OS X již řadu let a teď vydala novou verzi svého základního produktu, antivirového programu VirusBarrier, který aktualizovala na verzi X6.

VirusBarrier X6 hledá a odstraňuje viry a jiný škodlivý software pro Mac OS X, vyhledává také viry zaměřující se na Unixy a Windows a též pátrá po škodlivém softwaru schopném napadat iPhony a iPody touch (zatím ovšem jde pouze o červy schopné nakazit jedině přístroje s hackersky otevřeným firmwarem), napadané soubory izoluje v karanténě.

Vedle klasických virů a trojských koní program nově odhaluje i další hrozby, například scareware (software, co se snaží uživatele podvodně přesvědčit, že počítač byl napaden a žádá „výkupné“ za odstranění údajné hrozby), hackerské nástroje, přesměrovávače telefonních hovorů (dialery), ukázky využití nových útoků, software snažící se o špehování uživatele (spyware), a tak dále.

K odhalování nových hrozeb by měla pomoci též nová technologie dynamického monitorování kódu, jež se pokouší odhalit podezřelé operace prováděné aplikacemi, kód potenciálně škodlivého softwaru zkoumá v reálném času.

Nově VirusBarrier X6 chrání i proti takzvanému phishingu, tedy proti podvodným webovým stránkám snažícím se z uživatelů vylákat důležité osobní údaje (třeba hesla či čísla platebních karet).

Když najde VirusBarrier X6 některou z těchto hrozeb, může vydat varování pomocí dialogového okna, hlasového upozornění či odesláním zprávy elektronickou poštou.

Nová verze programu umožňuje přesněji nastavit, co se má prohlížet a prověřovat a lze určit, kolik času procesoru bude mít k dispozici, tak se dá zařídit, aby příliš nesnižoval výkon stroje. Výkon by ovšem mělo zvýšit také to, že VirusBarrier je nyní 64bitový, nabízí integraci s AppleScriptem a plnou kompatibilitu se Snow Leopardem.

Program navíc doplňuje k základním antivirovým funkcím ještě osobní firewall schopný chránit jak proti příchozím, tak odchozím síťovým útokům a hrozbám a dále poskytuje funkce pro podrobné monitorování síťového provozu.

Značných změn doznalo rovněž uživatelské rozhraní, nyní více přizpůsobené Mac OS X, jež předkládá v reálném času přehled o všech probíhajících aktivitách a zajišťuje snadný přístup ke všem hlavním funkcím.

Podrobnější představu o všech možnostech tohoto programu můžete získat z volně dostupné uživatelské HTML příručky (příručky pro všechny produkty Intega v podobě PDF dokumentů najdete na téhle stránce).

VirusBarrier X6 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší a 40 MB prostoru na disku, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Oproti předchozí verzi však došlo také ke zlevnění programu, základní licence platná pro 2 dva Macy (vhodné třeba pro kombinaci stolního Macu a MacBooku), stojí pro evropské zákazníky 59,95 EUR, rodinné balení pro 5 Maců přijde na 84,95 EUR, upgrade z předchozí verze X5 se dá pořídit za 35,95, respektive 49,95 EUR.

Zkušební verze softwaru Intega pro Mac OS X, funkční po dobu 30 dní, si lze (po vyplnění registračního formuláře) stáhnout tady.

Služba GoToMyPC 7.0 doplnila podporu Maců

Řešení pro ovládání počítače na dálku se nabízí více, ovšem zejména v USA si už před lety značnou oblibu získala služba GoToMyPC firmy Citrix, která dovoluje vzdálený přístup k počítači z webového prohlížeče (její možnosti předvádí tohle krátké video).

GoToMyPC je sice placená služba, přesto si však našla řadu příznivců, dosud se však dala použít jen pro přístup k PC s Windows, ale to se teď změnilo, nová verze 7.0 totiž přidala podporu Maců.

Nyní tedy lze s její pomocí na dálku ovládat též Macy, po prvním přihlášení k webu služby se stáhne a nainstaluje příslušný software (nově dostupný i pro Mac OS X) a pokud bude uživatel mít platný účet GoToMyPC, bude poté k takovému Macu možné přistupovat odkudkoli z Webu, jestliže bude užitý prohlížeč podporovat Javu, půjde z něj Mac ovládat v podstatně stejně, jako byste seděli přímo u něj. Software pro ovládaný Mac vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší.

Za GoToMyPC se sice platí, ale zdarma se lze přihlásit na zkoušku po dobu 30 dní. Základní verze služby, dovolující nainstalovat ovládací software na jeden počítač a přistupovat k němu z jednoho klienta, přijde na 20 USD měsíčně nebo 180 USD ročně, vyšší verze služby podporující ovládání více počítačů současně z více klientů stojí ještě víc.

Pro domácí uživatele tak bude tohle řešení nejspíš příliš drahé, zvlášť když existují bezplatné alternativy rovněž podporující Macy (například služba LogMeIn, ta poskytuje dokonce i aplikaci pro iPhone). Ovšem Citrix patří k největším dodavatelům řešení pro vzdálený přístup a služba GoToMyPC se poměrně hodně využívá v podnikovém prostředí (díky tomu, že nabízí sice dražší, ale funkčně lépe vybavené varianty), doplnění podpory Maců tak svědčí o jejich rostoucím významu (přinejmenším v USA).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: