Novinky Microsoftu a Palmu pro konferenci All Things Digital (31.5.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky Microsoftu a Palmu pro konferenci All Things Digital (31.5.07)

31. května 2007, 06.00 | U příležitosti konference All Things Digital Microsoft představil svůj „dotykový stůl“ Microsoft Surface a Palm svého „mobilního společníka“ Palm Foleo.

Včera jsem zmiňoval pověsti, podle nichž na konferenci All Things Digital Microsoft a Palm představí převratné novinky. Vzhledem k účasti Steva Jobse mnozí čekali, že půjde o konkurenty iPhonu, ale skutečnost je nakonec zcela jiná.

Nejprve se podívejme, s čím přišel Microsoft:

Microsoft Surface

Jeho novinka se jmenuje Microsoft Surface (Surface znamená v angličtině „povrch“), jež by se dala popsat jako „dotykový stůl“. V podstatě se jedná o 30“ dotykový displej, který však na rozdíl od tradičních dotykových displejů umožňuje používat více dotyků současně (tedy „multitouch“ ovládání), a také na něm může najednou pracovat více uživatelů. Poměrně podrobný český popis najdete na CDR serveru, kde článek doprovází dost emotivní (jak jinak, když jde o Microsoft) diskuse. Microsoft samotný pro Surface vytvořil samostatné webové stránky (silně využívají Flash).

Microsoft přirozeně tvrdí, že jde o revoluční novinku, jež „prolamuje tradiční bariéry mezi lidmi a technikou“, protože dovoluje přímé ovládání obsahu typu fotografií, hudby a map přirozenými gesty, dotyky a rozpoznáváním fyzických objektů. Surface navíc umí určovat objekty s identifikačními značkami podobnými čárovým kódům, takže by takovýto stůl například mohl poznat, jaká že to na něm stojí sklenička.

Dosti podrobný článek novince Microsoftu věnuje News.com. Mluví o něm ještě pod jeho kódovým označením Milan a přináší některé další podrobnosti. Jádro zařízení tvoří obyčejné PC s Vistou, běžnou grafickou kartou, 3GHz procesorem Pentium 4 a 2 GB RAM. Samotná dotyková obrazovka funguje tak, že se pod hrubě texturovaným povrchem displeje (odolným proti poškrábání a vodě) nachází pět infračervených kamer a DLP projektor otočený na bok generuje vlastní obrazy na displeji.

Všechen tenhle hardware ovšem nevyjde právě lacino, Microsoft odhaduje cenu prvních zařízení na asi 10 000 USD. Přesto je hodlá začít už koncem roku dodávat na trh, prvními zákazníky by měly být hotely, restaurace a kasina, jež si mohou takový výdaj dovolit.

Předvedení Microsoft Surface také tvořilo hlavní náplň rozhovoru Steva Ballmera na konferenci, kde si s ním povídal Walt Mossberg, přístroj předváděl Pete Thompson, vedoucí nové divize Microsoft Surface Computing. (Jsem zvědav, jak to přeloží Microsoft do češtiny – „povrchový počítač“ moc dobře nezní). Ballmer nadšeně uváděl všechna možná využití. Zmíněná stránka obsahuje i videozáznam rozhovoru, kde vidíte ukázku práce se Surface. Ballmer mluvil též o dalších věcech, mimo jiné prohlásil, že Microsoft pevně stojí při Zune, ale vlastní telefon vyvíjet nehodlá, bude nadále poskytovat software jiným výrobcům. (Jinak se Ballmer se choval celkem normálně, ostatně celková situace ani nenabízela příležitost k nějakým extempore, jimiž tak proslul.)

V souvislosti se Surface tam pochopitelně padla i otázka na podobnost Surface s ovládáním iPhonu a jiných podobných řešení, na to Pete Thomson odpověděl, že pevně věří v platnost duševního vlastnictví Microsoft, a dodal, že toto „multitouch“ ovládání existuje již delší dobu.

To má samozřejmě pravdu, ostatně i článek na News.com zmiňuje vedle iPhonu také Jeffa Hana a jeho firmu Perceptive Pixel (viz též tento můj článek).

Nebudu to tady už blíže rozebírat, o Microsoft Surface jistě uslyšíme ještě hodně, ale rád bych se na to nyní podíval z hlediska Applu.

Microsoft jako obvykle nepřišel s úplnou novinkou, i když asi své konkrétní řešení skutečně vyvinul nezávisle na ostatních. Má ovšem sílu dotlačit ho do praktického užívání. Určitě se vynoří spousta spekulací, že jde o záměrný protiúder vůči iPhonu, ovšem Apple by toho naopak mohl s trochou marketingové demagogie využít.

Stačí poukázat na „multitouch“ obrazovku iPhonu a zdůraznit, že se na rozdíl od Surface vejde do kapsy. A 500 USD se ve srovnání s 10 000 už nejeví jako tak velká částka. A není ovšem vyloučeno, že by tento tah Microsoftu mohl Apple pobídnout k zavedení podobného ovládání u Maců.

Podle řady náznaků Leopard všechny potřebné funkce pro toto ovládání obsahuje (ostatně iPhone v sobě má plný Mac OS X, Jobs to nyní znovu potvrdil), otázkou zůstává, zda bude cenově schůdné vytvořit obdobu obrazovky iPhonu ve větším formátu.

Pomiňme nyní spory, kdo má větší zásluhy a kdo s čím přišel dříve. Začne-li se více prosazovat toto ovládání, bude to asi největší převrat v informační technice za mnoho let, který by skutečně mohl změnit způsob práce s počítači. Jistě se to nedá použít na všechno, přesto to lze významem přirovnat k zavedení dnešních grafických uživatelských rozhraní.

Palm Foleo

Se stejně velkým zájmem se čekalo na ohlašovanou novinku Palmu. Předvedl ji jeho zakladatel Jeff Hawkins.

Tvoří ji Palm Foleo, který Hawkins představil jako mobilního společníka chytrého telefonu Palm Treo. Podle Hawkinse Foleo přijde vhod tehdy, když potřebujete větší displej a jiné prvky, jež se na telefon prostě nevejdou.

Foleo má 10“ (25,4cm) displej, váží 1,1 kilogramu a najdete na něm plnohodnotnou klávesnici. Jako operační systému používá Linux, což by mělo umožnit rychlý vývoj aplikací. Palm to demonstruje na partnerství s firmami DataViz a Opera Software. DataViz dodala aplikace umožňující zpracovávat dokumenty Wordu, Excelu a PowerPointu, a také prohlížeč PDF souborů. Od Opery samozřejmě pochází webový prohlížeč.

K ovládání se používají posouvací kolečko a klávesnice. Poněkud zvláštně ovšem působí to, že všechny aplikace pracují v celoobrazovkovém režimu a jsou modální, musí se mezi nimi přepínat na klávesnici.

Co se týče síťového připojení, máte k dispozici WiFi a Bluetooth, takže pro připojení k Internetu bude třeba ještě další zařízení (Palm by si jistě přál, aby to bylo Treo), už nyní Foleo podporuje Palm a Windows Mobile. Hawkins poznamenal, že by rád podporoval též iPhone, avšak zatím nebyly uzavřeny potřebné smlouvy.

Tím bychom měli vyčerpány základní údaje. Vlastně ještě jeden zbývá – cena. Ta by měla činit 500 USD, což není zase tak málo.

Další informace najdete na stránkách Palmu speciálně zřízených pro Foleo a toto video na YouTube ukazuje Hawkinse, jak předvádí Foleo.

První reakce na Palm Foleo jsou dost rozpačité, nikdo si není jist, kam ho přesně zařadit. Mně osobně by se něco takového docela líbilo na pohodlné prohlížení Webu (přes WiFi napojené na širokopásmové připojení), ovšem cena je dost vysoká, to však zřejmě vyplývá z použitého hardwaru. Obdobné internetové tablety Nokie (jež však postrádají fyzickou klávesnici) stojí přibližně stejně.

Rozhodně Foleo nebude konkurencí iPhonu, jak se mnozí domnívali, spíše bude mít dost práce, aby si vůbec našlo místo na trhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: