Neomezený prostor na Internetu zdarma? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Neomezený prostor na Internetu zdarma?

5. prosince 2000, 00.00 | iAlias - dobrý nápad, který se ale rozhodně nevyhne nepříjemným otázkám. Nabízí snadno přístupný prostor na Internetu "zdarma", ale za jakou cenu?

Mezi novinkami tohoto týdne se objevila i jednoduchá aplikace, iAlias, od neznámé společnosti (?) Triptic Design. Nápad je celkem dobrý, i když na první pohled vůbec ne originální. Většina z vás asi zná některý ze serverů, která dávají zdarma, či "zdarma" prostor na Internetu, a některé z nich tuto službu doprovází i jednoduchými utilitami, které umožňují přenosy souborů i bez spouštění prohlížeče. Nakonec, něco filozoficky podobného nabízí i služba iTools, a v ní iDisk.

Ale tady podobnost končí. iAlias se totiž podstatně liší ve způsobu práce se soubory - přesněji řečeno, liší se ve způsobu "nepráce".
Ale postupujme pěkně po řadě. Po stažení souboru se download rozbalí do image souboru, který například prostřednictvím standardního Disk Copy připojíme jako disk.

Disk obsahuje adresu na stránky autora, readme soubor se základní nápovědou a instalační aplikaci. Instalace proběhla bez problémů, a umístila do systému doplněk "Make iAlias", který následně vytvořil aplikaci "Make iAlias App" ve složce Podpory aplikací, rovněž v systému. Kdo pracuje pod Mac OS 9, najde po tom všem v menu Soubor (File) položku Make iAlias. Kdo pracuje pod starším systémem (minimálně ale 8.6), ten využije dále popsaný postup s jedním malým rozdílem, místo volby z menu bude muset použít kontextuální menu (tedy klik se stiskem klávesy ALT).

Po označení souboru (skupiny souborů) jednoduše zvolíme v menu souboru položku Make iAlias a aplikace Make iAlias App spustí upload souborů na Internet, kamsi na server File Pool (http://www.filepool.net/).

Píšeme záměrně "kamsi", protože kdo čeká možnost procházet se svým adresářem, mazat, doplňovat a jinak organizovat své soubory, má smůlu. Co File Pool schvátí, nevrátí. Aplikace vytvoří v místě uploadovaného originálu zástupce, který obsahuje šifrovaný link na soubor - stejný link uloží bezprostředně po uploadu i do schránky (lze ho opakovaně získat po otevření zástupce textovým editorem).Opětovný download souboru vyvoláte buď jednoduše poklepáním na ikonu zástupce (pak download proběhne do aplikací vytvořené složky), možné je i umístění linku do mailu, nebo na www stránku, nebo do jakéhokoliv jiného dokumentu, který hyperlinky podporuje, pak se downloaduje na standardní místa. Tak můžete relativně snadno posílat odkazy na soubor e-mailem místo originálu, vytvářet na stránkách downloadovatelné linky. To jsou samozřejmě všechno způsoby sdílení nezávislé na platformě, a když jsme u toho, na serveru File Pool si ti, co nejsou jiní (majitelé PC) mohou stáhnout obdobnou aplikaci (ezAttach).

Jediné, co opravdu nemůžete, je soubor smazat - a to může leckomu hodně vadit, můžete jen smazat link z počítače. Stejně tak vám může vadit zobrazování reklamních proužků - na mé kopii se měnily každých necelých 25 vteřin - a to je celkem slušná frekvence (průměrně šlo o 11 kB soubory).

Autor na nemožnost mazání upozorňuje, nicméně ji vydává za výhodu (někdo bude souhlasit, jiný ne). Kromě toho upozorňuje, že servery mohou být občas "vytížené", a přenosy pak pomalé a selhávající - opět to můžete pokládat za výraz slušnosti, nebo za obyčejné krytí si zad.
Posledním omezením je nemožnost uploadovat soubory, větší než 5MB, a nemožnost uploadu složek - obojí má být odstraněno v příští verzi.

Je těžké zaujmout k iAlias jednoznačné stanovisko. Celé to až příliš vzbuzuje dojem, jako by šlo o projekt jednoho šikovného programátora, který využil možnosti spolupráce se serverem, poskytujícím volné místo. K případné provizi z obsazeného místa (tady váhám) přidal nějaký ten centík ze zobrazených, nebo dokonce proklikaných bannerů (tady se asi příliš nepletu). Vzhledem k tomu, jak šikovně svůj program zpropagoval, kolik lidí si jej díky tomu na zkoušku určitě stáhlo, a kolik reklam se po půl minutě mohlo protočit - klobouk dolů před potenciální ziskovostí nápadu. A nakonec, abychom nebyli jednostranně skeptičtí - komu tenhle způsob zacházení s méně citlivými daty vyhoví (a nemusí to být málo lidí), ten si může iAlias celkem oblíbit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

chybicka

Autor: bubak Muž

Založeno: 05.12.2000, 10:08
Odpovědí: 0

...místo volby z menu bude muset použít kontextuální menu (tedy klik se stiskem klávesy ALT).

OPONUJI => drzet klavesu CTRL ;o))32:*.btm

Odpovědět na příspěvek

chybicka!

Autor: Kamil Muž

Založeno: 05.12.2000, 16:01
Odpovědí: 0

A kruci ... pardon, jasne ze ano:))))

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: