Několik postřehů na konec týdne - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Několik postřehů na konec týdne

2. března 2007, 09.00 | Reklamní kampaň Applu narazila na kulturní rozdíly, Macy se v USA stále dobře prodávají a Apple něco chystá na NAB.

Pokud se trochu pohybujete po Webu, asi jste už narazili na reklamní kampaň Applu „Get a Mac“, v níž vystupují dva herci ztělesňující Maca (mladý energický Justin Long) a PC (starší, v kanceláři uvrtaný John Hodgman, nepůsobící právě bystře). V různých hraných scénkách samozřejmě nakonec vždy vyjde Mac jako vítěz. (Textovou část kampaně přejalo i české zastoupení Applu, přejmenovalo ji na „Přejděte na Maca“ a najdete ji tady. Tato stránka též obsahuje odkazy na všechny televizní reklamy, ovšem v anglickém znění). V USA se tyto reklamy staly velkým hitem, avšak asi jen těžko půjde zhodnotit jejich skutečný dopad na obchody. Nyní začal Apple tuto kampaň rozšiřovat také mimo USA, konkrétně do Velké Británie a do Japonska. A zjistil, že tam s ní velké úspěchy nesklidí, narazil na bariéru kulturních rozdílů.

Jak jsem čekal, v Japonsku se tyto reklamy setkaly s rozpaky. Srovnávací reklama tam obecně není v oblibě, navíc vyvyšovat se svými přednostmi nad ostatní se považuje za nezdvořilost a představuje jeden z největších společenských prohřešků. Podle některých znalců japonských reálií odlišně působí na Japonce i odění aktérů reklamy (a to přitom bylo pro japonskou verzi pozměněno tak, aby bylo přijatelnější). Šaty „Maca“ jim prý připomínají levný výprodej, zatímco kancelářský oděv „PC chlapíka“ ukazuje na počítačového nadšence, kteří se nyní v japonské kultuře těší značné úctě. A pochopitelně tu asi rovněž bude otázka překladu dialogů.

V Británii sice jazykový problém není tak velký, ovšem ani tam se kampaň nesetkala s příznivým ohlasem. Mnozí ji považovali za arogantní. Zvlášť ostře se do ní pustil sloupkař Charlie Brooker z deníku Guardian, podle něhož si po shlédnutí reklam budete myslet, že PC jsou sice trochu umolousaná, ale nakonec roztomilá, zatímco Macy působí jako samolibí, nafintění nadutci. A britský portál internetových výzkumů veřejného mínění YouGov provedl v té době průzkum vnímání značky Applu mezi 2000 lidmi. Měli hodnotit na stupnici od 1 do 100 a pět dní po odvysílání reklam hodnocení Applu kleslo ze 14 na 8.

Kampaň „Get a Mac“ má přirozeně své odpůrce i v USA, soudě podle mnoha komentářů na amerických serverech. Statisticky hodnoceno tam však vychází úspěšně. Ovšem, jak se ukázalo po překročení amerických hranic, jinde působí odlišně, někdy až zcela opačně. Přiznám se, že mně osobně se též nelíbí a předpokládám, že podobný názor sdílí většina zdejších čtenářů. Prostě přes všechnu globalizaci regionální kulturní rozdíly zůstávají a někdy mohou mít docela hmatatelné důsledky. Avšak u Applu to zřejmě nevnímají, jejich pohled podle všeho zůstává omezen na Spojené státy. A právě z toho důvodu se tím tady tak obšírně zabývám (vedle škodolibé radosti, že si s tou protivnou kampaní někde nabili nos). Apple stále jedná jako americká firma a reaguje přednostně na požadavky amerického trhu a naopak pro potřeby jiných trhů nemá valného pochopení. Asi bychom s tím měli počítat, až se budeme podivovat, co to Apple zase dělá.

V USA se ovšem Applu daří na všech frontách, včetně prodeje Maců. Podle zprávy investiční společnosti Pacific Crest Securities, citující data z průzkumu trhu analytické firmy NPD, meziroční nárůst prodeje Maců v počtu kusů zrychlil v lednu na 101% z 55% v prosinci. A navíc ještě vzrostla průměrná prodejní cena Maců, tam nárůst činí 108% v lednu proti prosincovým 55%, což znamená, že se Applu penízky sypou zesíleným proudem. Za vzrůstem ceny samozřejmě stojí zvýšený podíl notebooků, proti loňskému lednu počet prodaných kusů narostl o 194%, přičemž tržby za ně se zvedly o 221%. Zdá se, že Američané ve větší míře kupují vyšší a dražší modely (například MacBooky Pro). A vzhledem k tomu, že prodeje za leden obvykle činí 7 až 9% celkových prodejů za čtvrtletí, mohlo by se při udržení tohoto trendu v USA prodat za první čtvrtletí přes 1,5 milionu Maců.

To jsou hodně vysoká čísla a dost překvapivá, protože se spíš čekal útlum kvůli čekání na novinky. Američané však zatím Macy nakupují v neztenčené míře a komentátoři se dohadují o příčině. Uvažuje se o vlivu Visty, kdy se Mac jeví jako možné úhybné řešení pro ty, kdo Vistu nechtějí. Příčin jistě bude víc, ovšem kampani „Get a Mac“ bych tohle opravdu nepřipisoval. A přivádí to na mysl otázku, zda Apple této situace tak trochu nevyužívá k oddalování premiéry nových modelů. Proč by měl nějak brzy přicházet na trh s novými stroji, když se zatím dobře prodávají ty stávající a mnozí dnešní kupci si pak třeba koupí i nový model. Tohle je však pouze domněnka bez důkazů, situace na trhu ovšem Apple skutečně příliš netlačí k rychlým inovacím, ale nové modely a uvedení Leoparda jistě trh rozhýbou ještě víc.

A o tom, že Apple přece jen nějaké novinky chystá, svědčí také následující zpráva Macworldu. Podle ní Apple uspořádá zvláštní akci na veletrhu NAB v Las Vegas v neděli 15.dubna. Nejsou sice známy žádné konkrétní podrobnosti, avšak v minulosti zde Apple obvykle uváděl produkty související se zpracováním videa a zvuku. V roce 2005 tak na NAB představil Final Cut Studio a Soundtrack Pro. Podobně zde uvedl střihový a animační program Motion. Pro letošek se nic konkrétního zatím neví, pouze to, že Apple bude mít proti dřívějšku větší stánek. Samozřejmě už ovšem kolují pověsti, co by tak asi Apple mohl předvést. Za hlavní favority se vzhledem k dosavadní historii považují Final Cut Pro 6 a případně Final Cut Extreme, hodně se spekuluje též o uvedení nového modelu Maca Pro v souvislosti se zmíněnými programy, nově probleskují náznaky, že by Apple mohl představit Mac Pro vybavený mechanikou pro vypalování HD disků (užívající modrý laser). U HD vypalovaček však vyvstává problém války dvou nekompatibilních formátů Blu-ray a HD DVD. Apple se zatím zdál stát na straně Blu-ray, ale objevují se dohady o podpoře obou formátů. Doufejme, že tam opravdu předvede něco nového, třeba se pak zbavíme i bezobsažných reklam.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: