Nejnovější vývoj okolo synchronizace zařízení třetích stran s iTunes - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nejnovější vývoj okolo synchronizace zařízení třetích stran s iTunes

25. září 2009, 00.00 | USB Implementers Forum se ve sporu o synchronizaci Palmu Pre s iTunes přiklonilo na stranu Applu a pokáralo Palm za jeho řešení. Naopak RIM zveřejnila nové podrobnosti ke svému chystanému synchronizačnímu softwaru pro přístroje BlackBerry pod Mac OS X.

K často diskutovaným tématům patří synchronizace zařízení třetích stran s iTunes na Macu. To se týká především telefonu Palm Pre, který jako jednu ze svých předností uváděl právě možnost přímé synchronizace s iTunes na Macu.

Problém však spočívá v tom, že Palm Pre synchronizaci obstarává emulací iPodu (snaží se Macu „namluvit“, že se připojil iPod classic). To se Applu pochopitelně ani trochu nelíbilo, a tak vydal iTunes 8.2.1, jež to znemožnily. Palm na to reagoval aktualizací operačního systému webOS 1.1, která synchronizaci opět obnovila. Ovšem nové iTunes 9 podle očekávání přímou synchronizaci zase vypojily.

USB Implementers Forum ve sporu o synchronizaci Palmu Pre podpořilo Apple

Palm se v téhle záležitosti pokusil získat také institucionální podporu, obrátil se se stížností na organizaci USB Implementers Forum (USB-IF), jež podporuje rozhraní USB a ustavuje standardy pro jeho hardwarové implementace.

Palm doufal, že mu USB-IF ve sporu o synchronizaci jeho telefonu s iTunes pomůže, avšak tento týden se dočkal odpovědi, jaká ho určitě nepotěšila. Podle Digital Daily USB-IF poslala dopis jak Palmu, tak Applu, v němž odmítá tvrzení Palmu, že Apple svým chováním porušil členská pravidla USB-IF a naopak z porušování pravidel obvinila Palm.

Palm tvrdil, že Apple vydáním aktualizace iTunes, která používá USB identifikátor výrobce (Vendor ID - VID), aby zabránila automatické synchronizaci se zařízeními nepocházejícími od Applu, porušil literu a ducha členského ujednání organizace, jež má zajišťovat interoperatibilitu USB zařízení.

USB-IF však tento názor nesdílí, Apple svůj VID podle ní neužívá v rozporu se zásadami organizace. Z toho naopak obvinila Palm, připomíná, že by měl používat pouze VID, co byl vydaný jemu, zatímco využívání VID jiného výrobce je výslovně zakázáno. A tím, že Palm vyjádřil úmysl používat VID Applu, jasně porušuje pravidla.

Tohle rozhodnutí Palm přirozeně nenadchlo, Digital Daily řekl, že dopis USB-IF zkoumá a hodlá na něj patřičně odpovědět.

Takový výsledek ovšem Palm mohl čekat, způsob, jímž se snažil zajistit synchronizaci Palmu Pre s iTunes, od počátku budil pochybnosti. Jeho jednání dokonce vzbuzuje podezření, že celý spor s Applem vyvolal záměrně, aby získal větší publicitu pro svůj nový telefon (to však těžko půjde dokázat). Celá věc se asi bude ještě dále vyvíjet, reakce USB-IF naznačuje, že by se nakonec postihu mohl dočkat spíše Palm, ale to ukáže až budoucnost.

Synchronizace s iTunes přitom není pro přístroje třetích stran zcela vyloučená, drží-li se pravidel stanovených Applem, což dokazuje následující příklad:

RIM zveřejnila nové podrobnosti o připravovaném softwaru pro synchronizaci přístrojů BlackBerry s Macy

Firma Research In Motion (RIM) prodává chytré telefony BlackBerry, které si získaly značnou oblibu především v (amerických) podnicích, ale nejsou úplně neznámé ani u nás (užívají se hlavně jako mobilní poštovní terminály).

A tak v USA pochopitelně vznikla poptávka po softwaru umožňujícím jejich synchronizaci též s Macy.Už v červenci RIM oznámila, že takový software opravdu vydá, přislíbila, že v září uvede na trh BlackBerry Desktop Software pro Mac.

A k tomu by skutečně mělo již brzy dojít, protože tento týden RIM zveřejnila další podrobnosti o svém softwaru na oficiálním blogu Inside BlackBerry.

Aplikace dovolí synchronizovat telefony BlackBerry s jedním nebo i více Macy. Synchronizace na jeden počítač sice bude rychlejší, ale rozprostření obsahu na více strojů bude přirozeně bezpečnější.

Při synchronizaci hudby bude možné skladby posílat na integrovanou paměť telefonu, anebo přímo na vloženou paměťovou kartu microSD, takže vlastní paměť přístroje zůstane volná pro jiný obsah.

Kontakty a kalendářní údaje bude možné synchronizovat s aplikacemi iCal, Address Book či Mail a se všemi dalšími, co podporují Apple Sync. Také půjde synchronizovat s Entourage.

Pro připojený telefon se objeví souhrnná obrazovka poskytující takové informace jako jsou verze jeho softwaru, datum poslední synchronizace a poslední zálohy a kapacita paměťové karty (bude-li vložená). A samozřejmě bude možné nastavit řadu voleb pro synchronizaci a zálohování, včetně automatické synchronizace či šifrování záloh. Software RIM toho umí ještě mnohem víc (třeba aktualizace firmwaru nebo instalaci aplikací telefonu), zajímá-li vás to, podívejte se na blog RIM.

RIM slibuje, že se vydání BlackBerry Desktop Softwaru už blíží, ale oficiální datum uvedení zatím neudala, příslušná stránka však nadále mluví o září (zájemci se na stránce mohou zaregistrovat, aby dostali upozornění elektronickou poštou, až bude software dostupný).

Příklad RIM jasně ukazuje, že synchronizace s Macy (včetně základní synchronizace s iTunes) je možná i pro přístroje třetích stran, musí ovšem zvolit způsob, jaký požaduje Apple.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: