MS Office 2001 pro Mac na obzoru - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

MS Office 2001 pro Mac na obzoru

26. června 2000, 00.00 | Jaké nové funkce přinese očekávaná modernizace kancelářského balíku?

V předcházejících článcích i diskuzích nad nimi byl několikrát zmíněn kancelářský balík Microsoftu, Office 98. Pro jeho příznivce i odpůrce, a oba tábory jsou zejména v zahraničí silné, nebude bez zajímavosti, že Microsoft ohlásil na druhou polovinu tohoto roku uvedení nové verze, Office 2001 s mnoha funkcemi,dostupnými jen pro počítače Apple. Nijak tak mimochodem nevybočuje z tradice, protože stejná situace nastává i u prohlížeče MSIE 5.

Office 2001 mají být ještě více směřovány do pro Microsoft speciálně zajímavé oblasti SOHO (domácí použití, malé a střední firmy). Těmto uživatelům mají přinést zvýšená produktivity a snadnější ovládání, alespoň podle vyjádření firmy. K tomu bude sloužit systém wizzardů, šablon a dalších prvků, které mohou být buď společné všem aplikacím z balíku, nebo pro tu či onu speciálně připravené. Pěkné obrázky naleznete na adrese http://macweek.zdnet.com/2000/06/11/msofficegallery/index.html

Nejdříve si řekněme něco o novinkách, společných pro celý balík (Acces ani tentokrát asi neočekávajte). První z nich je Project Gallery. To je nová startovací obrazovka, kde uživatel najde náhledy různých šablon. Šablony jsou zorganizovány do skupin, a jejich otevřením se automaticky startuje příslušná aplikace. Pod MacOS to samozřejmě není nic převratného. Podle MS má vyjímečnost Project Gallery spočívat v tom, že prostřednictvím vylepšených šablon a kouzelníků povede uživatele snadno a spolehlivě k cíli.
Na druhém místě je uváděna plovoucí paleta s formátovacími příkazy. Ta bude nyní kontextuální, to znamená, že se její nabídka má plynule měnit, podle toho, jaký objekt a ve které aplikaci je zvolen - standardně bude tedy na obrazovce zobrazena jen jedna lišta.
Do šech třech aplikací bude nově možné importovat obrázky ze skenerů a digiťáků, kompatibilních s TWAIN. Kromě toho bude možné obrázky editovat, a to v pořadí třetí novinkou, nástrojem s tajemstvím zahaleným souborem filtrů, který se prozatím jmenuje Picture Effects.
Konečně, všechny aplikace budou mít přístup do slovníku Encarta. A když říkáme všechny, neměli bychom vlastně zapomenout na již dříve ohlášenou součást nového balíku, integrovaný e-mailový klient, sloužící zároveň jako osobní manažer, s kódovým jménem Alpaka.

Uživatelé Wordu uvítají několik zjednodušení. Tak například nebude již nutné editovat hlavičky a zápatí příkazem z menu, stačí jen kliknout do příslušné oblasti. Ještě zajímavější se mi ale zdá Data Merge Manager. MS tvrdí, že pro nastavení mailingu, na který jsme dříve spotřebovali 50 kliknutí, jich bude nově stačit jen 10, zjednodušení se má týkat i práce se štítky.

Excel - podle MS jsou prý obsahem až 60% všech tabulek jednoduché výpisy ceníků, inventářů nebo třeba seznam písniček na CD. A tak budou k dispozici nové nástroje pro práci se seznamy. Dokonce až tak, že když si Excel bude myslet, že děláte cosi podobného seznamu, nabídne použití nového formátu, který sjednocuje řádky pro snadnější editaci. Vím, že spoustě lidí tyhle "vychytávky" jdou spíš na nervy, počkáme si na způsob implementace.

Jako velmi příjemnou naopak hodnotím novinku v PowerPointu. Jako přechody mezi slidy můžete totiž nasadit přechody integrované v QuickTime. A co víc, prezentace půjde ve speciálním formátu QuickTime ukládat a znovu otevřít do PowerPointu. Samozřejmě si je pak může přehrát kdokoliv, aniž bude sám PowerPoint mít (tedy kdokoliv s nainstalovaným QuickTime). K prezentaci půjde navíc připojit zvuk v MP3.

Uvidíme, jestli MS dodrží termín, a jak si Office povedou. Kromě tradiční nevraživosti řady lidí od Apple možná MS čeká ještě jeden zdatný soupeř - balík StarOffice od společnosti Sun (i když zlé jazyky se posmívají, že toho softu se prý naše generace už nedočká) - ale o tom příště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: