Místo banánů iBooky! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Místo banánů iBooky!

7. listopadu 2000, 00.00 | Stejně jako se za totality stála fronta na banány, tak se ve světě nyní stojí fronty na iBooky. Důvod? Prostě nejsou a možná ani nebudou....

Apple prožívá v poslední době zvláštní období. Společnost, která se již déle než rok chlubí skvělým obchodním modelem, minimálními skladovými zásobami a geniálním marketingem se trochu zapotácela v kramflecích. Všechno začalo tím, že Cube se neprodávala tak dobře, jak si asi všichni přáli a finanční výsledky nebyly tak zářivé jako jindy. Apple naštěstí uznal svoje pochybení a rychle přispěchal s rabatem na tyto roztomilé počítače. Jak se zdá problém se podařilo tímto krokem zmírnit, ale v posledních dnech se začíná rýsovat další zádrhel.

Většina amerických, kanadských i evropských prodejců si začíná hodně, rozuměj i veřejně, stěžovat na nedostatek nových iBooků. Tento problém se může zdát z českého pohledu takřka malicherný, protože dodávky nových produktů se k nám nikdy moc nehrnuly a navíc iBook nepatří mezi trháky na českém trhu, přesto se pozastavme na danou situaci.

Na většině zahraničních apple serverů se rojí nejrůznější spekulace a hlavně hodně kritické příspěvky na adresu Apple. Podle všeho jsou v posledních zhruba třech týdnech výrazně omezeny dodávky nových notebooků a nyní docházejí i poslední skladové zásoby. Distributoři pouze bezradně krčí rameny, prodejci shánějí kde mohou a Apple velice neurčitě slibuje zlepšení v blízké budoucnosti. Situace nevídaná a tím pádem i šokující. Dle všeho se jedná o největší výpadek dodávek v posledním období.

U většiny běžných počítačových firem si trh ani nevšimne několika týdenního výpadku, případně jej operativně vyplní konkurent. Jenže u Apple se podobný problém prostě projevit musí, protože není kdo by zaskočil. Nerad bych příliš spekuloval nad důvody současné situace, protože zatím opravdu není jasné co se vlastně děje. Podle našich informací se do Čech paradoxně několik iBooků dostalo, ale dodávky jsou zatím velmi limitované. Na druhou stranu je pravdou, že zatím iBook nenašel cestu k srdcím zdejších uživatelů. S největší pravděpodobností z cenových důvodů.

A ponaučení? Přestože všichni obdivujeme úspěchy Apple, je třeba si uvědomit, že se pohybujeme v reálném světě. Stejně jako kterákoli jiná společnost může i Apple chybovat, může se krátkodobě stát obětí výpadku dodavatelů či výkyvu v zájmu trhu. U Apple budou podobné problémy o to patrnější, že není alternativního zdroje ani srovnatelné konkurence.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: