MacBooky Air pravděpodobně nasadily výkonnější SSD disky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

MacBooky Air pravděpodobně nasadily výkonnější SSD disky

18. dubna 2011, 00.00 | AnandTech uvedl, že nejnovější současné MacBooky Air začaly namísto kompaktních SSD disků Toshiby používat výkonnější modely pocházející pravděpodobně od Samsungu.

Od loňského října se prodávají nové modely 11“ a 13“ MacBooků Air, jež klasické pevné disky zcela nahradily SSD disky. Původně se dokonce zdálo, že jde o flash čipy integrované přímo na základní desce, ale když firma iFixit tento stroj rozebrala, zjistila, že se uvnitř nachází samostatný kompaktní SSD disk Toshiby, který později začala nabízet pod názvem „Blade X-gale SSD“.

Novější MacBooky Air nesou jiný typ SSD disku

MacBooky Air zřejmě zpočátku obsahovaly právě tyto disky, avšak nyní se ukázalo, že novější série obsahují jiný model SSD disku. AnadTech minulý pátek uvedl, že podle diskusí na MacRumors některé z těchto ultratenkých notebooků obsahují jiný typ SSD disku (první takové zprávy dorazily asi před měsícem).

Používá modelové označení SM128C, zatímco disky Toshiby nesou označení TS128C. Zkratka SM zřejmě znamená Samsung, nový disk nejspíš vyrábí tato jihokorejská firma. (Z číslovky za zkratkou výrobce je zjevné, že v daném případu jde o 128GB varianty SSD disků.)

To by nebylo nic zvláštního, Apple běžně používá více dodavatelů komponent, aby nebyl závislý na jediném výrobci (pokud je to ovšem vůbec možné), avšak předběžné testy ukazují, že nový SSD disk je výkonnější než jeho protějšek od Toshiby.

Nový SSD disk podává vyšší výkony v sekvenčních operacích

Benchmarkové testy uživatelů ukazují, že disk SM128C zvládá sekvenční čtení rychlostí až 260 MB/s a sekvenční zápis až rychlostí 210 MB/s. Naproti tomu disk TS128C Toshiby jak podle dřívějších testů AnandTechu, tak podle testů zmíněných uživatelů dosáhne nejvýše 210 MB/s při čtení a 185 MB/s při zápisu. A navíc SM128C podporuje technologii NCQ (Native Command Queuing) umožňující dále zvýšit výkon diskových operací, což disk Toshiby nedovoluje.

Zjištěné výkonnostní výsledky nového disku napovídají, že by se mohlo jednat o obdobu disku Samsung 470 Series, který podle oficiálních specifikací podporuje čtení rychlostí 250 MB/s a zápis rychlostí 220 MB/s. Disk používá vlastní řadič Samsungu s typovým označením S3C29MAX01-Y340.

Není ovšem zcela jisté, že se skutečně jedná právě o tenhle typ a vlastně nelze ani stoprocentně tvrdit, že opravdu jde o model Samsungu, ale je to vysoce pravděpodobné. V každém případě však nový disk SM128C podává v sekvenčních operacích vyšší výkony. Pro výkon aplikací ovšem budou důležité i další vlastnosti, zejména výkon náhodných čtení a zápisů a to, zda disk podporuje příkaz TRIM.

Vliv na skutečný výkon aplikací nemusí být příliš výrazný

Z výše popsaného zjištění vyplývá především to, že se výkon jinak zcela shodných MacBooků Air může lišit podle užitého SSD disku, což ovšem zákazník nijak neovlivní, bude v podstatě otázkou náhody, jaké komponenty bude jeho stroj obsahovat.

Jestliže však Apple zcela přešel na nové disky Samsungu, znamenalo by to, že novější kusy MacBooků Air možná budou o kousek výkonnější. Vyvstává však otázka, nakolik se to projeví na skutečném výkonu aplikací, protože ten ovlivňuje řada jiných faktorů vedle rychlosti sekvenčních operací SSD disku. Jasno by toho vnesly až podrobné srovnávací testy starších a novějších kusů MacBooků Air, avšak bude se jen těžko hledat někdo, kdo by to udělal.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: