Mac OS X Jaguar - System Preferences - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X Jaguar - System Preferences

20. května 2002, 00.00 | V dnešním pokračování série článků o připravované verzi Mac OS X, zvané Jaguar, se podíváme na novinky, které jsou zatím k vidění v System Preferences.

V dnešním pokračování série článků o připravované verzi Mac OS X, zvané Jaguar, se podíváme na novinky, které jsou zatím k vidění v System Preferences. Mac OS X Jaguar je vývojová verze, proto informace, uvedené v tomto článku, mohou a nemusí korespondovat s obsahem komerčně uvedené verze Mac OS X Jaguar.

System Preferences v Mac OS X obsahují řadu drobnějších změn a několik novinek výraznějších. Z hlediska uživatele je zajímavá například možnost zobrazení buď podle rozdělení do skupin, nebo podle abecedy.

První položkou, kde si můžeme všimnout změn, je panel Login - došlo k jeho zjednodušení, nyní se zde nastavují pouze aplikace, které se spouští po přilogování do systému, další parametry ohledně logování se nastavují v položce Accounts.

Apple se obecně snažil rozdělit ty panely, které dovolovaly zároveň nastavování systémových i uživatelských předvoleb. Proto vznikl nový panel My Account, kde si uživatel může nastavit základní parametry svého účtu - heslo, ikonu a osobní záznam v systémovém Adress booku.

Screen Effects jsou pouze přejmenovaný Screen Saver.

Nová skupina "Digital hub" sjednocuje nastavení práce s různými typy médii a dat - je tak možné si nastavit jaká aplikace se spustí po vložení prázdného CD či DVD, připojení disku či videokameru, ji možné také spustit připravený AppleScript. Jedním z příkladů možného použití může být například nastavení spuštění skriptu pro zálohování vždy po vložení konkrétního CD-RW média.

Zaujme položka Photography, která trošku překvapivě obsahuje i podporu pro skenery. Žádný skener po ruce nebyl, takže netušíme jak bude podpora realizovaná, ovšem je možné, že to bude obdobným způsobem jako nyní v případě velmi široké řady fotoaparátů - prostě připojit a skenovat. Uvidíme v praxi, ovšem vzhledem k dost laxnímu postoji některých producentů, občas se rovnajícímu ignoraci, by se mohlo jednat o užitečné rozšíření systémů. Rozhodně bych se však přimlouval za přejmenování panelu...

Potěší novinky u Energy Saveru - na našich screenshotech nejsou vidět ;), ovšem pro uživatele přenosných počítačů je tu dobrá zpráva. Nastavení tak jak byly známé pod Mac OS 9 jsou zpět: volby pro provoz na baterky a ze sítě a další.

Klávesnice - na první pohled žádná změna, ovšem konečně jde používat ovládání klávesnicí i v Carbon aplikacích (Finder, Explorer a další). Toto ovládání může být v mnoha případech rychlejší, než ovládání myši...

Panel "Myš" obsahuje novinku pro majitele myší s kolečkem - rychlost posunu obrazovky.

Universal Access zahrnuje významná rozšíření funkčnosti - pro uživatele s horším zrakem dovoluje zvětšení obrazovky, díky Quartz technologii lze měnit zvětšení zcela plynule dle potřeby. Pro lidé sluchové postižené je tu možnost bliknutí obrazovky místo výstražného zvuku - to bliknutí, byť provedené poměrně graficky, rozhodně nejde ignorovat.

Z panelu Internet vypadla položka News - v dnešní době používá News neboli Usenet asi opravdu jen omezená skupina uživatelů.

QuickTime je již ve verzi 6, na její možnosti se podíváme zvlášť, nastavení jsou v podstatě shodná jako u verze 5, ovšem pod "kapotou" se skrývají výrazné změny.

Zcela předělaný je panel Sharing (Sdílení) - spouštění jednotlivých služeb je integrované do jednoho místa. Nová je podpora sdílení tiskárny. Zajímavá je záložka Firewall, kde je možné nastavit základní pravidla pro zabudovaný firewall - obsahuje ho i stávající verze OS X, ovšem konfigurace je možná buď přes shell nebo produkty třetích stran. Pokud zůstane podpora nastavení v Jaguaru na stávající úrovni, bude poměrně primitivní - dovoluje zapnout ochranu proti sítovému přístupu z Internetu, s tím že automaticky jsou povolené služby, které jsou zároveň zapnuté ve sdílení, například FPT, webserver či SSH, aby se na ně dalo vůbec připojit. Uživatel může konfigurovat pouze port, který má být přístupný, nic víc. Vzhledem k tomu, že běžný uživatel asi ani víc potřebovat nebude, nedá se očekávat výrazně "inteligentnější" správa nastavení, pro tu bude muset uživatel sáhnout jinam, zabudovaný firewall toho totiž umí výrazně víc.

Panel Accounts vystřídal panel Users - kromě základní správy uživatelů nyní umožňuje jednotlivým uživatelům také nastavovat některá "systémová" práva, například možnost vypalovat CD či používat tiskárnu, umožní také nastavit spouštění programů na předvolenou skupinu a především lze uživateli přiřadit tzv. Simple Finder, což je obdoba starých dobrých At Ease. Uživatel má přístup pouze k vybraným aplikacím a ke své složce dokumentů, takže systém nemůže nijak jinak ovlivnit. Věřme, že budou existovat také nástroje pro jednoduchou hromadnou správu takovýchto uživatelských účtů - správci sítě zajásají.

V panelu Classic přibyla možnost použití složky předvoleb z domovské složky v Mac OS X, místo složky v Mac OS 9 a také záložka dovolující sledovat paměťové nároky aplikací spuštěných pod Classicem.

Nová záložka panelu Speech pak dovoluje nastavit parametry pro předčítání obsahu uživatelského rozhraní, tedy dialogy či také text umístěný pod kurzorem myši.

Jasný je trend zjednodušení a zpřehlednění ovládání, viditelné je také přidávání nových funkcí - v některých případech ještě netušíme co přesně se z nich vyklube. To, co jsme zatím viděli, nám však dává důvod k optimismu, že Jaguar bude další krok správným směrem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

co to je?

Autor: agent Muž

Založeno: 20.05.2002, 11:08
Odpovědí: 0

No už jsem to někde říkal, Jaguar bude vlastně první opravdu finální veze desítky... ...konečně!

Ale k článku, hlavně ke skenerům, je tam i kompletní skenovací soft, vypadá velmi pěkně, leč zatím nefunguje. Ani ty funkce v předvolbách nejsou zatím funkční (skener mám podporovaný).

Ale co zatím sám nevím, to jsou dva pojmy, které Apple zavedl v rámci předvoleb „Digital Hub“ u fotografií je to „picture CD“ a u videa je to „video CD“ -- velmi by mne zajímalo, co to má představovat! (Např. Kodak Photo CD to nezná, a ani VCD (1) to nerozpozná... co to tedy bude? nebo to jen není hotové? ...tohle vážně netuším...

Odpovědět na příspěvek

RE: co to je?

Autor: Wensdy Muž

Založeno: 20.05.2002, 11:25

... No už jsem to někde říkal, Jaguar bude vlastně první opravdu finální veze desítky... ...konečně!

Jen se nesměle (možná trapně) zeptám:
Když se momentálně počešťuje X, jak to bude s Jaguarem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: co to je?

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 20.05.2002, 16:07

No, 10.1 se bere jako takova "testovaci" platforma, kde se vsichni nauci jak to spravne delat a podobne. tento system by mel byt uveden v cervnu - vcetne plne prelozene napovedy a podobne (nezamenovat s man strankamy ;)) No a pak se plynule prejde na lokalizaci Jaguara - pokud k tomu budou samozrejme poklady od Apple. Rozdilu uz bude mene, takze lokalizace by mohla byt relativne rychla - i kdyz to stale bude asi docela macek, bude se "sahat" na hodne veci. Pocital bych vsak (optimista ;) ze pokud to opravdu takto vyjde, a Jaguar bude uveden "late summer", tedy zari (nekdo spekuloval ze bude uz v cervenci, to se mi moc nezda... ) tak by mohla byt kratce pote udela i ceska verze... ale, jak rikam, sem v principu optimista ;)

Ad fce ktere jste nefunguji: no, ja bych se nedivil kdyby tam proste jeste pro to nebyla zavudovana podpora....

Odpovědět na příspěvek

Par informaci...

Autor: Petr Muž

Založeno: 20.05.2002, 20:41
Odpovědí: 0

"Z hlediska uživatele je zajímavá například možnost zobrazení buď podle rozdělení do skupin, nebo podle abecedy"...tuto funkci maji tez Windows XP a musim rici, ze je to velmi prakticke.

"Nová skupina "Digital hub" sjednocuje nastavení práce s různými typy médii a dat - je tak možné si nastavit jaká aplikace se spustí po vložení prázdného CD či DVD, připojení disku či videokameru, ji možné také spustit připravený AppleScript." Podobnou funkcnost najdeme i ve Windows XP, kde se Vam po vlozeni cd (atd) prozkouma obsah a system nabidne akce: prehrat, zkopirovat, otevrit, zobrazit obrazky, uvarit kafe :) Zde pokud Apple zapracuje na jednoduzsim urceni co se ma dit kdyz, bude to mozna velmi prinosne, protoze na XP si to zmenit neni az tak jednoduche.

Odpovědět na příspěvek

RE: Par informaci...

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 20.05.2002, 22:40

Zatim jsou definovane veci jako Photo CD, Video CD, MP3 CD a podobne, co presne to bude obnaset netusime. Jestli to budou jen CD vypalena primo systemem... uvidime (napovidalo by tomu, ze po vlozeni CISTEHO CD lze nechat spustit i iPhoto, ktere ZATIM moznost primeho vypalovani na CD predse nema...)

Kazdopadne je to uzitecne, ale na muj vkus to zabira moc mista ;) mohlo to byt v ramci jednoho panelu, vsude je po jedne zalozce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Par informaci...

Autor: agent Muž

Založeno: 20.05.2002, 23:25

tak to vypada, ze iPhoto bude vypalovat primo nejake svoje foto CD -- tedy na Kodak Photo CD si asi pod X muzem nechat definitivne zajit chut... (Photoshop by to jiz pod Jagem zvladat mohl, ale nebyl cas to otestovat)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Par informaci...

Autor: Ja Muž

Založeno: 21.05.2002, 11:33

Myslim si, ze po vlozeni cisteho CDR/CDRW si asi zvolim Toast ako aplikaciu co sa ma spustit. To by slo, nie?

Odpovědět na příspěvek

KUKNITE SI!!!

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 21.05.2002, 21:05
Odpovědí: 0

Tak z tohto sa fakt poseriete! Filmova ukazka Quartz Extreme (na dual G4/450 s Geforce 2 MX). Modemisti pozor, film je dost velky

http://members.c
ox.net/ronin4701/QuartzEx
tremeTestriktigfil.mov

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: