Mac OS X for Intel? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac OS X for Intel?

3. září 2002, 00.00 | Podle obvykle dobře informovaných zdrojů má Apple k dispozici Mac OS X pro procesory x86, funkčně shodný s nedávno uvedeným Jaguarem. Co hodlá Apple s tímto systémem dělat? Dočkáme se Maců bez PowerPC, nebo skončí projekt Marklar v propadlišti dějin stejně jako projekt StarTrek?

Před nedávnem jsme si zaspekulovali o možnosti použití procesorů od AMD či Intelu namísto PowerPC od Motoroly - tedy o dalším velkém přechodu, tentokrát opět na jiný procesor. Osobně se stavím k této možnosti relativně skepticky, poslední spekulace však dodávají zprávám na zajímavosti. Podle článku na serveru eWeek od Nicka dePluma, jinak šéfredaktora Think Secret, má Apple v kapse "tajnou zbraň" - plně funkční Mac OS na x86 procesorech. A Nick je obvykle velmi dobře informovaný...

StarTrek

Ještě než se podíváme na současnost, krátká odbočka do minulosti. Jednou z ve své době nejtajnějších "operací" byl projekt StarTrek - aneb odvážný výlet tam, kam se dosud žádný Mac nevydal - na procesory Intel. Novell v roce 1992 přesvědčil Apple, aby začal pracovat na Systemu 7 pro procesory Intel. Jelikož nástup tohoto systému nebyl zase až tak úspěšný (především proti Windows 3) jak se očekávalo, dostal tento nápad relativně slušnou podporu. Cca 20 vývojářů (část z Novellu, část z Apple) začalo pracovat na Systemu pro procesory 486 - během zhruba 3 měsíců měli nejen funkční Finder, ale také QuickTime a části kódu QuickDraw GX! Jelikož však v té době již začínal projekt přechodu z Motoroly 68k na PowerPC, projekt se nakonec dal k ledu a v půlce roku 93 zanikl zcela.

Každopádně je potřeba si uvědomit, že se jednalo pouze o "proof of concept", tedy ověření, zda je vůbec možné to technicky realizovat - nic se neříká o tom, jak širokou hardwarovou podporu tento systém měl a podobně, uvádí se, že potřeboval ještě dalších 18 měsíců vývoje (+ určitý koeficient reality, neboť žádný vývoj netrvá tak dlouho, jak se plánuje).


Rhapsody for Pentium. Obrázek pochází ze stránek Nathana Linebacka

Možná ještě stojí za to podotknout, že dalším výletem do světa Intelu byla Rhapsody neboli připravovaný systém na základě OPENSTEP, ještě předtím, než se z něj stal Mac OS X s Aquou, Carbonem atd. OPENSTEP totiž předtím na PC bez problémů běhal, takže dokud nedošlo k hlubším změnám, nebyl to žádný problém. A kromě toho se uvažovalo, že se uvolní pouze API vrstva Yelow Box (dnes známe jako Cocoa) pro Windows, aby bylo možné vytvářet multiplatformní aplikace - tento projekt také padl s příchodem Mac OS X.

Projekt Marklar

Už podle názvu je to další vesmírný úlet (Marklar je rasa mimozemšťanů v SouthParku) a v tomto případě však už poněkud dále, než jako "proof of concept". Podle Nicka dePluma má Apple k dispozici Mac OS X 10.2 Jaguar ve verzi pro x86 procesory - naprosto stejnou verzi se stejnou funkčností, jakou má právě prodávaná verze pro Macy. Na projektu pracuje přes tucet vývojářů a podle jejich požadavků se dělají i zásahy do "hlavní" větvě vývoje - asi aby bylo možné sdílet shodné zdrojové kódy bez nutnosti modifikací.

Opět asi bude značně omezená skupina hardware, na které tento "Mac OS X for x86" pojede, neboť se dá předpokládat, že za základ byl použit Darwin - a ten funguje na relativně úzké skupině motherboardů, čipsety AMD a VIA nejsou podporovány vůbec.

Otázka, která napadne asi každého, je, k čemu je to dobré? Znamená to, že Macy za pár let budou v sobě mít procesory od Intelu či AMD, ale jinak se nic (kromě toho, že Mac OS bude už definitivně "6 stop pod zemí") nezmění? Nebo Apple vrhne Mac OS X na "otevřený trh" a spáchá tak (podle mého názoru) definitivní sebevraždu? Nebo Apple potřebuje mít nástroj, jak tlačit Motorolu k nějaké akci pozitivním směrem (rychlejší procesory) a v případě, že toto využití selže a nebude k dispozici ani vhodná náhrada od IBM, prostě "se přejde" na x86, resp. spíš nějaký 64bitový procesor další generace.

Z technického hlediska by určitě bylo zajímavé vědět, jak se vývojáři vyrovnali s AltiVecem, zda příslušné akcelerované pasáže kódu přepsali na SSE instrukce, nebo zvolili jiné řešení. Mac OS X totiž poměrně výrazně spoléhá na akceleraci pomocí AltiVecu, řada klíčových komponent je optimalizovaná.

V případě, že byla zachovaná 100% kompatibilita API, by přechod významné části aplikací byl problémem zaškrtnutí jednoho checkboxu v kompilátoru - Apple používá aplikace s více kódy pro různé procesory už od roku 1994, kdy se přecházelo na Power PC (a objevily se tzv. FAT aplikace, s kódem jak pro 68k, tak pro PowerPC), NeXTSTEP/OPENSTEP je v tomto směru ještě daleko dokonalejší a přehlednější a jedna aplikace může obsahovat (teoreticky) neomezeně verzí kódu pro různé procesory. Samozřejmě, pokud aplikace používá AltiVec (k čemuž Apple vývojáře dost tlačí), bude asi situace komplikovanější. Otázkou by spíš bylo, jak by se s tím vyrovnali vývojáři hardware - to by asi byl v mnoha případech výrazně komplikovanější proces - vždyť se podívejme, jaké problémy jsou stále s podporou skenerů. Ostatně, s tímto se potkají vývojáři tak jako tak - pokud se bude přecházet na 64bitový procesor "skokem", bez zpětné kompatibility s 32bitovou verzí.

Pokud je projekt Marklar reálný (a vzhledem k obvykle dobré informovanosti Nicka dePluma a vzhledem ke zmíněným technickým možnostem asi opravdu bude), je jen otázkou času, abychom se dozvěděli, jak ho Apple použije. Zda jako nátlak na Motorolu, či jako reálný "plán B", o jehož nasazení už nyní rozhoduje jen čas. Doufejme, že tento "mimozemšťan" nikdy neopustí přísně střežené vývojové laboratoře Applu a uživatelé budou ušetřeni dalších přechodových šoků - neboť představa, že by přechod podobného rázu byl opravdu bezbolestný, je asi naivní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: