Mac OS X aneb voda v počítači - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac OS X aneb voda v počítači

18. října 2000, 00.00 | Mac OS X vzbuzuje velký zájem všech uživatelů Apple. Jaký je náš první pohled na nový systém?

Když letos v lednu firma Apple Computer představila poprvé veřejně jednouživatelskou verzi nově připraveného operačního systému Mac OS X, bylo jasné, že jde o tak zásadní změnu systému, která v historii Macintoshů nemá obdoby. Nedá se tedy srovnat ani s dosud největší provedenou změnou - s přechodem z dřívějších CISCových procesorů (680X0) na RISCové procesory PowerPC (PPC), neboť v tomto případě se jednalo spíše o změnu interní, která se neměla projevit ani ve vzhledu ani ve funkčnosti. Tehdy šlo o přepracování či nativizování stávajícího systému pro nové procesory, přičemž systém byl použitelný také pro některé počítače s ne-PPC procesory. S tím vším však bude nyní konec.
Před nedávnem byla na francouzském veletrhu AppleExpo konečně představena veřejná beta verze operačního systému Mac OS X, a tak si lze o systému již nyní udělat reálnější představu - i když konečná verze se jistě bude v ledasčem od bety lišit.
Již samotná koncepce masového zveřejnění beta verze systému je u firmy Apple novinkou, z čehož je vidět, jak vážně to s OS X myslí: tak rozsáhlá zpětná vazba pro návrháře a vývojáře systému bude mít jistě nebývalou účinnost.

Systém deset (X) je zcela nový. Má novou koncepci, nový vzhled, je nově napsán - a bude jen pro "nové" počítače. Pro které počítače je navržen, je okamžitě zřejmé po instalaci a spuštění systému na jakémkoliv dnes vyráběném Macovi - je jen pro velmi výkonné počítače. Na 400MHz počítači s procesorem G3 (iMac) nebo G4 (G4) běží tak, že uživatel musí mít pocit, že by mohl či spíše měl "běžet" rychleji. Lze jistě očekávat, že některé algoritmy budou v konečné verzi optimalizovány pro vyšší výkon, nicméně zázraky se očekávat nedají. Ostatně není žádné tajemství, že nové softwary podporují svými nároky prodej nových, výkonnějších počítačů.

Uživatelské rozhraní Aqua

Uživatelské rozhraní je výraz pro prostředí, respektive pro program, jehož prostřednictvím uživatel komunikuje s počítačem. Až dosud tuto službu vykonával program Finder, který byl integrální součástí systému. Do systému 6.0.X k němu patřil ještě kolega Multifinder. Po fúzi Finderu s Multifinderem v systému 7 se používal jen název Finder. Uživatelské rozhraní bylo tedy dáno hlavně Finderem tedy možnostmi jeho nastavení, jež systém od systému hlavně v posledních deseti letech utěšeně rostly, i když ne vždy tak, jak by si pravověrní "mekaři" přáli. Nové uživatelské rozhraní v Mac OS X se nazývá Aqua, česky tedy voda, a důvod je zřejmý. Většina ovládacích prvků jako tlačítka, hmatníky záložek, jezdci, rolovací boxy oken a další vypadají, jako by byly naplněny vodou modré barvy. Některá tlačítka mají jinou barvu podle své funkce. Nepřehlédnutelným grafickým prvkem nového rozhraní je stříbrné šrafování na bílém pozadí, které koresponduje i s nově vyráběnými displeji firmy Apple, a velmi výrazný 3D vzhled, který dodává plasticitu téměř všemu s výjimkou textu. Dokonce i okna již vrhají stín mnohem plastičtější než dříve. Starý vzhled uživatelského rozhraní se aktivuje v případě, že je spuštěn klasický program. Zcela novým prvkem zabudovaným do Mac OS systému je dock, převzatý z NextStepu. Je to jakési nové řídící centrum, z něhož lze velmi účinně ovládat počítač. Navenek je to lišta definovatelné výšky, sídlící na spodním okraji obrazovky, do níž lze zasadit ikony reprezentující potřebné objekty - ať již soubory programové, datové či systémové, adresáře, disky nebo třeba vazby na webovské stránky. Vhodně rozvinutý dock může velmi efektivně urychlit práci uživatele. Dalším novým prvkem systému, umístěným tentokrát v horní liště nabídky, je nové menu Go, zasazené mezi dřívější View a Special. Toto, v systému nové menu, je již dlouho známé z webovských prohlížečů, kde má stejnou funkci - rychlý skok na určité místo. Takže nové Go, resp. povely v něm, umožní uživateli rychlý skok na jakékoliv místo, ať již lokální či v síti; např. na určitý počítač, disk, složku, dokument, domů, webovskou stránku atd.

Jiným navigačním prvkem nového systému jsou stíny a mlha. Okna, která nejsou aktivní, mají podstatně tmavší titulní lištu nežli aktivní okno. Dialogová okna a otevřená menu jsou částečně průhledná, takže jsou vidět objekty pod nimi.
Velmi dobrou orientační pomůckou je nyní skutečnost, že dialogová a výstražná okna se otevírají v těch oknech, k nimž dialog či výstraha patří. Uživatel, mající spuštěno více aplikací, se tak již nemusí pídit po tom, která že aplikace to s ním touto cestou komunikuje.
Další navigační novinkou je semafor - tři kruhová tlačítka v levé části titulní lišty okna, mající barvy červenou, žlutou a zelenou. Levé - červené tlačítko při překrytí kurzorem ukazuje znak x a slouží k uzavření okna. Prostřední - žluté tlačítko ukazuje při překrytí kurzorem znak - (mínus) a slouží k minimalizaci okna - k jeho zasunutí do docku, které proběhne s novou graficky efektní animací. Pravé - zelené tlačítko zobrazuje při překrytí kurzorem znak + a slouží k maximalizaci okna na celou obrazovku. Okna mají samozřejmě v pravém dolním rohu zvětšovací box k individuálnímu nastavení potřebné velikosti.

Velmi vítanou novinkou, která zpříjemní a urychlí práci v novém systému, bude nový prohlížeč integrovaný do Finderu. Napříště tedy bude možno zobrazit objekty nejen již z dřívějška známými způsoby, např. jako ikony či seznamy. Okno Finderu lze rozdělit na více sloupců, ve kterých je možné procházet data na disku podle jejich hierarchie v datových stromech novým, velmi efektivním způsobem. Složky jsou otevírány vždy do sousedního sloupce a u souborů bude v sousedním sloupci zobrazován jejich obsah. Obrazové či textové soubory tak při ťuknutí na jejich miniaturu poskytnou zvětšený náhled. Zvukové a filmové soubory lze tímto způsobem začít přehrávat v malém přehrávači. Je to podobné jako v aplikacích, které umožňují před otevřením či importem souboru jeho náhled (Adobe Photoshop, Quark XPress aj.).
Vzhledem k tomu, že ikony v novém systému mohou mít velikost od 16 do 128 pixelů, bude nasnadě využívat databázové schopnosti systému podpořené již známým prohledávačem Sherlock a nyní již i výkonným prohlížečem více, než tomu bylo kdykoliv dříve.

Vznik systému a některé jeho skryté vlastnosti

Leckoho asi napadne: proč? Proč zaběhnutá firma, jako je Apple Computer, udělala tak zásadní rozhodnutí a vytvořila zcela nový systém? Je totiž nabíledni, že změna systému s sebou vždy nese spoustu přidružených trampot jak pro firmu samotnou, tak pro mnoho uživatelů. Chytré hlavy však zřejmě moudře usoudily, že tyto trampoty by nebyly nic proti trampotám, které by všem vyvstaly v případě, že by tento krok nebyl podniknut. Dlužno připomenout, že podobné problémy se vyskytly v minulosti již nejednou, při přechodech na vyšší systémy, kdy buďto počítače s nejstaršími typy procesorů již nemohly používat aktuální systém z důvodů nekompatibility či nevýkonnosti, nebo po přechodu na jiný typ hardwaru zůstaly na ocet zprvu Nubusové karty, později zařízení ADB, SCSI, sériová nebo LocalTalková. Minulosti již patří i floppy disk, 10MB datové cartridge na pružných discích, kazetopáskové jednotky, které se mimochodem u Maců nikdy příliš nerozšířily, SyQuesty, Bernoulliho disky a některé další, ještě méně rozšířené, jsou právě na ústupu a dožívají tu a tam jako konverzní zařízení pro příjem dat od konzervativních uživatelů.
Stručná odpověď na předchozí dotaz je: jednoduchost, spolehlivost a výkonnost. Na výměně hardware lze vysledovat obdobnou analogii - pomalá a komplikovaná rozhraní byla nahrazena rychlejšími a jednoduššími. Místo ADB a sériového rozhraní je dnes výkonnější USB, místo pomalého LocalTalku je Ethernet, který je u nejnovějších počítačů až 4 000x (čtyřtisíckrát!) rychlejší než býval LocalTalk, místo SCSI je dnes rychlejší, rozšiřitelnější, univerzálnější, ale hlavně jednodušší FireWire (IEEE 1394), integrovaný už i v mnoha zařízeních spotřební elektroniky.

Systém OS X s sebou přináší konečně to, nač čekalo mnoho uživatelů. Skutečný multitasking s centrálním nastavováním priorit - tedy přiřazováním procesorového času a paměti. Další podstatný prvek v systému je efektivní ochrana paměti tak, aby každý program pracoval pouze v paměti jemu přiřazené. Problémový program pak po svém případném zhroucení nestrhne další spuštěné programy nebo dokonce celý systém. Ne nedůležitým prvkem nového systému je i jeho skutečná víceuživatelskost. Zatímco u staršího devítkového systému to byla spíše naroubovaná záležitost, je nyní možno každému uživateli vytvořit individuální prostředí bez ovlivnění jiných uživatelů s velmi těžce překonatelnými přístupovými omezeními k individuálním datům.
Jak toho Apple chce dosáhnout? Jednoduše - systém má unixovské jádro nazvané Darwin, které bylo vytvořeno na základě otevřených standardů. Jedním je Mach 3.0 z Carnegie-Mellonovy Univerzity a FreeBSD 3.2 (derivát z University of California v Berkeleyském BSD 4.4 Lite). Další částí je integrovaný webovský server Apache, který je dnes použit na více než polovině webovských serverů světa. Mac OS X podporuje sémantiku souborového systému POSIX a sdílení NFS, jakož i standardy FTP a telnet . V systému je integrována skvělá 3D technologie OpenGL, podpora PDF formátu a samozřejmě nechybí ani QuickTime.

Programy pro Mac OS X

Pro uživatele je samozřejmě velmi důležitá otázka, jaké programy bude moci v novém systému používat. Jestli bude moci vyhodit všechny staré, nákladně je updatovat či bez problémů pokračovat se starými programy i v novém systému. Odpověď není jednoduchá. Některé programy, které nebyly původně vytvořeny pro OS X, bude možno používat v tzv. klasickém režimu, a jiné ne. Mnoho firem ohlásilo vývoj optimalizovaných verzí dnes již existujících programů i pro nový systém, a některé firmy dosud pro Mac OS neprodukující dokonce ohlásily vývoj pro Mac OS X. Příkladem za všechny může být Alias|Wavefront se svým produktem Maya. V současné době jsou ve vývoji stovky programů pro OS X, jejichž seznam naleznete např. na internetové adrese http://www.apple.com/macosx/applications/index.html.

Závěr

Nelze pojednat o všech aspektech nového systému a na hodnocení bude ještě lepší počkat do konečné verze. Beta verze je poněkud limitována tím, že v ní nefungují důvěrně známé klávesové povely, AppleShare a velikost souborů je omezena na 4 GB. Přesto je výsledný dojem spíše pozitivní. Už dnes se dá soudit, že OS X si získá spoustu příznivců nejen díky svému grafickému provedení, jež co do jemnosti zatím nemá na Macích obdoby, a těžko se bude srovnávat i s jakýmkoliv jiným systémem, ale i díky svým vlastnostem, které dostal do vínku od svých tvůrců. Nyní jen zbývá dokázat, že je má.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Co se vam zatim nelibi?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 18.10.2000, 09:47
Odpovědí: 0

Muzete napsat, kdo ma nejake zkusenosti, co se vam zatim na MacOS X nelibi? Me zatim velice vadi absence visacek, poznamek u souboru, chybi aktualizace okna (nejspis zapricinena chybejicim AppleSharem), tisk systemoveho okna s obsahem slozky atp.
Na strance http://www.survey.apple.c
om/
je dotaznik Applu, co se nam na systemu libi, nelibi, co by tam melo byt atd. Meli bychom toho dat co nejvic dohromady.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co se vam zatim nelibi? (Dloooouhy seznam)

Autor: MaLer Muž

Založeno: 18.10.2000, 10:32

No, je toho opravdu pozehnane
zakladni vyhradou je totalni paradigmats shift, apple ZAHODIL takrka vse, co dela po uzivatelske strance MacOS Macem...
analogie Plochy, jako "rootu" - disky jsou kdesi v okne Finder
dock - to je UPLNE silena vec, ze vseho nejvic mi pripomina strelbu na pohyblivy cil. Zkombinovat v jednom aplikace, dokumenty, slozky, otevrena okna a odkazy, to chce hodne odvahy. pominu to, ze je dock stale ontop, takze prekryva cast manipulacnich prvku okna... Apple chce pry udelat API, ktere bude aplikacim rikat, jak velke muzou mit okno, aby nebylo prekryto.. POMOOOOC!
ikonky - resp. fotky. IKONA je (ma definice!) zjednoduseny, symbolicky obrazek, neco zobrazujici. Apple jde cestou fotografii, ktere budou nejlepe vypadat v rozliseni 128*128 bodu. Pokud mate nastavene male ikonky, nedejboze seznam, tak se u mnoha programu muzete rozloucit s tim, ze je poznate vizuelne, dle ikony
jablicko urostred listy - COZE???? k cemu to tam je? prvni, co kazdy udela, ze na to zbesile klika...
pokrocile vlastnosti finderu a spol - zalozky (no, jak se to sakra... okneko smrsknute do male zalozky dole), prochazei struktury slozek (spring folders??), controlstrip
nekonzisten
ce ui MacOS X vs Classic - kdyz si spustite Classic aplikaci, nabehne MacOS 9, a ted se orientujte..tady mate apple menu, v X uz ne, tady mate seznam spustenych aplikaci, v X uz jinde... uzivatel se bude prodirat minimalne tremi typy dialogovych okenek open/save...
a mnoho dalsiho... MacOS X je bezpochyby moderni a schopny system, ale pokud mu Apple necha takto hrozne UI, tak z nej udela hybrid Windows a Unixu, ale ne uzivatelsky oreintovany operacni system, ktery sve oblusze zajistuje nejvyssi vykonnost jak pri praci v aplikacich, tak pri "obsluznych" pracech - podle toho, jak jsem si betou a predhcozima verzema hral, je pro mne jako napriklad webmastera defacto nepredstavitelne, ze bych si sednul a okamzite zacal pracovat... za prechod na novy system bych zaplatil vysokou ztratou efektivnosti, a je otazka, zda by mi to tyto nove funkce vyrovnaly... ja jsem zatim vrcholne skepticky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co se vam zatim nelibi? (Dloooouhy seznam)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 18.10.2000, 11:05

Diky moc za nazor. Osobne bych jeste rozlisoval na veci, ktere mi momentalne moc nesedi (napr. usporadani horni listy), ale da se na ne zvyknout, a na veci, ktere neprekousneme (napr. chybejici visacky, funkce plochy atd.) Jinak Dock se muze automaticky skryvat, takze nic neprekryva. Navic to zvetsovani ikon lze take zrusit, takze to jiz neni "strelba na bezici terc"¸ď@

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Co se vam zatim nelibi? (Dloooouhy seznam)

Autor: MaLer Muž

Založeno: 19.10.2000, 10:12

Skryvajioci se dock?! To si tam rovnou muzu dat PC - tam aspon rovnou vidim, co ktere okno obsahuje, ne jako tady, ze musim preject pres kazde, abych videl, co mi to napise. JE to strelba na pohyblivy cil - jelikoz je orinetovany na stred, kazde dalsi okno ci aplikace to rozhazi - takze kdyz toho hodne prezenu tak nikdy nebudete mit jednu ikonku na stejnem miste. Snad jedine desktop na levo a kos napravo. Jak priklad pro me idelaniho zpusobu uvadim DragThing - staticke listy, kde PRESNE vim kde je jaka aplikace!!@ř@

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co se vam zatim nelibi? (Dloooouhy seznam)

Autor: MaJa Muž

Založeno: 21.10.2000, 16:53

Tak jest, zatial to stale (zial aj po takom dlhom case) viac pripomina NeXTStep s AQUA GUI. Ostava dufat, ze vo final verzii sa tieto veci dotiahnu. Komunita uzivatelov by mala Apple (alebo kokretne Pistu) k tomu skor ci neskor dotlacit ...

Odpovědět na příspěvek

zajimave .....

Autor: NeJi Muž

Založeno: 18.10.2000, 13:54
Odpovědí: 0

graficke rozhrani je opravdu vydarene... pripomina multimedialni prezentaci a ne os :-) super

... akorat jsem se nedocetl o zadne funkci ktera by me ve woknech chybela ... neni tam (krome grafickeho vzhledu) nic zajimaveho oproto woknum...

delam na pc uz dlouho a docela me pobavilo si precist o (novych) funkcih ktere zrovna windows uz davno ma ...

nemam nic proti mekum ale cekal jsem od noveho os trochu vic nez jen redesign jiz znamych funkci ... tak snad aspon ten vykon a stabilita bude zajimavejsi ...

moc se tesim az si ho vyzkousim ...

jo a jeste neco .... jak chcete "uklikat" takovou mayu od aliasu jednim tlacitkem ? :-) na to jsem hodne zvedav.....

Odpovědět na příspěvek

RE: zajimave .....

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 18.10.2000, 15:46

Ktera funkce by vam ve Woknech chybela? Nevim ktera vam, ale ja bych se napriklad absolutne neobesel od rozeznavani, ktery soubor pochazi od ktereho programu. Nebo bezpecnost a stabilitu (danou jiz tim, ze je to Unix). To jen tak na okraj, je toho mnohem vic.

Ktere funkce mate na mysli? Me treba predloni zase u Woken hrozne pobavila strasna novinka - podpora vice monitoru ;-)))

Stabilita by mela byt opravdu na uplne jine urovni, ale nevim, co myslite tim vykonem. Jestli myslite vypocetni vykon, tak ten se podle mne zase az tak moc radikalne menit ani nemuze. Pokud mate na mysli odezvy systemu na uzivatele, tak ten se spis trochu zhorsi (asi jako pri prechodu z W98 na W2k). Je to dano vyssimi naroky na hardware. V kazdem pripade ma Mac ve vykonu stale naskok.

Jinak, pokud si ho chcete osahat, tak staci se domluvit.

Zalezi na tom, jak to bude v Maye resene. Pro vetsi pohodli si ale samozrejme muzete poridit i jinou mys. Treba tu od Microsoftu. I kdyz ovladace pro ni maji asi 15 MB :-))) @@@

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zajimave .....

Autor: Ales Vasak Muž

Založeno: 04.12.2000, 15:54

Opticka mys od Microsoftu chodi v MacOS X docela v pohode bez jakychkoliv dodatecnych ovladacu. A prave tlacitko je normalne funkcni...

Odpovědět na příspěvek

Povrchni clanek

Autor: Vaclav Kovarik Muž

Založeno: 20.10.2000, 09:27
Odpovědí: 0

Dobry den,

clanek se mi zdal dost povrchni. Nejsem v soucasne dobe uzivatelem Apple, protoze to co na nem beha, neni OS (stejne jako Windows nejsou OS].

Docela by me zajimaly konkretni "detaily", ktere podstatne rozhoduji o pouzitelnosti. Muzete mi nekdo odpovedet?

1. Jaka je priorita zobrazovani? Doufam, ze je nejvyssi, jinak zase v praxi nepujdou prepinat aplikace, kdyz nektery task vyuziva procesor na 100 %. Zkuste se na 1GHZ PC prepnout z Photoshopu, ktery uklada obrazek, do jine aplikace.

2. Lze nastavit, aby aktivni okno mohlo byt prekryto? Velmi prakticke.

3. Jak je to s virtualnimi obrazovkami? Jde tam neco ve stylu Amigy nebo alespon vice pracovnich ploch (X-Windows).

4. Jak moc mohou aplikace zasahovat do systému? Budou se mi zase prepisovat linkovatelne knihovny jako na PC? Budu muset kazdeho pul roku reinstalovat systém, jako u Windows? Pokud ano, je to systém na nic.

Pokud nekdo vi, necht je, prosim, tak hodny a odpovi. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Povrchni clanek

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 20.10.2000, 14:57

Myslim, ze zde bude trosku problem v chapani pojmu "System". Kazdy od nej ocekava neco jineho. Uz jsem to rikal nekolikrat, ale ja osobne bych treba nemohl pracovat na systemu, ktery nedokaze rozpoznat, ktery program dany dokument vytvoril, bez moznosti oznacovat si soubory, bez aktualniho zobrazeni oken atd. Zkratka bez veci, ktere zjednodusuji praci s pocitacem. Neco jineho ovsem pozaduje clovek zabyvajici se serverem. Jak si predstavujete system vy? A ted k tem vasim otazkam:
1) Nevim, ale asi to pujde zjistit. Jak se to dela napriklad v Linuxu? Vzhledem k tomu, ze je mnoho veci podobnych, dalo by se to zjistit i tady.
2) Okna jsou v MacOS X delana tak, ze neexistuje okno, ktere by neslo opustit (jako to byvalo drive napr. u systemovych hlasek). Aktivni okno z principu prekryvane nejspis muze byt, nebot napriklad hodiny jsou vzdy navrchu. Bude to ale asi muset podporovat aplikace.
3) Virtualni obrazovky zatim nevim. Nenarazil jsem na ne, ale je mozne, ze tam budou
4) Stejne (nebo velice podobne), jako v Linuxu ci jinem Unixu.
Je treba brat v uvahu, ze se jedna o betaverzi, ktera nema stale jeste nektere funkce a informace o ni jsou tezko dostupne a nedostatecne. Jestli mate zajem si tento system osahat, tak vas zvu. Staci se domluvit.

Odpovědět na příspěvek

Jednouzivatelsky?

Autor: MaJa Muž

Založeno: 21.10.2000, 16:40
Odpovědí: 0

To je preklep, alebo co tym chcel basnik povedat ? Samozrejme, ze je "mnohouzivatelsky". đŔ

Odpovědět na příspěvek

MACOSX

Autor: Matěj Machálek Muž

Založeno: 19.11.2000, 19:27
Odpovědí: 0

Dost hustej o.s.!!!!!!!!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: