Kreslíme myšlenky - MindNode a Mindmap - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Kreslíme myšlenky - MindNode a Mindmap

MindNode

15. listopadu 2010, 00.00 | Můžete být student nebo pracující, můžete koordinovat tým a stejně tak se můžete coby freelancer potýkat jen se svými nápady. Myšlenkové mapy představují ideální cestu, pokud potřebujete dát průchod myšlenkám a pokud chcete srozumitelně demonstrovat složité věci.

Tzv. mindmapping se v dokonalé podobě nerodí sám od sebe. Je třeba ho náležitě rozvíjet. Ne kopírováním cizích prací (byť inspirace neuškodí), ale odvahou. Odvahou sednout nad papír, vzít tužku a začít. A nebo... sednout k počítači, spustit specializovanou aplikaci a dát průchod idejím.

MindNode má velmi jednoduché uživatelské prostředí. Možnosti nastavení je pomálu, učení se s programem tak trvá krátkou chvíli.

Varianty

Pod rukama mi prošla řada nástrojů pro vytváření myšlenkových map, ať už desktopových, webových, nebo určených výhradně pro mobilní zařízení jako je iPhone či iPad. Jen dva z nich považuji za podařené a dokonale zapadají na osu přístupu vývojářů - každá na opačný konec.

Zatímco Mindnode preferuje intuitivnost, rychlost a svým způsobem minimalistické uživatelské rozhraní, ConceptDraw Mindmap nabízí bohatou nadílku funkcí, ale vyžaduje krapet trpělivosti a orientace. Rozdíly jasně demonstruje i cena. Mindnode ve verzi Pro je k míní zhruba za pětadvacet dolarů. Společnosti ConceptDraw budete muset poslat podstatně víc – 169 EUR.

Vytváření map v MindNode je rychlé, intuitivní a využívá kromě několika málo klávesových zkratek i gesta rukou.

V jednoduchosti může být i krása

Minimalismus má své favority a v oblasti softwaru existují případy, kdy takto uchopená aplikace na sebe strhává pozornost a oblibu. Na tomto serveru jsem psal například o TaskPaperu nebo WriteRoom - dokonale jednoduchých programech. Daní za jednoduchost se ale často může stát horší kompatibilita s dalšími aplikacemi a omezenost co do funkcí. MindNode takovou definici splňuje.

Nejprve pár uživatelských dojmů z dlouhodobého užívání. MindNode se mi líbí. Když chci rychle vytvořit nějakou myšlenkovou mapu, rozhodit pár myšlenek, udělat strukturu článku, v jistých situacích obrazově doprovázet diskuzi se studenty nad určitým tématem... Zapamatovatelné klávesové zkratky (není jich mnoho), elegantní reakce na gesta rukou po trackpadu/magic mouse, jednoduché grafické řešení – příjemné barvy, ztenčující se linky, možnost reorganizovat "obláčky", když se začnou náhodou překrývat. MindNode zkrátka sází zejména na ovládání – sedne vám a za chvíli bude výroba myšlenkové mapy hračkou.

Když se dostanu k popisu schopností ConceptDraw Mindmap, zjistíte, co všechno MindNode neumí. Přesto – vše potřebné pro základní mindmapping tu je. A ocenil bych schopnost vytvářet propojení mezi jednotlivými obláčky (tzv. vztahy) a také funkci Smart Layout, díky které při úpravách mapy, přidávání nových položek automaticky mapa pozměňuje tvář, aby bylo vše co nejpřehlednější. Dokonce ani možnosti exportu nejsou tak trpasličí – kromě základu jako je PDF či obrázek, tu máme i převod do tzv. outline, a to ve formátech OPML, RTF a TXT.

Výtečnou funkcí v ConceptDraw Mindmap je brainstorming. Zadáte určitý časový limit a pustíte uzdu myšlenkovým pochodům. Můžete pouze psát slova, nebo už přímo organizovat.

Když chcete více

Zkuste si spustit konkureční výrobek od ConceptDraw. Mindmap může být součástí balíku ConceptDraw Office, ale také jej lze zakoupit zvlášť. Smysl pro má tehdy, když to s myšlenkovými mapami myslíte vážně a nezavoní vám jiné, obdobně vybavené řešení, např. MindManager. Proč ale tolik připlácet?

Mindmap od ConceptDraw totiž do značné míry funguje i jako nástroj pro projektový management. Pokud byste měli také ConceptDraw Project, můžete mezi oběma aplikacemi přepínat, přenášet data a mít oba programy propojené. Ten, kdo touží po využití mindmappingu ke správě projektů při práci ve větším týmu, nebude s MindNode spokojený. V mapách od ConceptDraw totiž lze mít i nastaveny kromě poznámek, hypertextových odkazů, vložených souborů a kontaktů také úkoly a dílčí kroky v projektech. U nich nadefinovány termíny a graficky si nechat zobrazovat pokrok při plnění plánu.

Když odmyslím hezkou škálu předepsaných témat a stylů (od buněk, textu až po spojnice), všechno lze navíc upravovat a vytvářet vlastní šablony. Směle lze přepínat mezi outline a zobrazením map nebo je mít hezky vedle sebe. U jedné mapy můžete mít několik stran.

U Mindmap se mi líbí větší možnosti, jak mapu organizovat, přehlednější řazení (pokud nezvolíte příliš okrasný styl. Otevírání mapy podle jednotlivých levelů – a toto odstupňování při prezentování se přenese velmi funkčně při exportu do formátu určeném pro PowerPoint, resp. Keynote.

Export je podstatně zajímavější než u MindNode – pokud jsou v mapě zasazeny nějaké úkoly a termíny, dostanou se vám také do iCalu. A pak je tu i cesta přes iPhoto až do iPhonu.

Samozřejmostí jsou nejrůznější kliparty, symboly, vkládání obrázků, jejich přizpůsobení mapě. Mnohem zajímavější způsoby, kterak buňky propojovat podle vztahů, které k sobě mají. A zapomenout bych nechtěl na jednu důležitou funkci. Jmenuje se brainstorming a hodí se pro první fázi, která předchází myšlenkové mapě. Se studenty to lze praktikovat například při analýze filmů – aplikace začne stopovat pět minut, studenti říkají vše, co je ve spojitosti s filmem napadlo a až po uplynutí časového intervalu přešli k organizaci jednotlivých podnětů a utváří z nich mapu.

Mindmap do značné míry supluje projektového manažera – můžete zde tedy nastavovat i úkoly a jednotlivé termíny k nim.

Přenosné mapy

Nevýhodu Mindmapu spatřuji v absenci aplikace pro iPhone a především iPad. Snad se něco chystá, snad něco někdy bude. Jejich existence by přilákala mnohem více uživatelů. MindNode podchytil obě tato zařízení a podařilo se mu to velmi dobře. Zvláště na iPadu je vytváření myšlenkových map velmi pohodlné.

Sdílení mezi zařízeními a desktopovou verzí funguje bezchybně. Mimochodem – MindNode existuje i ve free verzi.

Vzhled Mindmapu je sice trošku windowsácký, obzvláště co se týče symbolů, ale práce s nim rozhodně pomáhá přehledně uspořádat myšlenky a plány. Má také více možností exportu.

Vítěz neexistuje

Zvolit vítěze není prakticky možné. Už z principu se každá z aplikací orientuje na jiného zákazníka a de facto si tak příliš nekonkurují. Já pracuji s oběma. MindNode mi slouží častěji – už i kvůli existenci verze pro iPad. A Mindmap se ke slovu dostává, pokud potřebuji vytvořit mapu určenou k prezentaci projektu, nápadů a myšlenek a jasnému a srozumitelnému rozdělení projektu do kroků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: