Klony Maců: Psystar oznámil svou alternativu k Xserve. (23.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Klony Maců: Psystar oznámil svou alternativu k Xserve. (23.6.08)

23. června 2008, 06.00 | Firma Psystar, snažící se prodávat klony Maců, ohlásila dva nové servery OpenServ, jež se pokusí prosadit jako alternativu k serverům Applu.

Zřejmě si pamatujete na rozruch, jaký vyvolala firma Psystar svým oznámením počítačů OpenMac, levných alternativ stolních Maců. (Aby se vyhnul sporům o ochranou známku, záhy Psystar tyto stroje přejmenoval na Open Computer).

A nyní Psystar opět čeří mediální vody, tentokrát se vydal do oblasti serverů. Ohlásil totiž dva nové servery.

Nabízené konfigurace

Jde o do stojanu instalovatelné stroje nepřekvapivě nazvané OpenServ. Model OpenServ 1100 o výšce 1 U v základní konfiguraci obsahuje čtyřjádrový procesor Intel Xeon „Harpertown“ na 2,5 GHz a čtyři diskové šachty. OpenServ 2400 vysoký 2 U zvyšuje počet diskových šachet na šest. Jako podporované operační systémy uvádí Psystar Microsoft Server 2003/2008, CentOS, Ubuntu Server a Mac OS X Leopard Server.

OpenServ 1100 ve výchozí konfiguraci nabízí Linux CentOS 5.1, 4 GB RAM a jeden 750GB disk se 7 200 ot./min. OpenServ 2400 má stejnou základní konfiguraci, ale díky své větší výšce poskytuje rozsáhlejší možnosti rozšíření, jeho šest diskových šachet pojme až 6 TB.

Za základní konfiguraci OpenServe 1100 požaduje Psystar 1 599 USD a za OpenServe 2400 žádá 1 999 USD.

Pokud bude zákazník chtít Mac OS X Server, bude si muset pochopitelně připlatit, za licenci pro 10 uživatelů 525 USD a pro neomezený počet uživatelů 1 000 USD (Psystar operační systém vlastně jen přeprodává, jedná se o běžnou maloobchodní cenu).

Psystar na svém webu uvádí, že tyto servery si lze okamžitě objednat a jeho elektronický obchod už přijímá objednávky.

Tvrzení Psystaru

MacObserver se pokusil Psystar kontaktovat a po určité prodlevě se s ním v pátek skutečně spojil zástupce Psystaru. Odmítl komentovat jakékoli právní problémy ve vztahu k Applu. Prohlásil však, že Apple na ně zatím neobrátil. Dále uvedl, že se všechny počítače vyrábějí přímo v Miami (tedy spíše skládají z komponent, že), bez účasti třetí strany, což prý zajišťuje vysokou kvalitu výroby. Objednávky by měly být vyřízeny během 3 až 7 dnů a údajně se již prodaly „tisíce“ strojů. (Samozřejmě myslel stroje Open Computer.)

Pokud jde o provozování Mac OS X, Psystar nijak nemění samotný Mac OS X, ale ke svému hardwaru přidává dodatečný software, který ho umožňuje nainstalovat a provozovat. A jestliže si zákazník při objednávce zvolí konfiguraci s Mac OS X, operační systém bude předinstalován při výrobě a zákazník spolu s počítačem dostane i krabicovou verzi Mac OS X.

Nevyřešené otázky kolem „klonů“ Psystaru

Okolo „klonů“ Psystaru stále panuje hodně nejasností. Zdá se, že (přes počáteční nedůvěru) tyto stroje skutečně existují, alespoň v omezeném počtu. Vzhledem ke způsobu provozování Mac OS X samozřejmě nelze použít aktualizační mechanismy Applu, to se Psystar snaží nahradit vlastními silami, například nabízí upravený instalátor pro Mac OS X 10.5.3.

Apple dosud na snahy Psystaru nijak nereagoval, což dává vzniknout spoustě dohadů. (Samotný Psystar tvrdí, že pokusem o zákaz provozování Mac OS X na jeho hardwaru by Apple porušil antimonopolní zákony, ovšem to je dost chabá obhajoba.) Ale možná Apple zatím Psystar ignoruje (pokud skutečně prodal několik tisíc svých počítačů, nepředstavuje velkou konkurenci Macům prodávaným po milionech), stejně dobře ovšem může Apple připravovat „právní arzenál“ k čelnímu útoku na Psystar.

Bez ohledu na to, co Apple udělá, lze předpokládat, že poptávka po serverech Psystaru nebude příliš vysoká. Zatímco v případě stolních počítačů se Psystaru podařilo vyplnit mezeru v nabídce Applu, jemuž schází model levnější než Mac Pro, avšak s možností rozšiřování, u serverů vypadá situace poněkud jinak.

V případě strojů Open Computer se dá očekávat, že se objeví nějací zájemci, kteří se smíří s možnými riziky a s potížemi při aktualizacích (ostatně v nejhorším případě jim prostě zbude obyčejné PC). Jenže servery si pořizují podniky a podobné organizace, pro něž větší roli než samotná pořizovací cena hrají servis a technická podpora. A ty sotva dají přednost malé neznámé firmě před Applem. Servery navíc bývají dlouhodobější investicí, takže se vyžaduje zajištěná budoucnost zvolených řešení, což Psystar slíbit nemůže.

Ohlášené modely OpenServ tak zatím budí spíše skepsi, to ostatně lze říci o Psystaru jako takovém. Situace kolem něj zůstává nejasná, doufejme, že k nějakému konkrétnímu vyústění (ať už bude jakékoli) dojde v dohledné budoucnosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: