Každý je vítán - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Každý je vítán

woz_obraz

17. dubna 2001, 00.00 | V Internetovém tipu představujeme stránku, kterou by skuteční fandové značky neměli minout.

V posledních letech je s Macy spojeno zejména jméno Steva Jobse, Stevové ale byli u zrodu Apple dva, tím druhým byl Steve Wozniak.

Přestože i on od společnosti odešel, zůstal Woz velkým fandou, jednou z charismatických osobností, které jsou s Macy spojeny. My jsme si už pěkně dlouho neuvedli žádný tip na zajímavou stránku, tak proč to nenapravit zrovna v případě stránky woz.org (resp. woz.com). Nebudeme se samozřejmě v jednom krátkém článku zabývat Wozem samotným ani detailně pitvat jeho stránky - každý, koho tato osobnost zaujme, nalezne na stránkách dostatek zajímavého materiálu.

Podobné stránky se na Internetu najdou, nicméně jich příliš není. Woz je za prvé jednou z osobností, které se udržování své stránky skutečně věnují. Samo úsilí by asi příliš nestačilo, Woz je ale i jedním z těch, kteří si získali dostatek autority a popularity, aby jejich stránky žily a byly navštěvovány.

Mottem stránky je slogan "Každý je vítán" - paradoxně to ale neznamená, že by to byly stránky opravdu pro každého - čímž mám na mysli, že ne pro každého bude asi tento typ stránky přitažlivý. Nenajdete tu rubriky s aktuálním zpravodajstvím, recenze počítačů, ani technickou poradnu pro začátečníky.

Přicházíte na stránku, kde je Mac tématem spíš spojujícím, než ústředním. Stejně tak stránky nejsou jen osobní, spíš mně napadá slovo osobnostní. Woz je člověk, který stál u zrodu Apple a mnoha klíčových okamžiků v historii společnosti. Dodnes zůstal příznivcem značky, blízkým přítelem Steva Jobse, a Macům se koneckonců věnuje i v dalším profesionálním životě. A to všechno mu otevřelo a otvírá nejedny dveře.

Logicky je proto asi jednou z nejatraktivnějších (s výše uvedenou výhradou) ta část stránek, kde Woz odpovídá na nejrůznější dotazy - o kampani Think different, o historii Apple, i na dotazy, které se Maců týkají jen okrajově nebo vůbec. Živné půdy, tedy dotazů a zájemců o Wozův názor nebo zkušenost, je zatím dostatek.

Pro toho, kdo se o Apple zajímá hlouběji, představují stránky informační zdroj i v řadě dalších oblastí. Tady nemám na mysli jen Wozův životopis (i když je inspirující), nebo stránky a linky na jeho přátele (Woz není příliš konformní, jak tento seznam dokazuje). Velkým tématem je třeba školství a výuka - přečtete si o amerických i kanadských školách, které využívají Macy; pro rozšíření vlastních obzorů je k dispozici celkem rozsáhlý archív linků, s tematikou sahající od starších počítačů až po Mac OS X¨. Nesmí chybět ani web kamera, zaměřená do Wozovy pracovny, kde pracovnímu stolu vévodí, jak jinak, LDC Apple monitor (a nezbytná otpická myš s klávesnicí).

Jak jsem řekl před chvílí, není účelem uvedené stránky do detailu pitvat. Určitě nejde zdaleka o "mainstream" pro tuzemského čtenáře, ale byla by škoda, kdyby unikly těm, kdo hledají jak k Macům proniknout hlouběji a trochu jinak, než je běžné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: