Jasper's Phototools a Stamp Sphere - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Jasper's Phototools a Stamp Sphere

13. listopadu 2007, 11.00 | Hromadná úprava fotografií a jejich přejmenování, převádění fotografií do jiného formátu či vkládání vodoznaku do fotografií. Pravděpodobně je provádí mnoho z nás - webdesignéři, fotografové i grafici. Toto vám umožní například testovaný freeware Jasper's Phototools a Stamp Sphere.

Jasper's Phototools
PPC/Intel
Freeware

stránky autora program ke stažení

Aplikace nabízí pět nástrojů pro hromadnou práci s obrázky: HighKey, Resizer, Renamer, EXIF a IPTC. Nejdůležitějšími jsou, dle mého názoru, Resizer a Renamer. Program je určitě zajímavý, už jen kvůli "ceně", ale rozhodně není dokonalý a pár much se zde najde.

Resizer

Nejužitečnější modul Jasper's Phototools je Resizer. Fotografie, které chcete upravit, prostě přetáhnete do programu. Při větších fotografiích si ale chvilku počkáte. Poté si nastavíte požadované koncové rozměry, a to buď úpravu podle šířky, výšky, delší strany, nebo v procentech (lze také neupravovat rozměry). Dále můžete zvolit výslednou kvalitu (při exportu do JPEG), výslednou maximální velikost souboru a také výstupní formát (JPEG, TIFF, PNG).

Příjemná je i volitelná možnost upravit název snímku přidáním textu před nebo za původní název snímku. A také možnost vytvoření rámečku snímku, a to buď do plochy snímku, nebo o sílu rámečku zvětšit rozměry obrázku, tak aby nezasahoval do snímku samotného.


Renamer

Tento modul slouží k přejmenování více snímků najednou. Jednoduše přetáhnete snímky do tohoto modulu, zvolíte jméno, typ označení, počáteční číslici (1 nebo 4 ciferné číslování) a stisknete GO! Problémem se však může stát natvrdo zapsaná koncovka velkými písmeny.


EXIF a IPTC

Tyto dva uvádím společně, jelikož pracují stejně a s podobnými daty, tedy metadaty. EXIF obsahují základní informace o modelu a značce fotoaparátu, hodnoty ISO, času a clony, údaje z GPS či další informace o fotografovi. IPTC pak obsahují další informace, které využijete například při větším množství snímků, například při tvorbě fotobanky, kdy vám poslouží při zpětném dohledávání fotografií. Pokud chcete vědět více o metadatech EXIF a IPTC a jak vám mohou pomoci, navštivte stránky wikipedia s hesly EXIF a IPTC.

IPTC modul slouží jen k prohlížení těchto metadat. EXIF modul umožňuje jejich smazání u jednoho nebo všech snímků současně. Samozřejmě lze také tento modul použít i k prohlížení metadat EXIF u snímků, ale k tomu se spíše hodí jiné nástroje. Program má však problémy v IPTC s českými znaky.


HighKey

Tuto část programu využije asi málokdo. Poslouží jen k nasazení HighKey filtru, přičemž pro drtivou většinu fotografií se toto zpracování nehodí. V zásadě je zapotřebí snímek s tímto záměrem fotit a dále jej v počítači doladit. V takovém případě je tento modul užitečný. U některých fotografií můžete dosáhnout zajímavých výsledků, ale je to spíše ojedinělé. V nastavování vám pomohou tři posuvníky – Highkey, Dark Area a jejich intensita. Navíc zde naleznete také nástroje pro zoomování a posun zoomovaného obrazu, pro lepší kontrolu detailů (což oceňuji). Škoda, že autor neumožnil možnost práce s obrazem ve větším rozsahu, tak aby byl tento modul použitelnější.

Nevýhodou Jasper's Phototools je nemožnost využít současně více nástrojů a každá změna musí být provedena zvlášť. V případě EXIF a IPTC metadat je škoda, že je nelze také editovat a poslouží tak spíše k jejich hromadnému odstranění a případnému, vcelku nepohodlnému, prohlížení. Rozhodně mi však chybí možnost přetažení celé složky najednou, ale nutnost vybrat snímky ve Finderu a ty přetáhnout do programu, kde se delší čas načítají. Hromadné zpracovávání to přece jen ztěžuje.

Při práci s tímto programem si dávejte pozor na to, abyste po dávce upravených snímků ji vždy vyresetovali, a neupravovali tak znovu již upravené snímky. Bohužel zde dochází k přiřazení typu souboru velkými písmeny, která mohou dělat následně problémy. Škoda, nápad dobrý, zpracování není špatné, ale v podstatě jako vždy u freeware velmi nedotažené.

Stamp Sphere
PPC/Intel
Freeware

program ke stažení

Jednoduchá aplikace, překvapivě s mnoha nástroji. Umožňuje převracení snímků po 90°, zrcadlení kolem horizontální i vertikální osy, inverzi (tedy převedení do negativu a zpět), převod do černobílé fotografie, doostření, rozostření, úpravy barev a další s pomocí palety nástrojů. Důležitější funkcí a také tou, proč zde o Stamp Sphere píši, je možnost vkládání vodoznaku do snímku, a to i hromadně.

Vodotisk může sestávat z prostého textu, který lze editovat a ukládat pro pozdější použití, nebo z načtené připravené grafiky. Editor textu je dostatečný. Lze volit typ písma a jeho velikost. Jelikož je vytvářena automaticky i maska pro vodoznak, lze nastavit její průhlednost po 10 %. České znaky fungují bez problémů.

Samotným vodoznakem lze snadno pohybovat po ploše snímku a snadno jej tak umístit, kam potřebujete. Totéž lze provést i s načteným grafickým vodoznakem při editaci jednoho snímku. Při hromadném označování snímků lze volit umístění u pravé či levé strany a horní nebo dolní strany. Pokaždé lze také zvolit počet bodů, o které bude vodoznak odsazený od okrajů. Také lze zvolit kvalitu výstupu či přímo omezit maximální velikost souboru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: