Jak hacknout Apple TV? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Jak hacknout Apple TV?

17. května 2007, 10.00 | Dnešní článek je určen těm, které zajímá, jak si Apple TV upravit k obrazu svému a jak z krabičky s uzavřeným systémem udělat plnohodnotný Mac. Tedy skoro plnohodnotný.

Za zapůjčení děkujeme firmě MacServis, s.r.o., – záruční servis počítačů Apple.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že Apple TV není nic jiného než Mac (resp. počítač) osazený základním hardwarem, který po startu spustí upravený Mac OS X, který má Finder nahrazený multimediální aplikací BackRow, což je hlavní grafické rozhraní Apple TV (které vypadá jako Front Row v Mac OS X). Tento článek není detailním manuálem s popisem jednotlivých hacků, ale snaží se o jednotlivých možnostech modifikace čtenáře informovat s odkazy na zdrojové materiály. Pro drtivou většinou modifikací Apple TV je potřeba znalost Terminalu a angličtiny. Autor ani redakce nenesou odpovědnost za případné poškození vašeho hardwaru!

Vy jako potenciální hacker můžete udělat s Apple TV následující:

1/ Vyměnit pevný disk

Řekněme, že vám nestačí 40 GB, které Apple TV obsahuje, a chcete větší kapacitu. Stačí ze spodní strany Apple TV "stáhnout" gumovou podložku (doporučuji ostrý nůž a pomalu gumu odlepit) a za použití šroubováku torx č. 8 a č. 10 se dostat přímo do Apple TV - více viz. video.

Použitý pevný disk je standardní 2,5" IDE disk (nikoliv modernější S-ATA), stačí si tedy koupit pevný disk se stejným rozhraním a vyšší kapacitou. Harddisk z Apple TV stačí vyjmout, vložit do USB rámečku a naklonovat OS z Apple TV na větší disk. Postup je detailně popsán na webu engadget a Apple TV hacks či na Macworld diskuzích. V principu se jedná o vytvoření obrazu disku z Apple TV a jeho následné naklonování na nový disk.

2/ Upravit Apple TV OS

Po připojení pevného disku s Apple TV systémem máte možnost jej modifikovat a přidat například upravené pluginy nebo podporu pro další video formáty. Do složky /Library/QuickTime můžete podobně jako v klasickém Mac OS X přidat doplněk Perian pro přehrávání DivX filmů či Flip4Mac pro WMV formát.

Ovšem než se začnete radovat, že si začnete v Apple TV přehrávat filmy v .AVI, tak vězte, že toto je spíše ukázka, neboť Apple TV přehraje jen to, co přehraje iTunes. Neboli to, co iTunes nepřehraje, to se do Apple TV nedostane (vzhledem ke způsobu synchronizace). Ovšem i zde je řešení – stačí v Apple TV vypnout Firewall, povolit SSH a VNC, dodat výše zmíněné doplňky pro přehrávání DivX formátu, vyřadit z práce Watchdog (rozhraní, jež zakazuje běh dalších programů) a BackRow a naládovat do Apple TV vlastní programy, jako je iTunes, VLC, CenterStage, Firefox či Joost! Ano, i toto jde, pro opravdového geeka, jenž umí používat Terminal, je to práce na několik desítek minut.

Osobně nepovažuji toto za ideální řešení pro uživatele, kteří chtějí mít domácí centrum, ale spíše pro hračičky, jež chtějí vyzkoušet možnosti Apple TV a se zařízením si pohrát. A když už budete mít Apple TV disk připojený ke svému Macu, nezapomeňte po spuštění SSH (pro přístup z ostatních počítačů) nainstalovat například plugin pro přehrávání filmů v BackRow uložených přímo na disku Apple TV. Z toho důvodu potřebujete SSH, neboť přes iTunes je do Apple TV nedostanete, a dále tento plugin, který v BackRow vytvoří novou položku, přes níž se ke svým filmům v DivX formátu dostanete.

Dalším zajímavým doplňkem je RSS čtečka přímo v rozhraní BackRow nebo Streamer, který vám umožní poslouchat internetová rádia.

3/ Dát do Apple TV Mac OS X

Další zajímavou volbou je do Apple TV dostat kompletní Mac OS X, který běží na klasickém Macu. Ani to není nereálné, stačí opět dostat disk z Apple TV, pro jistotu jej kompletně zazálohovat, a následně na něj nainstalovat Mac OS X 10.4.8 či vyšší (intel verzi). Zde jedno důležité upozornění – je potřeba použít disk z Apple TV, nikoliv čistý disk, neboť ten z Apple TV má vlastní upravenou strukturu logických oddílů (nesoucí název OSBoot a Media). A při použití naformátovaného disku vám právě zmíněná struktura bude chybět. Věřte mi, zkoušel jsem to a výsledek nebyl takový, jaký bych si představoval.

Po instalaci systému stačí pozměnit pár souborů a hurá vrátit disk do Apple TV a užívat si nový rozměr Apple TV. Za pár korun získáte Maca s OS X, ale určitými omezeními. Především počítejte s malou operační pamětí (256 MB RAM), pomalejším procesorem (Pentium M/1GHz), absencí Bluetooth (lze vyřešit pomocí externího USB dongle), nefunkčním Ethernetem a audio výstupem. Dá se předpokládat, že tyto drobné detaily budou vyřešeny v následujících týdnech. Funkční výsledek můžete vidět přímo na Google Video.

4/ spustit Apple TV OS na svém Intel Macu

Další volbou (spíše pro prezentaci či testování) je instalace Apple TV OS na klasický Mac, respektive připojení externího pevného disku a použítí Apple TV OS jako alternativního systému. Stejně jako u výše uvedeného postupu budete potřebovat pevný disk z Apple TV (nebo si stáhnout jeho klon z Internetu), lehce jej poupravit (nahradit pár souborů) a spustit na svém počítači

Tento článek měl za cíl shrnout dostupné možnosti modifikace Apple TV a nabídnout odkazy na potřebné zdroje, aby se chtivý uživatel mohl rychleji zorientovat v "široké nabídce". Jak je vidět na videu, otevření Apple TV není komplikovaná záležitost, ovšem je potřeba počítat s tím, že váš prodejce vám následně neuzná záruku, až Apple TV přivedete do stavu, který je hodně vzdálený tomu továrnímu. Je tedy jenom na vás, zda Apple TV necháte tak, jak je, nebo zda přijmete výzvu a uděláte si z Apple TV nový počítač připojený k televizi. Osobně beru všechny hacky za spíše hezkou ukázku lidské tvořivosti než za funkční řešení, ale finální volba je na vás. V každém případě by mohla komunita snažící se změnit Apple TV ukázat společnosti Apple, co jí v tomto multimediálním centru chybí, a některé myšlenky by mohly být přejaty a použity v další verzi Apple TV.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

a co mythtv

Autor: myth Muž

Založeno: 17.05.2007, 11:37
Odpovědí: 0

A co tak rozjet na aTV MythTV frontend (ať už v osx nebo spíš vzhledem k množsví RAM v linuxu)?

Odpovědět na příspěvek

Joost pozvanka

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 17.05.2007, 13:04
Odpovědí: 0

Nema nekdo z vas nahodou nadbytecnou pozvanku k registraci na Joost? Rad bych tu sluzbu vyzkousel...

Odpovědět na příspěvek

Joost pozvanka

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 17.05.2007, 13:16
Odpovědí: 0

Nema nekdo z vas nahodou nadbytecnou pozvanku k registraci na Joost? Rad bych tu sluzbu vyzkousel...

Odpovědět na příspěvek

moznosti Apple TV

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 19.05.2007, 13:46
Odpovědí: 0

hezke shrnuti a vystizny zaver

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: