iPhonů je v ČR přes 200 tisíc. Pro mobilní surfování jsou nejpoužívanější - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

iPhonů je v ČR přes 200 tisíc. Pro mobilní surfování jsou nejpoužívanější

26. srpna 2010, 10.00 | Měření společnosti Gemius přiřklo iPhone zhruba 21 % ze všech mobilních přístupů k tuzemským webům, druhý je iPad s 6 %, třetí Nokia 5800 s 3,3 %.

Počet mobilních telefonů Apple iPhone u nás nezajímá jen jejich uživatele, ale především analytiky, vývojáře a marketingové experty. Přesná data nejsou veřejně k dispozici, proto jsme se na základě dostupných informací pokusili o kvalifikovaný odhad.

Podle něj počet iPhonů všech generací překroči hranici 200 tisíc kusů a se zahájením prodeje nejnovějšího modelu iPhone 4 se nejspíš brzy vyšplhá přes čtvrt milionu.

Přesná čísla o počtu aktivních telefonů jednotlivých typů mají k dispozici jen mobilní operátoři. Ti však konkrétní počty sdělit nechtějí. "Přesná čísla bohužel neposkytujeme, ale v naší síti je registrováno několik desítek tisíc telefonů iPhone," říká Martin Žabka, mluvčí Telefónica O2. Prakticky stejnou písničku zpívá i Martina Kemrová z T-Mobile: "Konkrétní čísla nedáváme – jednalo se o desítky tisíc." Vodafone raději žádné počty oficiálně nezveřejňuje.

Chytřejší není ani zdejší zastoupení Apple. "Taková čísla nemáme k dispozici," říká mediální zástupce firmy Michal Houdek.

Nezbývá proto, než se spolehnout na informace od lidí pracujících u jednotlivých operátorů, kteří si pochopitelně přejí zůstat v anonymitě. Podle nich Telefónica O2 prodala kolem 40 až 50 tisíc iPhonů všech typů a podobně je na tom také T-Mobile. Nejúspěšnější z trojlístku českých operátorů je Vodafone s prodejem kolem 70 tisíc kusů.

Velkou neznámou zůstává individuální dovoz iPhonů ze zahraničí, zejména z USA, kde prodej všech generací startuje a předchází český trh vždy o několik měsíců. Zástupci Celní správy ČR na dotaz ohledně počtu dovezených telefonů nereagovali, nicméně konzervativní odhad, založený na neoficiálních datech firem přeposílajících zásilky z USA a vyjádřeních analytiků, hovoří nejméně o 10 tisících, ale spíše až o 40 tisících takto dovezených přístrojů.

Vezmeme-li v úvahu všechna zmíněná data, vychází počet mobilů Apple používaných v Česku někde mezi 160 a 210 tisíci kusy. Při porovnání s interními odhady, které si nechali vypracovat samotní operátoři, se zdá být blíže realitě spíše vyšší hodnota.

iPhone + iPad = víc než čtvrtina mobilních připojení

Naše čísla potvrzují také měření společnosti Gemius (v Česku zajišťuje také měření internetové návštěvnosti NetMonitor) ukazující, že z iPhone pochází zhruba 21 % mobilních přístupů k tuzemským webům.

Podle zveřejněných statistik a údajů operátorů přitom mobilní internet u nás loni využívalo zhruba 2,2 milionu lidí. Z toho zhruba 40 % používá nejrůznější karty a modemy pro mobilní připojení počítačů a zbylých 60 % pracuje s internetem přímo z mobilního telefonu. To by znamenalo, že je v Česku přes 277 tisíc iPhonů.

Právě zahájený prodej nového iPhonu 4 nejspíš během několika měsíců zvedne počet mobilních telefonů Apple někam mezi čtvrt milionu a 300 tisíc. Svou roli nepochybně sehraje fakt, že mnoha majitelům iPhonu 3G vyprší dvouletý kontrakt a budou mít nárok na koupi nového telefonu za zvýhodněných podmínek. A uživatelé produktů Apple jsou, jak známo, poměrně věrní.

Vzhledem ke stále rostoucímu podílu iPadu (bezmála 6 % z celkového počtu mobilních přístupů) a stabilním číslům iPodu touch (2 %) jde tak v součtu o velmi zajímavý trh pro vývojáře aplikací i poskytovatele obsahu.

Větší kus koláče drží jen Symbian, trpící však roztříštěností do desítek modelů Nokia a Sony Ericsson.

Ze třetího místa se snaží dotahovat operační systém Android, který brzdí zejména několik současně používaných verzí nabízejících různé funkce v závislosti na stáří telefonu a také nemožnost snadného nákupu placených aplikací v českém Android Marketu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: