iPhone OS 4.0 bude údajně podporovat multitasking pomocí rozhraní připomínajícího Exposé - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

iPhone OS 4.0 bude údajně podporovat multitasking pomocí rozhraní připomínajícího Exposé

2. dubna 2010, 00.00 | Chystaný iPhone OS 4.0, u něhož se očekává podpora současného běhu více aplikací třetích stran, bude podle serveru AppleInsider přepínání mezi aplikacemi zajišťovat mechanismem podobným funkci Exposé v Mac OS X.

V polovině března přišel server AppleInsider se zprávou, že příští nová verze iPhone OS, verze 4.0, bude plně podporovat multitasking, na rozdíl od současných implementací (včetně iPhone OS 3.2 iPadu) dovolí současně provozovat také více aplikací třetích stran (zatímco nyní může pracovat jedna, plný multitasking Apple povoluje pouze aplikacím, jež dodává s daným přístrojem).

Současný iPhone OS proto postrádá mechanismus, kterým by se dalo snadno přepínat mezi více běžícími aplikacemi, AppleInsider se však od lidí, co údajně znají plány Applu v tomto směru (a informovali už o samotné podpoře multitaskingu), dozvěděl, že k se tomu použije mechanismus správy oken dost podobný funkci Exposé užívané v Mac OS X.

iPhone 0S 4.0 má přinést správce úloh vycházejícího z Exposé

Dnes se musí běžící aplikace ukončit, když se uživatel vrací do domovské obrazovky iPhone OS, Apple se tak snaží snížit vybíjení baterie a zjednodušit práci s přístrojem. Mnohé jiné mobilní platformy podporují spouštění více aplikací současně, avšak uživatel se musí sám postarat o jejich správu.

iPhone OS 3.x ovšem současný běh více aplikací vnitřně podporuje, zákaz běhu aplikací v pozadí byl v podstatě uměle doplněn. Nebude tedy nijak složité multitasking povolit, ale Apple chce najít mechanismus snadné správy běžících aplikací a k tomu zřejmě nasadí ono nové uživatelské rozhraní, které podle zasvěcenců podobně jako Exposé na Macích vyvolá kombinace stisku tlačítek (implicitně by mělo jít o dvojitý stisk domovského tlačítka), čímž se objeví Exposé podobné rozhraní zobrazující ikony všech běžících aplikací. A z nich půjde snadno a rychle vybrat tu, na níž bude uživatel chtít přepnout. Po zvolení aplikace se tento správce úloh opět ztratí a systém přepne do příslušné aplikace.

Apple si Exposé pro Mac patentoval v roce 2005 (zavedl ho ovšem už s Mac OS X 10.3 Panther v roce 2003), na Macu se využívá oken aplikací zmenšených tak, aby se všechna vešla na obrazovku do jedné vrstvy. To by na poměrně malé (ve srovnání s monitory osobních počítačů) obrazovce iPhonu nebylo příliš praktické, navíc aplikace iPhone OS nemají více oken, takže iPhone OS 4.0 bude předkládat jen ikony jednotlivých aplikací. Podobá se to tak spíše základnímu přepínači úloh kombinací Command + Tab, ale zasvěcenci, kteří viděli předběžné verze iPhone OS 4.0, tvrdí, že nový mechanismus opravdu má některé vlastnosti Exposé.

Další údajné novinky chystané verze iPhone OS

Tyto předběžné verze mimoto nabízejí také globální zobrazení schránky doručené pošty a možnost přidávat k domovské obrazovce jednotlivé vlastní kontakty, děti by si tam tak například mohly přidat tlačítko pro rychlé vyvolání čísla rodičů.

Na vývoji iPhone OS 4.0 se však stále intenzivně pracuje, takže ještě může doznat značných změn, nelze proto vyloučit ani to, že konečná verze nebude některá z uvedených vylepšení obsahovat a objeví se až později (například oznamovací služba, kterou se zatím Apple snaží nahradit multitasking, byla zavedena až v iPhone OS 3.0, přestože ji Apple původně sliboval již pro verzi 2.1 skoro o rok dříve).

Multitasking Apple povolí v iPhone OS až po vyřešení jeho hlavních problémů

Než Apple v iPhone OS zavede multitasking pro aplikace třetích stran, jistě bude chtít vyřešit problémy, kvůli nimž ho nyní zakazuje. Jde o to, aby běh více aplikací nezkracoval výdrž baterie a je tu i otázka bezpečnosti, zákaz běhu dalších aplikací (kromě několika vybraných) v podstatě znemožňuje fungování škodlivého softwaru (hackerskými nástroji se už dá multitasking povolit, otevírá to však potenciální bezpečnostní díru), lze proto očekávat, že Apple bude chtít najít mechanismus, který bude určovat a vymezovat, jaké aplikace a procesy smí pod iPhone OS 4.0 pracovat.

Všeobecně se předpokládá, že iPhone OS 4.0 dorazí na trh v létě, nejspíš spolu s novým modelem iPhonu a je velice pravděpodobné, že ho nabídne také pro iPad, kde by multitasking dával ještě větší smysl. Musíme si však ještě pár měsíců počkat, zda se tyto naděje potvrdí nebo naopak vyvrátí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: