ICQ pro Maca - 1. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

ICQ pro Maca - 1. část

2. listopadu 2001, 00.00 | Možná také stojíte před volbou, který ICQ program pro Maca zvolit, nebo který nadále používat. Pokusíme se vám pomoci při výběru, dnes se podíváme na Mirabilis ICQ.

Mnoho uživatelů dost často bojuje s tím, že použití Maců mimo hlavní proud – tedy především grafiku a digitální video – naráží na nižší zájem producentů příslušných programů – některé produkty prostě nejsou dostupné vůbec, některé v méně funkčních podobách, případně je vývoj opožděn.

Jedním z produktů, který byl kdysi takto „postižen“, je i ICQ – v době prudkého rozmachu této služby, v roce 1998, byl od autorů Mirabilis k dispozici již poměrně rozumný klient pro PC, ovšem pouze velmi primitivní verze pro Mac OS.

Pokud neznáte ICQ, jedná se o tzv. instant messaging, neboli okamžité doručování zpráv. Systém je založen na jednoduchém principu: pokud je program spuštěný, všichni ostatní uživatelé programu, kteří danou osobu "znají", tedy mají ji v seznamu, to vidí a tedy vědí, že zprávu, kterou nyní odešlou, si příjemce s velkou pravděpodobností také vzápětí přečte. Samozřejmě, ICQ rozlišuje několik stavů, které dávají protistraně najevo, zda například uživatel není mimo počítač (x minut již s počítačem nepracoval), uživatel se také může nastavit „nerušit“ – záleží pochopitelně jen na slušnosti ostatních, zda to budou respektovat. Lze se také před konkrétním uživatelem „schovat“ – poté není schovávající se uživatel uživatele vidět jako aktivní, ale jako odpojený, ovšem pouze pro konkrétního zvoleného uživatele. K tomuto základnímu komunikačnímu principu se následně nabalují další služby, o kterých si povíme za chvíli v souvislosti s jednotlivými programy. ICQ je jinak dostupné pro celou řadu systémů, včetně kapesních počítačů. Výhodou je tedy především rychlost doručení a zobrazení zprávy - okamžitě - zatímco e-mail může putovat po světě několik desítek minut, někdy i hodiny. Není rozdíl, jestli takto komunikujete s kolegou od vedlejšího stolu, nebo s druhou stranou země. Mimochodem, ICQ se v mnoha firmách stalo až takřka oficiálním vnitrofiremním komunikačním nástrojem namísto telefonů - je pohotovější, v přenosu některých informací lepší a hlavně méně "invazivní" - příchozí zprávu lze ignorovat, zvonící telefon už hůře.

Jak jsme se již zmínili, program pro využití služby ICQ přímo od autora a výrobce Mirabilis v počátcích na Macu za moc nestál – především neobsahoval historii zpráv, nebylo tedy možné zpětně sledovat komunikaci s konkrétním uživatelem. Kromě toho uživatelské rozhraní bylo poměrně nepříjemné a přeplácané a program postrádal několik dalších funkcí. Proto Macovské uživatele příjemně překvapilo, když se kromě Mirabilis ICQ (mICQ) záhy objevil také program nazvaný podle svého tvůrce Gerry’s ICQ (gICQ). Ten přinesl především zmiňovanou historii, lidštější a hezčí uživatelské rozhraní a také další funkce, kterými mICQ nedisponoval. Výhodou gICQ byl poměrně rychlý vývoj – autor dost promptně opravoval chyby a snažil se program vylepšovat, zatímco u mICQ se muselo na novou verzi čekat obvykle hodně dlouhou dobu.

Postupem času se však jediný autor gICQ vyčerpal a přestal mít chuť nadále program vyvíjet. Zdrojové kódy zveřejnil a nyní skupina uživatelů-programátorů pracuje na nové verzi, již pro Mac OS X.

Tím se dostáváme k podpoře systémů – oba programy by měly mít verzi jak pro Mac OS, tak pro OS X. V případě mICQ je však poslední verze pro OS X z března, ještě před zahájením dodávek OS X a na OS X 10.1 nefunguje. Carbon verze gICQ je na tom trochu lépe – funguje. Ovšem protože autor tento port dělal „naslepo“, neměl totižto stroj s OS X, jedná se o značně pomalý a neodladěný program, se kterým je radost pracovat... Proto se v daný okamžik zaměříme na verze klientů pro Mac OS 8 a 9, které ještě nějakou dobu budou v kurzu a pro mnoho uživatelů bude na pořadu dne otázka „mám přejít na duhou verzi programu, přinese mi to něco, například lepší kompatibilitu s OS X?“. Je nutné podotknout, že přechod z jedné verze na druhou není nic snadného, konfigurační soubory jsou pro každý program jiné – při přechodu je nutné ručně převést všechny kontakty, reprezentované číslem UIN. Jenom pro úplnost – seznamy uživatelů ze starší verze mICQ (pravděpodobně ještě 1.x) dokáže prográmek, dodávaný s gICQ, převést, v novou verzí však už nefunguje.

Mirabilis ICQ

V současné době je k dispozici verze 2.7beta (ona nikdy vlastně ani žádná „final“ verze nebyla, ani na PC), která se snaží přiblížit PC verzi, jak počtem funkcí, tak svým dost příšerným rozhraním. Kromě základních vlastností, což je možnost komunikace mezi uživateli, jsou zde některé další funkce.

Jak je vidět z obrázků, rozhraní je dost šílené, pro některé uživatele to asi není zcela vyhovující, takže se na internetu objevilo pár patchů pro úpravy. Na druhém otisku je vidět takto modifikované ICQ, ikonky jsou vytažené z gICQ – přeci jen vypadají řádově lépe.

   
Vlevo originál, vpravo po modifikacích

Dvousloupcový seznam je rozdělený do několika částí, obvykle se objevují pouze uživatelé online, offline a uživatelé, u kterých se čeká na autorizaci (uživatel si může nastavit, zda je možné s ním komunikovat ihned po přidání do seznamu protistrany, nebo zda je nutné protistranu autentifikovat a povolit takovouto komunikaci). Jednotlivé části seznamu jsou řazené abecedně, status uživatele je daný jeho ikonkou vedle jména (dostupný, pryč od počítače a podobně). Toto okno je v podstatě základ rozhraní, a je permanentě viditelné. Druhou stále viditelnou části rozhraní by mělo být malé plovoucí okno, které informuje o příchozích zprávách a umožňuje rychle přepnout do ICQ – bohužel, z neznámého důvodu se v této verzi prostě neobjevuje. Uživatele tak upozorní pouze zvolený zvuk a blikající zprávička v menu aplikací.

Jednotlivé uživatele je ještě možné samostatně nastavit tak, aby vás například neviděli, že jste online, nebo vás naopak vždy viděli, i když budete neviditelný, také lze nastavit ignorování příchozích zpráv – ideální pro „prudiče“.


Okno odchozí zprávy

Okno s příchozí zprávou, případně okno pro napsání nové zprávy se vyvolá dvojklikem – okno obsahuje kromě pole pro text s odpočítáváním znaků poměrně mnoho prvků, ikonky jsou však poměrně málo napovídající. Naštěstí funguje nápověda, pokud kurzor podržíte déle na konkrétní ikonkou, zobrazí se klasická "bublina". Bohužel, Mac verze ICQ neumožňuje možnost komunikace jako v PC verzi, kdy lze mít permanentně otevřené okno, do kterého se pouze připisují jednotlivé zprávy – tzv. IRC-style. Druhou variantou komunikace je chat – tedy otevření jednoho okna,v němž má každý uživatel svou polovinu, do které píše své zprávy. Chat však funguje pouze při možnosti přímého propojení, takže při schování za firewallem nebo překladem adres tato funkce nemusí fungovat, IRC-styl výměny zpráv, který chatování velmi připomíná, je proto oblíbenější.

Ke komunikaci je dostupná také historie, tedy všechny zprávy, které byly s určitým uživatelem vyměněné. Bohužel, je zde řešena trošku nešťastně, neboť v dlouhé nudli jsou viditelné jako jednotlivé řádky všechny zprávy, resp. jejich začátek, celá zpráva se objeví až po kliknutí v okně tak, jak byla přijata. Na druhou stranu má mICQ inteligentní kopírování, takže pokud zkopírujete část komunikace, bude vložena v překvapivě použitelné formě – označená záhlavím kdo s kým mluvil, a především v obráceném pořadí, než je v historii zobrazené – od nejstaršího k nejnovějšímu příspěvků. Překopírovat rozhovor do jiné aplikace je také jediný způsob, jak v historii vyhledávat – mICQ to bohužel neumí.


Historie rozhovoru

Mimochodem, možná vás bude zajímat podpora češtiny při komunikaci s PC. Pokud se potřebujete domluvit s protistranou, která používá ICQ na Windows, není nic snazšího – je pouze potřeba mít při psaní aktivní CE skript (pokud není, i vy vidíte jen „rozsypaný čaj“) a klepnout na malý obrázek diskety s nápisem PC. Pokud není přeškrtnutá, češtinu by měla protistrana vidět v pořádku. Nastavení překladu (pomocí přeškrtnuté/nepřeškrtnuté diskety) si program pamatuje pro každého uživatele zvlášť, není tedy nutné nic nastavovat podruhé. Zobrazení funguje obdobně – pokud máte aktivní CE skript, zobrazí se zpráva korektně. Jestliže jste v okamžiku otevření zprávy měli aktivní Roman skript, stačí zprávu zavřít, přepnout do CE skriptu a otevřít jí znova z historie.

Kromě zpráv je možné protistraně odeslat URL (odkaz na internet), který funguje na kliknutí – zde je ICQ příjemně inteligentní, když dokáže z Internet Exploreru „vytáhnout“ právě otevřená okna, takže odeslání odkazu na webovou stránku je otázkou výběru z menu. Dále je ještě možné přímo poslat kontakt na jiného uživatele – aby nebylo nutné přepisovat informace ručně. Poměrně snadno lze odeslat určitému uživateli také soubor – opět však platí podmínka pro možnost přímé komunikace mezi uživateli, jako v případě chatu.

Menu nabízí ještě další funkce – odeslání mailu či přechod na homepage, což jsou informace, které jsou „vytažené“ z profilu uživatele – pokud jsou ovšem zadané. Prostřednictvím mICQ lze také odesílat SMS zprávy zdarma, ovšem při našem testování tato funkce nepracovala korektně – formulář SMS vždy nahlásil chybu, ale například na Eurotel SMSka dorazila. Mělo by být možné na takto doručenou SMS i odpovědět, zpráva se pak v ICQ zobrazí jako normální příchozí zpráva od uživatele. Vyzkoušejte, možná vám bude služba fungovat.

Další „přidanou hodnotou“ je e-mail klient, ovšem ve velmi primitivní podobně, umožňující jednoduché poslání mailu a také čtení obsahu schránky přes POP3, včetně možnosti vymazání mailu. Použitelné, pokud například potřebujete smazat velký mail bez stažení a podobně.

ICQ klient od Mirabilisu obsahuje ještě další „vychytávky“, jako je například možnost předčítání zpráv přes systémový Text-to-Speech nebo překlad textů přes funkci v menu (češtinu nehledejte).

Chod aplikace je podle našich zkušeností poměrně stabilní, někoho možná překvapí paměťové nároky – 10 MB RAM. Naše dosavadní zkušenosti jsou poměrně příznivé, na porovnání s konkurencí si musíte počkat na konec druhého dílu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: