HD video na DVD – a mnohem více... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

HD video na DVD – a mnohem více...

20. dubna 2005, 00.00 | Firma Apple ohlásila na NAB (konference National Association of Broadcaster, právě nyní probíhá v Las Vegas) řadu novinek, týkajících se zpracování digitálního videa. Pojďme se na ně podívat trochu blíž: uvidíte, že to stojí za to. Samozřejmě, dnes půjde jen o zběžný přehled víceméně citující veřejně přístupné zdroje – nové aplikace zatím ještě nejsou k dispozici (měly by se na pultech objevit ale už v květnu). Samozřejmě, že jakmile je získáme na otestování, přineseme vám podrobné recense.

Firma Apple ohlásila na NAB (konference National Association of Broadcaster, právě nyní probíhá v Las Vegas) řadu novinek, týkajících se zpracování digitálního videa. Pojďme se na ně podívat trochu blíž: uvidíte, že to stojí za to. Samozřejmě, dnes půjde jen o zběžný přehled víceméně citující veřejně přístupné zdroje – nové aplikace zatím ještě nejsou k dispozici (měly by se na pultech objevit ale už v květnu). Samozřejmě, že jakmile je získáme na otestování, přineseme vám podrobné recense.

Final Cut Studio

Skupina profesionálních aplikací pro tvorbu digitálního videa firmy Apple se již v předcházejících versích stává čím dál tím lépe integrovanou, takže čím dál tím spíše jde o jeden kompletní balík, než o řadu samostatných programů. Od nynějška tento přístup je podporován i z obchodního hlediska – kompletní sadu aplikací (vyjma poněkud specifického Shake, o němž se zmíníme v samostatném článku později) můžeme koupit jako kompletní balík Final Cut Studio.

Balík obsahuje čtveřici aplikací, jež umožňuje plně profesionální práci s digitálním videem, jeho ozvučení, doplnění efekty a autoring DVDisků. Všechny aplikace již známe – pro střih slouží Final Cut Pro, o zvuková kouzla se stará Soundtrack Pro, přebohaté digitální efekty nabízí Motion a vše to na DVD můžeme uložit pomocí aplikace DVD Studio Pro.

Můžeme tedy říci nihil novi sub sole? Ale kdeže! Všechny – skutečně všechny – aplikace jsou k dispozici v nových versích, a nejde o nějaké "setinkové" upgrady, obsahující jednu či dvě drobnosti: ve všech případech se jedná o "velké" upgrady, jež přinášejí významné a zásadně nové služby. Pojďme se na ně podívat postupně.

Final Cut Pro 5

O střihové aplikaci Final Cut Pro již jsme psali mnohokrát, naposledy v době, kdy přinesla přímou podporu snímání videa ve formátu HD z kamer, jež to podporovaly. Nyní Final Cut Pro podporuje řadu dalších formátů, od amatérského HDV přes profesionální formáty DVCPRO, DVCPRO50, DVCPRO HD či IMX/50Mbps. Jako další novinka je zde nyní přímá podpora digitálních médií Panasonic P2.

Snad nejvýznamnější z nových služeb však je podpora simultánního střihu z více zdrojů: Final Cut Pro 5 dokáže spojit až 128 zdrojů do sdružených klipů, jež lze editovat jako celek – a kdykoli podle potřeby prohlížet až 16 z nich najednou v reálném čase:

Mluvíme-li již o reálném čase: již předchozí verse Final Cutu do značné míry odstranily potřebu renderování; nový Final Cut Pro 5 díky technologii Dynamic RT dokáže zajistit ještě daleko pohodlnější práci v reálném čase. Dynamic RT automaticky mění kvalitu zobrazovaného videa a snímkovou frekvenci podle možností a výkonu počítače.

To samozřejmě ale neznamená, že by Final Cut Pro již nedokázal renderovat: naopak, renderovací rutiny nabízejí výstup vhodný pro libovolnou kvalitu – DV, SD nebo HD – díky až dvaatřicetibitovému zpracování každého barevného kanálu.

Bohaté služby jsou k dispozici i pro práci se zvukem – samotný Final Cut Pro přímo podporuje načítání až čtyřiadvacetikanálového zvuku z profesionálních vstupních zařízení a další zpracování buďto prostřednictvím integrovaného softwarového mixpultu, nebo s využitím libovolného zařízení, podporujícího MCP (Mackie Control Protocol), s nímž je Final Cut Pro 5 kompatibilní. Kromě toho jsou samozřejmě k dispozici i služby specializované aplikace Soundtrack Pro.

Než se ale na Soundtrack podíváme blíže, ještě se chvilku zdržíme u Final Cutu: ačkoli celou dobu hovoříme o "aplikaci Final Cut Pro", ve skutečnosti jde o samostatný aplikační balík. Final Cut Pro totiž v balení není sám – ani tehdy, koupíme-li si jej samostatně, a ne jako součást Final Cut Studia. Nedílnou součástí instalace Final Cutu jsou totiž další aplikace: Compressor 2 nabízí velmi bohaté a pohodlné možnosti pro překódování a kompresi klipů, včetně dávkového zpracování. Samozřejmostí jsou služby zahrnující kromě jiného i překódování mezi formáty PAL a NTSC, odstranění prokládání a podobně. Další pomocná aplikace LiveType dokáže vytvářet velmi bohaté titulky, zahrnující efekty, jež s normálními písmy nikdy nemůžeme docílit – díky vlastnímu formátu animovaných písem LiveFonts. Součástí instalace je i balík Cinema Tools 3, který slouží těm, kdo užívají klasické filmy: Cinema Tools sledují a udržují vazby mezi filmem a digitalizovaným materiálem.

O aplikaci Final Cut Pro by se dalo psát ještě dlouho – a my se k ní samozřejmě ještě vrátíme v dalších článcích; nyní však musíme věnovat trochu místa i ostatním aplikacím z balíku Final Cut Studio.

Soundtrack Pro

Aplikace Soundtrack Pro pro zpracování zvukového doprovodu není jen rozšířením starší aplikace Soundtrack, ale zcela novým systémem. Editor umožňuje při zpracování hudebního doprovodu udržovat historii změn a zásahů v nedestruktivní "databázi", díky níž lze kdykoli snadno kterýkoli z editačních zásahů zrušit či pozměnit jeho atributy: dokud pracujeme v systému File Cut Studio, není zapotřebí hudbu renderovat.

To samozřejmě není ani zdaleka vše: Soundtrack Pro nabízí bohatou řadu dalších služeb a možností. Jeho prostřednictvím můžeme měnit délku trvání audioklipu, aniž bychom jej přitom "rozladili"; můžeme snadno a takřka automaticky opravovat řadu běžných problémů starších nahrávek, jako je šum či praskání; k dispozici je množství efektů, zvukových filtrů, standardních "smyček" Apple, a mnoho dalších služeb...

Motion 2

Ačkoli samotný Final Cut Pro (zvlášť ve spojení s podpůrnou aplikací LiveType, o níž jsme se již zmínili) nabízí předlouhou řadu efektů a triků, chceme-li sestavovat animované sekvence a efekty třeba pro profesionálně vyhlížející nabídky na DVD, nejlepší je sáhnout po aplikaci Motion.

Pomocí jejích služeb je možné vytvářet animace, založené na existujících videoklipech, generovaných efektech, složené animaci vícenásobných kopií jediného objektu, aplikaci filtrů... a pokud snad impresivní nabídka služeb aplikace Motion nestačí, je možné je rozšiřovat prostřednictvím plugin architektury FxPlug.

Výsledné klipy – i ty, jež využívají 3rd party efektů, implementovaných prostřednictvím FxPlug – jsou renderovány s využitím služeb grafického procesoru pro co nejvyšší animační výkon.

A to stále ani zdaleka není vše: aplikace Motion dokáže spolupracovat s efekty Adobe After Effects; projekty Motion lze přímo předávat do aplikace Shake, a Motion dokáže pracovat s hudebními a grafickými knihovnami aplikací iTunes a iPhoto z balíku iLife... Úzká spolupráce s ostatními aplikacemi Final Cut Studia pak už je samozřejmostí.

A nakonec ještě jedna perlička: Motion lze ovládat prostřednictvím standardních zařízení MIDI: namísto hraní hudby tak můžeme "přehrávat" visuální efekty.

DVD Studio Pro 4

Stejně jako ostatní aplikace z balíku Final Cut Studio nabízí i DVD Studio Pro předlouhou řadu novinek a vylepšení, jež si zde ani všechny nedokážeme vyjmenovat. Asi nejvýznamnější z nich však stojí za to zdůraznit hned: DVD Studio Pro 4 je první aplikace, jež umožňuje tvorbu HD-DVD podle specifikací, přijatých v loňském roce organizací DVD-Forum. Samozřejmě, současné přehrávače DVD nejsou schopny zatím nové standardní formáty, založené na kodeku AVC (H.264), přehrát – k tomu potřebujeme počítač. DVD Studio Pro se nám ovšem snaží usnadnit život jak to jen jde: můžeme v jediném projektu pracovat s materiálem v klasickém formátu i HD, a můžeme také snadno převést existující projekt na HD prostou záměnou videomateriálu – vlastní autoring, všechny vzájemné vazby, struktura menu a podobně, zůstávají beze změny.

Tím ovšem novinky aplikace DVD Studio Pro ani zdaleka nekončí: k dispozici jsou opět bohatší autoringové služby, umožňující snazší tvorbu plně profesionálních disků. Při enkódování videa dokáže nová verse zapojit více počítačů v síti najednou; pro práci se zvukem zase obsahuje plnohodnotný enkodér AC3/Dolby Digital. K dispozici máme i editor VTS (Video Title Set) – jeho prostřednictvím lze řídit strukturu DVD, obejít limit pro rozsah nabídek a podobně – či rozšířené možnosti pro skripty, včetně obohacení práce s obecnými registry, tzv. "GPRM partitioning".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: