Final Cut Pro a spol. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Final Cut Pro a spol.

18. února 2004, 00.00 | V minulém článku jsem psal o "aplikaci Final Cut Pro 4"; to ovšem nebylo tak docela přesné: firma Apple totiž v balíku Final Cut Pro 4 distribuuje ne méně, než pět samostatných aplikací pro podporu práce (nejen) s digitálním videem. Na jejich stručný popis se dnes zaměříme.

V minulém článku jsem psal o "aplikaci Final Cut Pro 4"; to ovšem nebylo tak docela přesné: firma Apple totiž v balíku Final Cut Pro 4 distribuuje ne méně, než pět samostatných aplikací pro podporu práce (nejen) s digitálním videem:

  • vlastní střihový program Final Cut Pro;
  • aplikace LiveType, nabízející nepřeberné možnosti pro generování bohatých dynamických titulků;
  • pro přípravu hudebního doprovodu slouží program Soundtrack;
  • těm, kdo využívají film (a ne digitální médium), nabízí nezastupitelné služby databáze Cinema Tools 2, spravující vazby mezi filmem a odpovídajícími videoklipy;
  • konečně aplikace Compressor nabízí velmi bohaté a pohodlné uživatelské rozhraní pro dávkové transkódování videa.

Samozřejmě, že základní možnosti, odpovídající službám těchto dodatečných aplikací, nabízí samotný Final Cut: můžeme využít jeho vlastní titulkové generátory, podobně je přímo ve Final Cutu řada služeb i pro práci s hudebními stopami. Základní vazbu mezi originálním médiem a odpovídajícím videoklipem Final Cut samozřejmě také udržuje, a libovolné video z něj můžeme exportovat s využitím kompletních služeb a transkódovacích schopností QuickTime.

Doplňkové aplikace však jdou ve svých možnostech mnohem dál a nabízejí služby a možnosti daleko přesahující to, čeho můžeme docílit v samotném střihovém programu. Podívejme se na ně a na jejich schopnosti aspoň trochu blíže.

LiveType

Aplikace LiveType není zcela nepodobná samotnému střihovému programu: s její pomocí sestavujeme vlastně videoklip s využitím standardních stop, dosti podobně, jako tomu je v "timeline" Final Cutu — podívejte se na prvý obrázek:

V dolní části obrazovky vidíme "timeline", jež do značné míry odpovídá střihovému programu: každá stopa je zde representována standardním obdélníčkem, ukazujícím čas, po který je odpovídající grafický objekt součástí vytvářeného videoklipu. Na rozdíl od střihového programu ukazuje LiveType v samostatných "stopách" také efekty; to je samozřejmě rozumné, neboť zde jsou efekty to hlavní (jinak bychom mohli jednoduché titulky sestavit přímo ve Final Cutu).

Základním prvkem, který v LiveType do stop vkládáme, je samozřejmě text. Nejenže můžeme dělat "psí kusy" s využitím všech standardních písem Mac OS X; LiveType navíc nabízí zcela nový standard, tzv. LiveFonts: animovaná písma, zahrnující nejrůznější triky a efekty, jež by nebylo možné jednoduše přidat ke standardním statickým písmům — dobrým příkladem může být třeba pár rukou, jež písmenka vytvarují z modelářské hlíny...

LiveType ovšem podporuje i řadu dalších objektů, nejen text: v jeho vlastní knihovně je předlouhá řada efektů, pozadí a dalších grafických prvků (ostatně také instalace LiveType právě vzhledem k této přebohaté knihovně vyžaduje na disku takřka 10 GB volného místa!). Kromě toho můžeme do LiveType importovat vlastní média; obsahují-li standardní značky, vytvořené např. ve Final Cutu, aplikace LiveType značky zobrazí a umožní tak snadno synchronizovat titulky s videem. Za zmínku stojí také to, že LiveType se dokáže na obrázek či videoklip dívat jako na "písmo", jehož všechna písmena mají totožný vzhled (daný právě importovaným obrázkem či klipem) — díky tomu máme i pro obrázky či video k dispozici všechny "textové" efekty a možnosti.

Soundtrack

Jestliže LiveType usnadňuje přípravu klipů obsahujících text, úkolem aplikace Soundtrack je sestavování klipů zvukových. Základní princip práce se samozřejmě nemění: k dispozici máme "timeline", kde můžeme skládat jednotlivé zvukové stopy (a pro snadnou synchronizaci zde vidíme i videoklip):

Podobně jako LiveType, i Soundtrack disponuje bohatou knihovnou; tentokrát v ní samozřejmě nalezneme hudební motivy. Ty jsou v zásadě dvou typů: většina z nich ("loops") je přímo uzpůsobena pro rytmické opakování; ostatní jsou bežnými zvukovými klipy.

Opět máme k dispozici řadu filtrů a efektů, jež jsou přístupné přímo prostřednictvím "timeline", a opět jsou plně podporovány značky pro synchronizaci jednotlivých klipů. Samozřejmostí je i živé nahrávání z vnějších zdrojů (typicky mikrofon, ovšem lze použít libovolný zvukový zdroj, podporovaný Mac OS X) či import zvukových souborů; součástí balíku je i speciální aplikace Soundtrack Loop Utility, jež umožňuje zpracování a úpravy značek, uzpůsobujících audioklipy pro rytmické opakování ("loops").

Cinema Tools 2

Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jen málokterý z čtenářů tohoto článku bude pohybovat v profesionální oblasti tvorby videa, využívající klasický film, odbudeme Cinema Tools jen několika řádky: jde o aplikaci, jež podporuje přenos videa ze zdrojového filmu do digitální podoby včetně potřebného překódování, a přitom spravuje podrobnou databázi informací o vazbách mezi filmem a jeho digitální podobou. Na základě této databáze pak dokáže podle potřeby generovat seznamy materiálu a úprav ve standardní podobě, použitelné přímo pro filmovou střižnu.

Compressor

Je-li program Cinema Tools potřebný jen pro poměrně malý okruh profesionálů, služby aplikace Compressor využije rád takřka každý, kdo pracuje s digitálním videem: Compressor totiž nabízí velmi pohodlný a efektivní způsob, jak sestřižený film transkódovat do všech potřebných cílových formátů, od MPEG2 pro DVDisky až po nejnovější standard MPEG4, vhodný pro publikaci videa na Internetu.

Princip práce Compressoru je jednoduchý: v jeho hlavním okně vytvoříme seznam klipů, jež chceme transkódovat; pracujeme-li s aktivním projektem ve Final Cutu, nemusíme jej ani explicitně exportovat, neboť Compressor je k dispozici přímo jako položka menu ve Final Cutu. Pak pro každý z klipů zvolíme výstupní formáty; těch může být libovolně mnoho a pro jejich rychlou a pohodlnou specifikaci slouží předdefinované pojmenované předvolby. Pro kterýkoli z exportů pak můžeme zvolit samostatně cílovou složku a prostřednictvím okna Preview i řadu dalších atributů, včetně výchozího a cílového bodu, ořezu, nebo pojmenovaných značek:

Pak už si jen vyžádáme dávkové generování všech požadovaných klipů.

Compressor ovšem nabízí předlouhou řadu dalších možností, na jejichž podrobný popis zde už nemám místo: kromě ořezů můžeme při transkódování měnit i velikost videa; na klip můžeme aplikovat řadu filtrů, od barevných korekcí přes úpravy prokládání ("deinterlacing") až po doplnění titulků či obrázků ("watermarks"). Po dokončení může Compressor poslat e-mail na zadanou adresu, nebo provést zcela obecný program (definovaný pomocí AppleScriptu). Nakonec stojí za zmínku i to, že při exportu videa z Final Cutu Compressor přímo využívá renderování Final Cutu, takže nedochází k dvojímu překódování videa, jako při využití externích transkódovacích programů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: