Eric Schmidt možná bude muset odejít z vedení Applu kvůli Chrome OS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Eric Schmidt možná bude muset odejít z vedení Applu kvůli Chrome OS

10. července 2009, 00.00 | Oznámení Googlu, že chystá vlastní operační systém Chrome OS, by mohlo být důvodem k odchodu jeho generálního ředitele Erica Schmidta z představenstva Applu.

Středeční oznámení Googlu, že připravuje vlastní „webový operační systém“ Chrome OS jste jistě zaznamenali, informovala o tom snad všechna média, dostalo se i do televizního zpravodajství. Všeobecná zpravodajská média tuto zprávu jako obvykle pojala po svém, poměrně střízlivý pohled na věc nabízí například CD-R server.

Chrome OS by se v použitelné podobě měl objevit až příští rok, takže je zatím předčasné spekulovat o tom, nakolik se uplatní, avšak už teď může mít tohle oznámení vliv na vedení Applu.

Složitá situace Erica Schmidta

Členem představenstva Applu je totiž Eric Schmidt, generální ředitel Googlu a mezi oběma firmami dosud panovaly víc než přátelské vztahy. Jenže kroky Googlu v poslední době to začínají měnit, dosavadní těsnou spolupráci stále více nahrazuje soupeření. (To by zase nebylo nic tak zvláštního, není to tak dávno, co vznikl termín „coopetion“ označující spolupráci současně si konkurujících firem, jenže to bylo ještě v „předkrizovém období“, kdy se předpokládalo, že tržní koláč pořád poroste rychleji, než si z něj stačí jednotliví zájemci ukusovat.)

Žurnalista CNETu Tom Krazit dlouhodobě se věnující Applu varuje, že ohlášení Chrome OS neponechá Applu jinou možnost, než Erica Schmidta odvolat z představenstva kvůli střetu zájmů.

Až bude nový operační systém skutečně uveden, bude konkurovat také Mac OS X a bylo by dost zvláštní, kdyby se Schmidt zároveň účastnil rozhodování o strategii dalšího vývoje Mac OS X.

Již nyní se Schmidt nachází pod palbou regulačních orgánů kvůli střetu obou firem v oblasti mobilních telefonů. Když Apple uvedl na trh původní iPhone v roce 2007, Google se velmi úzce účastnil na jeho vývoji. Pak však oznámil svou vlastní platformu Android pro mobilní přístroje a když začaly telefony s Androidem přicházet na trh, vyvstaly první potíže. Schmidt se často nemohl účastnit jednání představenstva, jestliže se probíraly plány týkající se iPhonu, právě kvůli možnému střetu zájmů ohledně platformy Android.

Schmidt samozřejmě tvrdí, že obě firmy oslovují svými mobilními platformami rozdílné trhy, přesto americký antimonopolní úřad FTC začal letos na jaře prošetřovat, jestli spolupráce Applu a Googlu neporušuje platnou antimonopolní legislativu (obě firmy kupříkladu nabízejí vlastní webové prohlížeče a provozují videoslužby poskytující stahovatelný obsah, FTC zkoumá, zda si nerozdělily trhy).

Avšak s Chrome OS by se střet zájmů opravdu vyhrotil a zbylo by skutečně pouze málo témat, jejichž projednávání by se Schmidt ještě mohl účastnit, Tom Krazit se domnívá, že by pro něj bylo bezpečné zůstat snad jen u jednání diskutujících o iPodech.

Apple a Google zřejmě dosud o důsledcích plynoucích z oznámení Chrome OS nediskutovali, ale neoficiálně se tento software nepovažuje za překážku spolupráce v nejbližší budoucnosti. Google tvrdí, že Chrome OS bude určen hlavně pro netbooky a s těmi Apple zatím nechce mít nic společného. Navíc celkové zaměření Chrome OS asi bude značně odlišné od směřování Mac OS X.

Bude muset Schmidt odstoupit kvůli uklidnění úřadů?

A tak z technického hlediska ještě řadu měsíců operační systém Googlu nebude překážkou spolupráce obou firem (ostatně prozatím nedochází k významnějším střetům ani na poli mobilních telefonů), problémy by však mohly Applu dělat regulační úřady. Ty na něj svou pozornost zaměřily už teď (komise pro cenné papíry SEC kupříkladu prošetřuje okolnosti informování o zdravotním stavu Steva Jobse) a dohady o Schmidtově postavení by to ještě dále zhoršily (současná situace v USA úřady značně motivuje k tvrdšímu postupu vůči korporacím).

Tom Krazit šel tak daleko, že dokonce Erica Schmidta vyzval, aby z představenstva Applu odstoupil sám a předešel tak možným potížím, tato výzva však asi sotva bude vyslyšena.

Chrome OS v současnosti představuje spíše mediální záležitost, jasnější obrysy získá nejspíš až příští rok, na druhou stranu Google patří k těm několika málo firmám, jež jsou opravdu schopné prosadit nový operační systém.

V průběhu roku 2010 by se měly vyjasnit také další otázky možných střetů obou firem, hodně bude záležet na tom, jak se na trhu uchytí telefony a jiné přístroje s Androidem. Google navíc slibuje Chrome OS nejenom pro architekturu x86, ale též pro procesory ARM, mohlo by tedy dojít ke střetu s Applem i na dalších zařízeních s procesory ARM, která by v té době již měla ve větší míře přicházet na trh (ARM netbooky, některými jejich zastánci překřtěné na „smartbooky“), pokud Apple do této oblasti skutečně vstoupí (s pověstmi slibovaným tabletem či nějakým jiným „přerostlým iPodem touch“).

Zvlášť v dnešní době jsou veškeré předpovědi velice ošemetné, zatím se však jeví jako vysoce pravděpodobné, že nejnovější kroky Googlu sice v nejbližší době na těsné spolupráci s Applem mnoho nezmění, avšak v dlouhodobějším výhledu nelze vyloučit jejich postupné oddalování, jež možná bude mít i personální důsledky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: