Dva postřehy z valné hromady akcionářů Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dva postřehy z valné hromady akcionářů Applu

3. března 2010, 00.00 | Apple nadále hodlá držet vysokou hotovostní rezervu a plánuje otevřít 25 kamenných obchodů v Číně.

Apple je veřejně obchodovaná akciová společnost, proto musí mimo jiné pořádat každoroční valnou hromadu svých akcionářů, ta hodnotící výkony firmy za loňský rok se konala minulý čtvrtek.

Akce je to pochopitelně zajímavá hlavně pro investory a vlastníky akcií Applu, přesto tam jeho vedení (včetně Steva Jobse, který byl tentokrát přítomen) sdělilo pár věcí zajímavých i pro ostatní.

Největší pozornost obecných medií sice vyvolala slovní přestřelka mezi Alem Gorem (členem představenstva Applu) a jedním konzervativním účastníkem valné hromady ohledně hypotézy globálního oteplování, ale to není téma, jímž by se měl zabývat MůjMac (podrobnosti z valné hromady najdete třeba tady). Za zmínku však stojí jiné dvě věci, jež se tam probíraly:

Steve Jobs hájil strategii udržování vysoké hotovostní zásoby

Apple (ústy Steva Jobse) především potvrdil, že hodlá dále držet svou značnou hotovostní zásobu. Ta při oznámení výsledků za čtvrté čtvrtletí roku 2009 dosáhla téměř 40 miliard USD, což pochopitelně vyvolalo dotazy akcionářů, co Apple vlastně s takovou hromadou hotovosti hodlá dělat.

Steve Jobs jim odpověděl, že Apple své finance vede konzervativně, a proto chce velkou hotovost udržovat i nadále. Řekl, že je velmi šťastný, když může případné akvizice vyřídit vypsáním šeku a nemusí se starat o půjčky na ně. Hotovost podle Jobse Applu zaručuje bezpečí a flexibilitu, může si tak dovolit pouštět se do rizik, je to podle něj jako vyskočit do vzduchu a vědět, že po dopadu zpět tam stále bude pevná zem.

Není proto divu, že Jobs odmítl různé návrhy na to, co by měl Apple se svou obrovskou hotovostí dělat a zavtipkoval, že než aby ji investoval do (mediálně velmi známého) výrobce elektromobilů Tesla, raději by uspořádal „večírek v tógách“. Jako obvykle padaly návrhy na vyplacení dividend či zpětný odkup akcií, Jobs však věří, že to by na kurs akcií mělo jen velice slabý vliv.

To tedy znamená, že Apple stále bude hromadit hotovost, která mu bude sloužit především jako „finanční záchranná síť“, díky níž si bude moci dovolit i některé riskantnější kroky (k nimž by se možná dalo počítat též uvedení iPadu). Také díky ní snadno občas koupí nějakou menší firmu, ale vzhledem k uvedené strategii není příliš pravděpodobné, že by se pokusil převzít někoho opravdu velkého.

Apple plánuje otevřít v Číně 25 obchodů Apple Store

A druhý postřeh z valné hromady se týká podnikání Applu v Číně. Vyjevil totiž plány na zřízení celé sítě kamenných obchodů Apple Store v této zemi. Nesdělil sice přesnější časový rozvrh ani jejich konkrétní umístění, ale ze zpráv zaslaných (jak jinak) iPhony účastníků valné hromady vyplývá, že to má být celkem 25 obchodů během příštích dvou let.

Vzhledem k lidnatosti Číny jde o obrovský trh, kde ovšem Apple dosud příliš zastoupený nebyl, to nyní zjevně chce změnit. iPhone se v Číně začal oficiálně prodávat teprve od loňského podzimu a zpočátku byl odbyt velice slabý, ale čísla z konce roku se už trochu zlepšila, oproti mnoha jiným zemím to však stále není nijak valné.

A právě to je zřejmě jeden z důvodů, proč Apple hodlá začít budovat v Říši středu síť svých obchodů. Podobně jako v jiných zemích by měly sloužit k představování produktů Applu v tom nejlepším světle a zároveň by též měly vytvořit širší povědomí o tom co, vlastně nabízí. (Fyzická výroba většiny produktů Applu dnes probíhá právě v Číně, nyní tam tedy začne fungovat též jejich oficiální prodej.)

Vzhledem ke specifikům Číny to nebude snadný úkol, ale potenciální přínosy jsou tak vysoké, že se do toho Apple prostě musí pustit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: