Drobnosti pro váš Mac - HimmelBar a MainMenu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Drobnosti pro váš Mac - HimmelBar a MainMenu

3. listopadu 2005, 00.00 | Máte na svém Macu příliš mnoho aplikací a nechcete je mít všechny v doku, který pak ztrácí na přehlednosti, a zároveň se nechcete k aplikacím proklikávat přes okno Finderu, nebo je hledat v Apple menu v posledních položkách? Nestačí vám diskové a další utility, které jsou součástí systému? Nejde vám občas vysypat koš? Připadá vám, že vám na disku přibývá souborů a ubývá místa? Tak pro vás jsou následující dva tipy, které vám mohou pomoci.

Máte na svém Macu příliš mnoho aplikací a nechcete je mít všechny v doku, který pak ztrácí na přehlednosti, a zároveň se nechcete k aplikacím proklikávat přes okno Finderu, nebo je hledat v Apple menu v posledních položkách? Nestačí vám diskové a další utility, které jsou součástí systému? Nejde vám občas vysypat koš? Připadá vám, že vám na disku přibývá souborů a ubývá místa? Tak pro vás jsou následující dva tipy, které vám mohou pomoci.

Prvním je utilita HimmelBar. Ta se po instalaci usadí jako ikona obláčku v liště nabídek. Po kliknutí se z ní rozbalí menu jednak s nabídkou aplikací, které na disku i na síti máte dostupné. Aplikace jsou rozděleny do několika položek. Na prvním místě jsou aplikace umístěné ve složce Aplikace na vašem pevném disku, na druhém místě jsou aplikace vyskytující se ve složce Obslužné programy (Utilities), dále pak, pokud máte instalovánu složku Developer Tools, tak aplikace umístěné v ní, další položkou mohou být aplikace pro Classic, síťové aplikace, aplikace v uživatelské složce a nakonec aplikace v dalších složkách určených uživatelem. V předvolbách lze určit, že v nabídce nebudou aplikace, které máte umístěny v doku, lze nastavit, že v daných složkách se budou prohledávat i vnořené složky. V předvolbách lze nastavit, zda se má respektovat abecední řazení aplikací v nabídkách, v opačném případě je udržován pořádek dle nastavení třídění dané složky ve Finderu. Já osobně bych uvítal spíš možnost řazení podle frekvence spouštění jednotlivých aplikací, tak by ty nejpoužívanější byly na prvních místech. Každou z položek lze ale upravit k obrazu svému, kdy můžete zrušit "fajfky" u jednotlivých aplikací, aby vám v nabídce nepřekážel kdejaký odinstalátor a jiné pomocné aplikace. V předvolbách si můžete nastavit, asi HimmelBar spouštěl automaticky při startu počítače či zalogování uživatele. Přes svoji jednoduchost je HimmelBar velmi dobrý pomocník, máte-li o ni zájem, můžete si ji stáhnout zde, instalace má pouhého 0,5 MB a je to freeware, čili zcela zdarma. Doporučuji vyzkoušet, používáte-li větší množství aplikací, tak se rozhodně vyplatí HimmelBar používat, šetří to čas. Přestože popis vypadá trochu složitě, nastavení a používání je jednoduché a intuitivní a na používání si velmi rychle zvyknete.

Další zajímavý software je systémová utilita MainMenu. Po její aktivaci se vám v liště menu usadí ikonka v podobě francouzského klíče (ikona jde v předvolbách změnit), která umí fůru věcí. Pro práci s některými funkcemi je třeba MainMenu autorizovat administrátorským heslem, což s ohledem na to, co vše umí, lze považovat za rozumné. Umí opravovat práva, opravovat databáze, vytvářet index pro Spotlight, vymazat uživatelskou cache jak aktivního uživatele, tak všech uživatelů, mazat systémovou cache, mazat cache webových prohlížečů a vyhledávačů jak jednotlivých (Camino, Firefox, MS IE, Netscape, Omniweb, Opera, Safari, Sherlock), tak všech najednou, mazat historii jednotlivých i všech webových prohlížečů a mazat cache písem. Další užitečnou vlastností je vynucení vysypání koše. Občas se stane, že vyhodíte nějaký dokument a i když ukončíte aplikaci, která s dokumentem pracovala, koš nejde vysypat. Máte-li MainMenu, stačí použít funkci Force Empty Trash, a je po starostech. Pomocí MainMenu můžete zviditelnit neviditelné položky ve Finderu i restartovat Finder. Pomocí MainMenu lze odpojovat připojené disky, vymazat složku přechodných souborů (Temporary Items), vymazat ve všech složkách soubory DS_Store, aktivovat a deaktivoat Dashboard. Pro údržbové funkce lze nastavit v předvolbách, které funkce se mají spouštět zároveň a zda denně, týdně nebo měsíčně. Když jsem tak zkusmo vymazal veškeré cache a historie, ušetřil jsem skoro tři čtvrtě GB prostoru na disku, takže je vidět, že čas od času je vhodné na disku trochu pouklízet. Funkce, které MainMenu nabízí, jsou opravdu bohaté, obsluha je jednoduchá a intuitivní. Utilita MainMenu je taktéž freeware, čili opět zdarma, instalace má 1,7 MB a ke stažení je zde, rozhodně doporučuji vyzkoušet každému, kdo má rád na svém disku pořádek a chce mít snadno dostupný nástroj k řešení drobných potíží, které se často řeší restartem nebo aspoň odhlášením a novým přihlášením. Údržbu disku není nutno provádět denně, ale jednou za měsíc si váš disk určitě zaslouží trochu vymést pavučiny z různých koutů. V předvolbách si můžete nastavit, aby se vám MainMenu spouštělo automaticky při startu, nemusíte to pak nastavovat v systémových předvolbách v nastavení uživatele.

Tyto dvě drobnosti jsou dalším střípkem do mozaiky různých užitečných freewarů pro platformu Mac, které přes svoji nulovou pořizovací cenu mají poměrně vysokou užitnou hodnotu, bezproblémově fungují a jsou naprosto konzistentní se systémovým ovládáním. Postupem doby se můžeme podívat na mnoho dalších užitečných věcí, mnohdy třeba podobným těm dvěma uvedeným.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: