Doozla - kreslení pro děti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Doozla - kreslení pro děti

3. února 2009, 00.00 | Zabavte své děti u počítače. Pohrají si, vytvoří vám hezké obrázky a ještě si procvičí hlavičky. Dětských programů na kreslení není nikdy dost.

Před časem jsem zde psal o programu Plopp, který disponuje nástroji pro kreslení a následné "nafukování" těchto kresbiček. Jedná se takto o velmi zábavné kreslení. Dalším obdobným programem pro dětské kreslení je Doozla. Blíže jej představíme v tomto článku.


Doozla ke stažení
Demo/Plná verze jeden uživatel 24.95 USD/Multilicence 39.95 USD

Aplikaci Doozla lze spustit jak v okně, tak i přes celou obrazovku. V tomto režimu se nezobrazuje a nejde použít menubar, nelze přepínat mezi aplikacemi, nelze spouštět Dashboard ani Exposé. Celoobrazovkový mód je takto velmi vhodný při užívání dětmi, které zde nemohou zasahovat do jiných programů a nastavení. Rovněž ostatní "nadbytečné" funkce Mac OS X jsou znemožněny, není tedy třeba se obávat náhodného stisku klávesové zkratky, funkčního tlačítka či pomocných tlačítek myši. Také se tím usnadňuje použití tabletu s perem, který bude pro děti vhodnější nežli myš.


Základní obrazovka programu Doozla nabízí celkem čtyři možnosti. A krom toho již jen tlačítka pro ukončení programu, přepínání režimu zobrazení okno/celoobrazovkový režim, panel nastavení účtu a tlačítko pro načtení grafiky či fotografie.

Mezi nástroji je pero, které nakreslené čáry vždy vyhladí, takže jeho kresba pak působí velmi dobře. Dále jsou zde klasické nástroje jako guma, čára, obdélník/čtverec, kruh/elipsa, plechovka barvy na vyplňování ploch a nástroj vložení textu. Text lze editovat pouze v malém rozsahu, limitované velikostí a volbou barvy. Na výběr je z dvaceti normálních barev a deseti transparentních. V malém rozsahu lze také volit šířku čáry.


Dále je možné kresby ukládat či načítat uložené, přímo z programu tisknout či zde vložit snímek z webové kamery. Doozla dále nabízí i funkci vícenásobné Undo a Redo.

Velmi hezky je provedeno ozvučení tohoto programu. Při volbě nástroje či barvy je vždy jako nápověda upraveným hlasem vysloven název. Tyto "popisky" jsou samozřejmě pouze v anglickém jazyce. I přesto si myslím, že to děti ocení.


První možnost kreslení přestavují malovánky "Coloring In". Zde jsou k dispozici předpřipravené obrázky určené k vybarvení. Některé motivy jsou velmi pěkné provedené, ve stylu kreslených seriálů Samuraj Jack či Pudřenky. Po volbě motivu je však možno nejen vybarvovat, ale využít i ostatní nástroje a předlohu tak doplnit či upravit. Rovněž lze snadno odmazat nepotřebné části a dokreslit další objekty.


Celkem je připraveno 66 perových kreseb ve velkém rozlišení. Kromě již zmíněných hezkých motivů, majících styl dětem důvěrně známý z kreslených seriálů, je zde několik zajímavostí, při kterých si děti i pohrají. Jednou z nich je předloha chlapce a dívky pouze s hlavami, rukami a nohami, kde děti dokreslují vlastní představu šatů. Další představují předlohy motivů s několika odlišnostmi, které děti vybarví a mohou si potrénovat postřeh. Rovněž je zde předloha s větším počtem medvídků, s možností procvičit počítání všech či stejných medvídků, nabízí se i prázdné nádoby pro doplnění potravin. Nechybí ani labyrint pro hledání správné cesty. Líbí se mi zde, že autoři neudělali pouhý program na kreslení, ale mysleli dále.


Další možnost nabízí kreslení "Drawing". V něm je k dispozici bílá plocha a k ní všechny výše popsané nástroje, sloužící pro volné kreslení. Ještě jednou musím zmínit vyhlazování každé čáry po jejím nakreslení. Takto i děti dokáží snadno nakreslit hladkou křivku, přičemž výsledek působí profesionálně. Otázkou však je, zda to nemá i opačný efekt, neboť děti se neučí kreslit křivku dobře samy, ale mohou se spoléhat na úpravu programem. Funkce vyhlazování přitom nejde vypnout, což je podle mne škoda.


Třetí možnost představuje kreslení na připravený podklad "Draw on Backgroun". Zde si vyberete jedno z možných předpřipravených pozadí (jejich kvalita je opět velmi dobrá) a můžete volně na pozadí kreslit. Samotné pozadí nelze jakkoliv upravovat, zamrzí i chybějící možnost nakreslení a přidání vlastních pozadí přímo v programu. Pozadí je předpřipraveno 25 druhů, obsaženy jsou krajinky letní i zimní, vesmír a podobně.Poslední možností je kreslení na snímek z webkamery "Webcam Drawing". Děti si tak jednoduše mohou nakreslit (obkreslit) vlastní portrét, případně si doplnit červený nos, velké uši atd. Fantazii se meze nekladou.

Doplňování vlastních předloh je možné. Podporovaným formát zde je .skitch, který lze vytvořit v programu Skitch od stejné firmy. Vytvořený obrázek lze jednoduše nakopírovat do složky Picture/Doozla/Background či Coloring In.

Doozla je velmi podařený program, který děti určitě nezklame. Jen by bylo dobré, kdyby byl vybavený ještě větším množstvím předloh, či je bylo možné jednoduchým způsobem vkládat. Vhodným doplňkem k programu Doozla, a možná i záměrně, je aplikace Skitch, jenž je prozatím zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: