Dočkáme se konečně emulování PowerPC na PC? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dočkáme se konečně emulování PowerPC na PC?

10. července 2001, 00.00 | Prezident Emulators Inc., Darek Mihocka, pronesl řeč o stavu emulátorů a budoucnosti emulátoru SoftMac. Zdůvodnil také, proč je emulování Mac OS stále výhodnější.

Dareka Mihocku znají mnozí uživatelé počítačů Atari, pro které byl počítačovým guru. Nyní dělá ředitele (prezidenta) společnosti Emulators Inc., která vyvíjí SoftMac a nedávno (asi před půl rokem) zakoupila také Fusion. Následující poznatky pocházejí z jeho řeči (keynote) na konferenci MacHack.

Současná verze SoftMacu emuluje pouze procesor Motorola 68K, na kterém spustíte jenom Mac OS 8.1. Nicméně firma Emulators pracuje na emulátoru PowerPC, což umožní emulovat Mac OS 9.1 a v budoucnu možná i Mac OS X (moje spekulace). Na emulátoru PowerPC pro X86 pracuje ovšem také původní majitel Fusion, takže se nechme překvapit.

Mihocka nicméně věří, že konkurenční boj mezi Intelem a AMD bude mít za výsledek velmi nízké ceny procesorů X86. Díky tomu poroste výkon těchto procesorů mnohem více než výkon PowerPC. Na konferenci MacHack dokonce nakreslil graf, který zobrazoval ceny a výkon procesorů od Motoroly, IBM, Intelu a AMD. Na grafu byl jasně vidět zlom v době, kdy AMD začalo konkurovat Intelu.

Zatímco Motorola a IBM se více zabývají spotřebou energie a produkcí tepla, konkurence používá větráky a vesele zvyšuje výkon. (Stále se jedná o výroky Mihocky, nemusíte za ně kritizovat mne.)

Boj na poli procesorů se samozřejmě odráží i v cenách počítačů. Zatímco high-endový systém od Applu stojí kolem 2 500 USD a střední třída přibližně 1 500 USD, za stroj postavený na high-endovém procesoru AMD zaplatíte méně než 1 000 USD.

Mihocka proto dospěl k závěru, že díky zvyšování výkonu a snižování cen, bude stále výhodnější emulovat Mac OS na X86 než kupovat Macy. Odvrátil také námitky, že emulátory jsou pomalé: "Současné produkty dokazují, že emulátory fungují." Odkazuje také na procesor Crusoe od Transmety, který je postavený na emulování.

O emulátorech
Nejčastěji emulátory pracují pomocí překladu instrukcí (slovníková metoda), kdy si připraví seznam istrukcí, které pomocí slovníku překládají do jiného "jazyku". Po kompilaci musí procesor provést překlad před spuštěním instrukce.

"Pokud postavíte emulátor na slovníku, bude zřejmě pomalý. Malá efektivita pochází od kompilátoru a pravidel jazyku C++," říka Mihocka. Výrobce proto sleduje jak emulátor pracuje a optimalizuje kód v asembleru, aby se ztrácelo co nejméně cyklů. Navíc je důležité, aby byl základní kód emulátoru co nejmenší, optimálně aby se vešel do cache procesoru. SoftMac má 600 KB, takže se snadno vejde do cache standardního AMD Thunderbirdu nebo Pentia III či 4.

Motorola 68K je 32bitový procesor, který má 16bitové instrukce. To znamená, že překladová tabulka musí obsahovat 65 536 položek. Díky tomu může emulátor běže v malém množství paměti, ideálně celý v cache. Bohužel tyto procesory se v Macích používaly naposledy v polovině devadesátých let.

Chytané změny
První změnou je program SoftMac XP, který bude představen na Macworld Expu v New Yorku. S tím souvisí uvolnění současných programů (Fusion, SoftMac 2000, Xformer 2000 a Gemulator 2000) zdarma ke stažení.

SoftMac XP má podporovat nové operační systémy (kromě Windows XP také Windows Me a zřejmě i starší) a nové procesory (Pentium 4, Athlon). Na celkový seznam novinek si zřejmě budeme muset počkat až do Macworldu.

Na Macworldu bude také předvedena preview verze SoftMac XP2, která umí emulaci PowerPC. Zřejmě bude pracovat pouze pod jádrem Windows NT, tedy zejména Windows 2000 a XP, a na novějších procesorech Pentium 4, AMD Athlon MP a Pentium III Tualatin. Kromě podpory PowerPC je očekávanou vlastností práce bez použití souboru ROM. Výrobce se chlubí, že novým emulátorem dosáhl při emulaci 2000 MHz procesorů 68040 při aplikacích, které ve značné míře využívali paměť. Lidsky řečeno - výkon aplikací na PC byl takový, jako byste použili Macintosh s 2 GHz procesorem.

Komentář
Zřejmě působím jako kacíř, když na serveru MujMac vyzývám k používání emulátorů. Rád bych vyzkoušel poslední verzi SoftMacu, Fusion nebo jiného, na nějakém novějším počítači, který má dostatečně velkou cache. Fusion 2.0 běžel poměrně svižně, ale bohužel se stále jedná o 68K.

Pokud se v praxi potvrdí rychlostní testy, má zřejmě Mihocka pravdu - lepší koupit "nadupané" PC za polovinu ceny Maca a pod emulátorem provozovat Mac OS. Pravda, krabice nebude průhledná, nebude svítit a blikat, což může většinu uživatelů odradit. Ale pak si nemohou stěžovat, že jsou Macy drahé a zákazníci jim za práci platí málo...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: