Dění okolo iTunes: Apple srovná ceny za hudbu mezi evropskými zeměmi a studio Warner Brothers podepsalo smlouvu o půjčování filmů na iTunes Store. (10.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění okolo iTunes: Apple srovná ceny za hudbu mezi evropskými zeměmi a studio Warner Brothers podepsalo smlouvu o půjčování filmů na iTunes Store. (10.1.08)

10. ledna 2008, 08.00 | Apple oznámil, že vyrovná ceny za hudbu na iTunes Store mezi jednotlivými evropskými zeměmi, v reakci na to Evropská komise ukončila své vyšetřování. A studio Warner Brothers také podepsalo smlouvu o půjčování svých filmů na iTunes Store, celkově tak už má Apple zajištěno 60 procent hollywoodské produkce.

Včera se rovněž událo několik věcí kolem iTunes:

Apple přislíbil vyrovnání cen hudby na iTunes Store mezi evropskými zeměmi

V úterý se objevily náznaky, že Apple hodlá učinit opatření, jimiž by reagoval na námitky Evropské komise vůči své cenové police prodeje hudby na evropských pobočkách iTunes Store.

A to včera skutečně učinil, prohlásil, že během šesti měsíců sníží ceny, jež požaduje za hudbu na britském iTunes Store tak, aby odpovídaly již standardizovaným cenám v ostatních evropských zemích. Britové by tak měli za hudební skladby platit stejně jako zákazníci v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Holandsku, Irsku, Itálii, Lucembursku, Německu, Norsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku.

Apple k tomu podotkl, že bude zřejmě nucen některým nahrávacím společnostem platit více za distribuci jejich hudby v Británii než v jiných evropských zemích. To se mu pochopitelně nelíbí, a tak upozornil, že znovu zváží vztahy se všemi nahrávacími společnostmi v Británii, které během šesti měsíců nesníží své velkoobchodní ceny na celoevropskou úroveň.

Steve Jobs prohlásil, že jde o důležitý krok směrem k panevropskému trhu s hudbou a vyjádřil naději, že všechny nahrávací společnosti zaujmou panevropský přístup k cenám.

Apple tak reagoval na šetření Evropské komise, zahájené vloni v dubnu, jež zkoumalo, zda omezení prodeje hudby na jednotlivé země neporušuje unijní zákony, zvlášť problematické to bylo pro britské zákazníky, kde cena 79 pencí za skladbu byla (a vlastně stále ještě je) nejvyšší v celé Evropě.

Oznámení Applu komisi pochopitelně potěšilo, zareagovala ně prohlášením, že případ považuje za uzavřený a už nebude podnikat žádné další kroky.

Komisařka Neelie Kroessová, jež má na starosti hospodářskou soutěž, uvedla, že komise oceňuje řešení, která dovolí zákazníkům těžit ze skutečně jednotného trhu stahování hudby.

Evropská komise ve svém prohlášení dodala, že neexistuje úmluva mezi Applem a nahrávacími společnostmi o tom, jak má iTunes Store v Evropě fungovat. Místo toho Apple zvolil strukturu svého internetového obchodu tak, aby bral v úvahu specifika autorských zákonů v jednotlivých zemích. Komise říká, že by ráda viděla řešení dovolující nákup z iTunes Store bez omezení, ale uvědomuje si, že některé nahrávací společnosti, vydavatelé a organizace vybírající autorské poplatky stále uplatňují licenční praktiky, jež ztěžují, aby iTunes Store byl volně přístupný pro zákazníky z celé Unie.

Celá věc tak skončila dosti hubeným výsledkem, dosáhlo se pouze sjednocení cen stahované hudby mezi jednotlivými zeměmi, avšak všechna ostatní omezení zůstala, skutečně celoevropský iTunes Store se zatím nekoná (takže řada členských zemí Unie, včetně té naší, nadále zůstane mimo). Apple samotný s tím ovšem mnoho nepořídí, dokud se nezmění přístup nahrávacích společností.

Smlouvu o půjčování filmů podepsalo studio Warner Brothers

Další hodně diskutované téma spojené s iTunes Store tvoří chystaná služba půjčování filmů. Už dříve se objevily zprávy, že se další filmová studia hodlají připojit k této službě, jejíž podporu jako první odsouhlasilo studio Twentieth Century Fox.

A nyní významné studio Warner Brothers, které již s Applem jednalo, údajně uzavřelo smlouvu, jež zajišťuje, že se jeho filmy objeví v nabídce už při spuštění půjčovny Applu. Agentura Bloomberg tvrdí, že podle lidí obeznámených s těmito smlouvami se Warner připojí ke studiím Twentieth Century Fox, Paramount, Walt Disney a Lions Gate, jejichž filmy se objeví v počáteční nabídce služby, která by měla být spuštěna příští úterý v rámci zahájení Macworld Expa.

Bloomberg dále uvádí, že půjčovné bude činit 3,99 USD za každý film, ten půjde přehrávat po dobu 24 hodin. O tom se mluvilo již při prvních zmínkách o půjčovně, ale podle některých jiných zpráv možná Apple zvolí mírně odlišnou cenovou strukturu, kdy za starší filmy bude vybírat nižší poplatek.

Výše zmíněná studia by Applu zajistila přístup k 60 procentům hollywoodské produkce hned při spuštění služby, což vypadá slibně. Finanční analytici navíc očekávají, že se brzy přidají i ostatní studia, jež nebudou chtít zůstat stranou.

Služba půjčování filmů bude vyžadovat novou verzi iTunes, 7.6, jejíž uvedení se rovněž očekává na Macworldu.

Nová služba sice zatím bude dostupná asi pouze v USA, ale vypadá to, že by mohla zaznamenat úspěch, díky své široké nabídce. Zatím je sice těžké něco předpovídat, avšak možná se Applu podaří zopakovat s filmy to, co dokázal s hudbou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: