Dění kolem iPodů a iTunes Store: potvrzena akce 5. září, další spekulace o nových iPodech a britský iTunes Store přidává televizní pořady, zatímco se Apple dohaduje s NBC o podmínkách prodeje jejích televizních pořadů. (3.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění kolem iPodů a iTunes Store: potvrzena akce 5. září, další spekulace o nových iPodech a britský iTunes Store přidává televizní pořady, zatímco se Apple dohaduje s NBC o podmínkách prodeje jejích televizních pořadů. (3.9.07)

3. září 2007, 04.00 | Pozvánka na akci ve středu 5. září potvrzuje, že Apple něco chystá. Objevují se další dohady o nových iPodech, které asi budu představeny ve středu. Britský iTunes Store zahájil prodej televizních řadů, avšak za značně vysoké ceny. A Apple se nedokázal dohodnout s NBC o podmínkách prodeje jejích televizních pořadů na iTunes Store.

Zdaleka nejvíce zpráv z minulého týdne se týkalo iPodů a iTunes Store, což ovšem nepřekvapuje, protože právě v téhle oblasti se tento týden čekají důležité novinky.

Poslední dobou hlavní téma tvoří předpokládané nové iPody, tak se podívejme, co se za minulý týden nakupilo za informace k nim:

Dění kolem iPodů

Té nejočekávanější události týdne se týká hned první zpráva:

Pozvánka na 5. září

Již předminulý víkend se objevily spekulace, že Apple chystá důležitou akci na středu 5. září.

Ty se potvrdily minulé úterý, když analytici a zástupci médií dostali elektronickou poštou digitální pozvánku od Applu. Pozvánka vypadá takhle, zobrazuje zvětšeninu uživatelského rozhraní CoverFlow s přidaným textem „The beat goes on.“

Jedno z možných vysvětlení zní, že tato věta odkazuje na poslední tiskovou zprávu Beatles z 10. dubna 1970 po rozchodu této hudební skupiny a pochopitelně se spekuluje, že by mohla souviset se zahájením prodeje skladeb Beatles na iTunes Store. Přirozeně se ovšem nabízejí i jiná vysvětlení (stejně se jmenuje několik jiných písní a alb), jistotu budeme mít až 5. září. Nyní s určitostí víme pouze to, že se akce bude tento den v konat v centru Moscone West v San Franciscu v 10:00 tamního času, tedy v 19:000 našeho času. (Zprávy na MůjMacu se proto objeví až ve čtvrtek.)

Skoro určitě tam Apple představí nové iPody (přehled kolujících pověstí najdete zde), uvažuje se o nových oznámeních v souvislosti s iTunes a nelze vyloučit ani další překvapení, takže fantazie příznivců Applu pracuje na plné obrátky.

Na pozvánku zareagovaly též finanční trhy, kurs akcií Applu vzrostl minulou středu o 3 USD nad 130 USD. Celosvětové akciové trhy jsou sice nyní velice rozkolísané kvůli potížím s americkými hypotékami, ale reakce trhu jasně ukazuje, že lidé z finančních a investorských kruhů od 5. září očekávají novinky, jež dále zlepší postavení Applu.

Slova „nové iPody“ působí na analytiky jako zaklínadlo, avšak v tomhle případě není divu, protože na americkém trhu si iPody nadále drží dominantní postavení a zajišťují velkou část příjmů Applu (v některých obdobích dokonce přinesly iPody více peněz než Macy, v minulém čtvrtletí tomu sice bylo naopak, přesto se jedná o velice významné částky). Nakonec samotný Steve Jobs prohlásil, že iPody tvoří jednu z noh, na nichž stojí podnikání Applu. Teď je otázkou, čím vším hodlá Apple tuhle nohu posílit.

S trochou doplňujících informací přišel AppleInsider:

Červený iPod shuffle pro charitu

Podle jeho zdrojů by se měl objevit též doplněk řady iPod shuffle, ovšem veškerá inovace bude spočívat v tom, že přibude červený model. Apple již nyní nabízí červené iPody nano a dárkové poukázky pro iTunes Store. To vše tvoří součást kampaně (RED), jež spočívá v tom, že určitá částka z ceny (RED) produktu jde na charitativní fond založený Bobby Shriverem a zpěvákem Bonem ze skupiny U2, který by měl přispívat ke zmírnění chudoby v Africe, například z každého červeného iPodu nano se takto odevzdá 10 USD a z dárkové poukázky na 25 USD půjde 10 procent.

Kromě „zčervenání“ se u iPodu shuffle žádné jiné výraznější změny nedají čekat, nanejvýš tak zvýšení kapacity paměti, vylepšení softwaru a možná i snížení ceny díky klesajícím cenám NAND flash pamětí. Právě kvůli klesajícím cenám těchto pamětí by měl Apple utržit za iPody shuffle více, přestože je zlevní a ze stejného důvodu lze předpokládat uvedení (RED) modelu. Příjmy Applu to nijak nenaruší, celá věc ovšem půjde dobře využít pro marketing. Vylepšuje to mediální obraz firmy a dají se tak získat další zákazníci, kteří budu mít díky koupi (RED) produktu pocit, že udělali něco prospěšného.

Rozruch kolem „tlustého“ iPodu nano

Zatím sice nikdo přesně neví, co vlastně Apple ve středu představí, přesto už stačil vzniknout docela značný rozruch kolem očekávaného nástupce iPodu nano. Jak již víte z předchozích zpráv, na několika webech se objevil údajný obrázek nástupce iPodu nano, připomínající křížence mezi dnešním modelem a „velkými“ video iPody, šířku a větší obrazovku si vypůjčil z video iPodu, zatímco pestrý vzhled a krátké pouzdro z menšího modelu nano. Podle oné fotografie by se navíc měl nabízet v pěti bledších variantách dnešních barev iPodů nano.

Tento design byl přijat se značným znechucením, mnozí ho odmítali jako podvod, jenže když si poté právní tým Applu vynutil stažení obrázku z Webu, mnozí to začali považovat za potvrzení autenticity (což ovšem stále není tak docela jisté).

Řada webů zabývajících se produkty Applu poté spustila sžíravou kritiku toho modelu.

Gizmodo vytvořilo vlastní obrázek a doplnilo ho ostrou kritikou, podle níž ve srovnání s iPhonem tento přístroj vypadá jako hodně velký krok zpět a prospělo by mu zeštíhlení aspoň o 3 milimetry.

Další weby se přidaly, například Engadget ho pojmenoval “iPod nano phatty“ (tedy tlouštík). Komentáře čtenářů většinou vyznívají ještě odmítavěji, objevují se různá více či méně trefná označení. (Třeba „iPod bilbo“ podle hobita Bilba Pytlíka z knih J. R. R. Tolkiena. Znalci vědí, že Bilbo, v časnějším období svého života, nevynikal právě atletickou postavou.)

Jestliže se přístroj skutečně objeví v takovéto podobě, vzbudí hodně rozporné reakce. Je však třeba stále mít na paměti, že zatím jde jen o dohady, jistotu získáme až ve středu.

Nějaký nástupce iPodu nano se však objeví skoro určitě, AppleInsider se dotazoval u více dodavatelů a zjistil, že náhrada iPodu nano přijde do amerických obchodů už tento týden, protože zásoby stávajících modelů z obchodů a skladů prakticky zmizely. Dodávky by se měly obnovit nejdříve 6. září, tedy den po očekávaném oznámení, což asi nebude náhoda.

Podle dalších zdrojů z distribučního řetězce jsou 30GB a 80GB modely označeny jako ukončené nebo alespoň nedostupné pro běžný prodej, to by mohlo naznačovat příchod nových iPodů s prvky převzatými z iPhonu.

Když se to vše shrne, alespoň podle AppleInsideru (ten ovšem obvykle mívá docela spolehlivé informace), můžeme čekat nepatrně inovované iPody shuffle, nástupce iPodu nano (u něhož všichni budou sledovat jeho proporce) a nové vlajkové modely využívající mobilní OS X a další komponenty iPhonu.

Novinky související s iTunes Store

S iPody těsně souvisí elektronický obchod iTunes Store. U nás sice nefunguje a těžko říci, zda někdy vůbec bude, ale v USA se stal naprosto nepřehlédnutelným hráčem na poli prodeje digitální hudby a dobře si vede i s dalším mediálním obsahem. iTunes Store ovšem funguje také v jiných zemích, mimo jiné ve Velké Británii, kde navíc nemá problémy s jazykovou bariérou (ačkoli oxfordští profesoři angličtiny asi budou jiného názoru).

Britský iTunes Store začal nabízet televizní pořady

Britský iTunes Store však prozatím prodával pouze hudbu, což se změnilo ve středu 29. srpna, kdy Apple oznámil, že svou nabídku ve Velké Británii rozšiřuje o televizní pořady. Spekulovalo se, že na oné akci 5. září by mohl Apple mimo jiné oznámit právě rozšíření nabídky televizních pořadů, případně i filmů na mimoamerické obchody iTunes Store, nakonec však tento krok učinil Apple, přinejmenším pro Británii, o týden dříve.

Britský iTunes Store nyní nabízí ke stažení epizody z celkem 28 televizních seriálů a pořadů, vedle globálně známých amerických též některé z lokální britské produkce. Ze seriálů známých i u nás lze jmenovat tituly jako „Ztraceni“, „Zoufalé manželky“, „Chirurgové“, „Ošklivka Betty“ či „South Park“.

Dané pořady se dají stahovat pomocí iTunes 7 pod Windows či na Macu, přehrávat se mohou vedle PC a Maca také na video iPodu a Apple TV. Video používá rozlišení 640 x 480, tedy se blíží kvalitě DVD.

Britové rozhořčeni vysokými cenami

Jedna epizoda stojí ve Velké Británii 1,89 GPB, což je ovšem podstatně víc než cena v USA a pochopitelně to vzbudilo nelibost Britů.

V USA jedna epizoda seriálu vyjde na 1,99 USD, to činí v přepočtu na libry jen 99 pencí, tedy přesně polovinu ceny v britském iTunes Store. V některých případech tak vychází levněji pořídit si daný seriál na DVD, než si postahovat jednotlivé epizody, ovšem ne vždy je v Británii příslušné DVD už na trhu.

Došlo tedy k obvyklému cenovému nárůstu přeskokem přes Atlantik, avšak v tomhle případě je rozdíl skutečně výrazný. Ale stanovení ceny zřejmě nezávisí jenom na Applu, je dost pravděpodobné, že si je vymohli dodavatelé příslušného obsahu právě kvůli tomu, aby stahování z iTunes příliš neoslabovalo prodej DVD.

Opakuje se tak situace s hudbou, kdy se ceny výrazně liší v jednotlivých národních mutacích iTunes Store, také v jejich případě Apple tvrdí, že rozdíly plynou z požadavků poskytovatelů obsahu. Tuto věc již delší dobu vyšetřuje Evropská komise, nějaké závěry jsou však ještě hodně vzdálené. Ovšem až se k nim dojde, zřejmě určí další vývoj služeb prodeje digitálního multimediální obsahu v zemích Evropské unie, do té doby nejspíš zůstane zachován stávající stav.

Neshody Applu s NBC

Avšak Apple se nyní potýká s jedním problémem i na „domovském“ iTunes Store v USA. V pátek Apple oznámil, že ukončuje prodej televizních pořadů společnosti NBC na iTunes Store počínaje nadcházející televizní sezónou.

Nějaké náznaky se objevovaly už dříve, nyní to tedy přišlo s oficiálním potvrzením. Apple svůj krok vysvětluje tím, že se NBC rozhodla neobnovit smlouvu o distribuci svých pořadů poté, co Apple odmítl platit za každou epizodu pořadů NBC dvojnásobnou velkoobchodní cenu, což by koncovou cenu pro zákazníky zvýšilo na 4,99 USD za epizodu z nynějších 1,99 USD.

Všechny ostatní televizní společnosti uzavřely dohodu, podle níž se budou jejich televizní pořady prodávat po 1,99 USD. Apple vyslovil zklamání z rozhodnutí NBC a vyjádřil naději, že svůj postoj snad ještě zváží.

Stávající smlouva s NBC skončí v prosinci, ovšem to by znamenalo, že by NBC své pořady stáhla z iTunes v polovině televizní sezóny, a tak se Apple rozhodl vyřadit epizody NBC z nabídky již od září.

V minulé televizní sezóně od NBC pocházely 3 z 10 nejprodávanějších televizních seriálů a ty tvořily celkem 30 procent prodeje televizních pořadů z iTunes Store, takže rozhodnutí Applu se zřejmě projeví ve finančních výsledcích iTunes Store.

Na oznámení Applu NBC zareagovala tiskovým prohlášením, v němž popírá tvrzení, že chtěla zdvojnásobit cenu za televizní pořady a popírá i stažení svých pořadů z iTunes Store.

NBC prohlašuje, že jejím cílem nebylo zdvojnásobení ceny, ale dosažení „flexibility velkoobchodních cen“ a možnosti kombinování pořadů „přitažlivějšími“ způsoby.

Televizní společnost dále trvá na tom, že všechny opětovně vysílané seriály budou na iTunes Store dostupné po zbytek doby platnosti smlouvy, tedy až do počátku prosince s tím, že její pořady budou dostupné i na dalších internetových službách.

NBC si tak nechává otevřená vrátka pro další jednání, ovšem za viníka neshody označuje Apple, podle ní se Apple snaží udržet pevné ceny mediálního obsahu tak, aby to upřednostňovalo prodeje iPodů a iPhonů před samotným obsahem.

Jádro sporu podle všeho spočívá v tom, že NBC trvá na proměnlivých cenách za svůj obsah (jinými slovy, za zajímavější pořady chce víc), zatímco Apple se naopak snaží zachovat svůj princip stejné ceny za všechny položky daného typu. Při tak rozdílných východiscích se pochopitelně těžko dosahuje dohody. Další vývoj této záležitosti se možná stane precedentem, který určí budoucí vztahy mezi poskytovateli obsahu a jeho internetovými distributory.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: