Další testy nových MacBooků Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Další testy nových MacBooků Pro

26. dubna 2010, 00.00 | Macworld pokračuje v testech nových MacBooků Pro, otestoval též výkon zbývajících standardních 15“ modelů a změřil výdrž nových 13“ a 15“ MacBooků Pro na baterii.

Zítra to budou dva týdny, co Apple uvedl nové MacBooky Pro, a tak samozřejmě přibývá výsledků výkonnostních testů těchto strojů.

Ty provádí především Macworld, podrobuje je svým benchmarkovým testům Speedmark 6, jež měří výkon Maců v sadě aplikací nejčastěji používaných na strojích se Snow Leopardem, z jejich výsledků si tak lze udělat poměrně přesnou představu o tom, co lze od daného Macu očekávat při praktickém používání.

Macworld nejprve otestoval základní 15“ MacBook Pro s 2,4GHz procesorem Core i5 a později přinesl výsledky také pro oba nové standardně nabízené 13“ modely. A přirozeně slíbil, že brzy doplní hodnoty pro další modely a též se rozhodl prověřit, jak dlouho nové notebooky vydrží pracovat na baterii.

To opravdu splnil, už ve čtvrtek vydal recenzi nových 13“ MacBooků Pro, v níž uvádí i výsledky testů výdrže baterie. A v sobotu zveřejnil recenzi nových 15“ MacBooků Pro, ve které předkládá výsledky benchmarkových testů Speedmark 6 pro všechny tři standardní 15“ modely a pochopitelně také testy výdrže baterie.

V tomto článku přinášíme stručný souhrn všech těchto informací, nejprve se podíváme na výkonnostní testy 15“ modelů a poté na výdrže baterie jak 13“, tak 15“ strojů.

Hlavní novinky 15“ MacBooků Pro

Nové 15“ (a 17“) MacBooky Pro především nasazují mobilní procesory nové generace, čipy Core i5 a Core i7 s architekturou Nehalem vyráběné 32nm procesem (někdy se pro ně užívá jejich kódové označení „Arrandale“). Jsou podstatně výkonnější než předchozí procesory Core 2 Duo, v důsledku změny architektury se však dají použít v podstatě pouze s čipovými sadami Intelu, což byl zřejmě důvod, proč Apple u 13“ MacBooků Pro nadále zůstal u procesorů Core 2 Duo (podrobněji to MůjMac probírá tady).

Mobilní procesory Core i5 a i7 jsou fyzicky dvoujádrové, avšak díky technologii Hyper-Threading dokáží současně zpracovávat čtyři programová vlákna, naopak aplikace neoptimalizované pro vícejádrové systémy mohou využít technologie Turbo Boost, jež zvýší taktovací frekvenci aktivního jádra. Nová architektura zahrnuje ještě řadu dalších vylepšení (kupříkladu řadič paměti integrovaný v procesoru), díky nimž tyto čipy podávají na stejné frekvenci vyšší výkon než Core 2 Duo. A protože se vyrábějí 32nm procesem, tak by i přes zvýšený výkon měly být celkově úspornější.

Nové mobilní procesory přímo do sebe integrují také grafiku Intel HD (ve skutečnosti jde o samostatný 45nm čip, spojený s 32nm čipem vlastního procesoru v jednom společném pouzdře), jež však není nijak zvlášť výkonná, proto všechny nové 15“ a (17“) modely MacBooků Pro současně nabízejí samostatnou grafiku GeForce GT 330M, zároveň však přinášejí novou technologii automatického přepínání grafiky, která sama zajišťuje použití nejvhodnějšího grafického procesoru.

Funguje to zhruba tak, že pro běžné úlohy se užívá slabší, ale úspornější grafika Intel HD, spustí-li se aplikace požadující vyšší grafický výkon, automaticky se přepne na GeForce GT 330M (rozhodujícím kritériem je, zda aplikace používá náročnější grafické vývojové rámce jako třeba OpenGL či Core Animation – některé další podrobnosti už dříve zjistila Ars Technica).

Nové 15“ a 17“ MacBooky Pro se tak vyznačují především tím, že používají nové, výkonnější (a zároveň energeticky úspornější) procesory a současně poskytují též nově uspořádanou dvojitou grafiku, jež se rovněž snaží zajistit jak maximální výkon, tak co nejdelší výdrž na baterii. V tom se významně liší od 13“ modelů, které si ponechaly procesory Core 2 Duo a nasadily pouze novou zhruba dvojnásobně výkonnější integrovanou grafiku GeForce 320M (tvořící součást čipové sady NVIDIA MCP89).

Objevily se však i některé další novinky, jež nabízejí všechny nové MacBooky Pro:

Společné novinky všech nových MacBooků Pro

Všechny nové MacBooky Pro (včetně 13“ modelů) přinášejí ještě jiná dvě vylepšení, která stojí za zmínku a o nichž Macworld zjistil další podrobnosti.

Trackpady s inerciálním posouváním

Nové notebooky mají stejný „skleněný“ trackpad podporující multi-touch ovládání jako jejich předchůdci, byl však obohacen o jednu dodatečnou funkci. Nyní totiž trackpady MacBooků Pro podporují takzvané inerciální posouvání („inertial scrolling“), podobně jako na iPhonu, iPodu touch a iPadu. Když po trackpadu přejedete prstem, abyste posunuli dlouhý dokument, bude mít tento pohyb „setrvačnost“, bude ještě chvíli pokračovat, než se zastaví.

Tato novinka však zřejmě bude dostupná jen pro nové MacBooky Pro, zástupce Applu totiž Macworldu řekl, že je to funkce výlučně pro nové stroje a pro předchozí notebooky Applu se nebude nabízet prostřednictvím softwarové aktualizace.

Mini DisplayPort podporující výstup zvuku

Velice brzy po uvedení nových MacBooků Pro se ukázalo, že jejich rozhraní Mini DisplayPort už podporuje vedle výstupu videosignálu také výstup vícekanálového zvuku, což mimo jiné znamená, že s pomocí adaptérů z Mini DisplayPortu na HDMI lze nové notebooky připojit k HD televizorům jediným kabelem.

Jak však zjistil Macworld, má to jeden malý háček, ne každý prodávaný adaptér přenos zvuku skutečně zvládne. Když zkusili nový 13“ MacBook Pro připojit k HD televizoru levným adaptérem Monoprice za 9 USD, video se přehrávalo bez potíží, ale zvuk nadále vycházel z reproduktorů notebooku.

Macworld se obrátil na Apple a ten doporučil použít kompatibilní adaptéry, například typ od firmy Griffin nabízený ve webovém obchodu Applu (který ovšem stojí 39 USD). Monoprice již mezitím doplnila své stránky o upozornění, že její adaptér nepodporuje zvuk u nových modelů MacBooků Pro.

Při výběru adaptéru z Mini DisplayPortu na HDMI pro nové notebooky tak bude třeba pečlivě zjišťovat, zda skutečně podporují i přenos zvuku, zdá se, že přinejmenším zpočátku to budou zvládat jen dražší modely.

Vlastnosti standardních 15“ modelů MacBooků Pro

Nové 15“ MacBooky Pro se dodávají ve třech standardních konfiguracích, jež se v USA prodávají za velmi podobné ceny jako jejich předchůdci, nabízejí však podstatně lepší vybavení. Všechny se dodávají se 4 GB DDR3 RAM, všechny používají výše popsanou dvojitou grafiku a zobrazují na lesklém 15,4“ displeji s LED podsvícením (avšak narozdíl od 13“ modelů lze za příplatek dostat buď lesklý, nebo i matný 15,4 displej s vyšším rozlišením).

Základní model za 1 799 USD (všechny zde uváděné ceny platí pro USA) je vybaven procesorem Core i5 na 2,4 GHz a 320GB diskem, nahrazuje loňský model za 1 699 USD s Core 2 Duo na 2,53GHz, 2 GB RAM, 250GB diskem a integrovanou grafikou GeForce 9400.

Střední model za 1 999 USD dostal 2,53GHz procesor Core i5 a 500GB disk, zatímco jeho předchůdce za stejnou cenu poskytoval 2,66GHz Core 2 Duo, 4 G B RAM a 320GB disk a sice též dvojitou grafiku, avšak jiné grafické procesory (integrovanou grafiku GeForce 9400M a samostatnou GeForce GT 9600M).

Nejvyšší standardní 15“ model za 2 199 USD přináší 2,66GHz procesor Core i7 a 500GB disk, zatímco jeho předchůdce za 2 299 USD nabízel Core 2 Duo na 2,8 GHz, 4 GB RAM a 500GB disk (grafické vybavení se shoduje s výše popsanými středními modely).

Macy použité ve srovnávacích testech

V nových testech 15“ MacBooků Pro Macworld porovnává výše popsané tři nové standardní konfigurace s jejich loňskými 15“ předchůdci a dále s letošním 2,66GHz 13“ MacBookem Pro, zjišťuje, jak si vedou nové mobilní Nehalemy proti strojům s Core 2 Duo.

A porovnávalo se také se stolními Macy vybavenými Nehalemy, konkrétně s 27“ iMacem nesoucím 2,66GHz procesor Core i5 a s 27“ iMacem osazeným Core i7 na 2,8GHz. V případě iMaců je ovšem třeba vzít v úvahu, že ty používají stolní verze Nehalemů, které jsou fyzicky čtyřjádrové (stolní Core i5 nepodporuje Hyper-Threading, stolní Core i7 však ano, takže dokáže zpracovávat až osm programových vláken současně).

Pro zajištění srovnatelných podmínek testů byly všechny tyto stroje osazeny 4 GB RAM a používaly Mac OS X 10.6.3.

Výsledky výkonnostních testů nových 15“ MacBooků Pro

A nyní se již podívejme, jaké výsledky daly testy Speedmark 6 pro letošní a loňské 15“ MacBooky Pro:

Vzájemné porovnání současných a předchozích 15“ modelů

Výsledky testů základního 2,4GHz modelu sice zveřejnil už dříve, ale teprve nyní se dají porovnat výkony všech tří standardních konfigurací současných 15“ MacBooků Pro.

Celkové skóre základního 2,4GHz 15“ modelu (ve výši 146 bodů) bylo o 23 procent lepší než skóre jeho předchůdce s 2,53GHz procesorem Core 2 Duo a nový úvodní 15“ MacBook Pro překonal i obě dvě předchozí standardní konfigurace s procesory Core 2 Duo na 2,66 a 2,8 GHz.

Konkrétně měl nový 2,4GHz stroj s Core i5 celkové skóre o 5 procent lepší než loňský 2,8GHz 15“ model (ten dal jen 140 bodů), ještě výraznější rozdíly se projevily v dílčích testech závislých převážně na výkonu procesoru, v testu Photoshopu byl nový stroj rychlejší o 7 procent, v testu Cinebench o 17 procent, jeho skóre pro MathematicaMark 7 vyšlo o 16 procent vyšší a v testu Aperture skončil o 19 procent dříve. Jasně se ukazuje, že mobilní Nehalemy podávají znatelně vyšší výkon i na nižších taktovacích frekvencích.

Pokud jde o nový střední 15“ model s Core i5 na 2,53GHz, ten proti svému levnějšímu protějšku nepředvedl o mnoho vyšší výkon, jeho celkové skóre bylo lepší pouze o 3 procenta (150 bodů). V některých dílčích testech se výše taktovaný procesor přece jen projevil, nejvýrazněji se to ukázalo v testech Cinebench a MathematicaMark 7, ve většině ostatních testů však byly rozdíly nepatrné, v řádu sekund a v testech Aperture a Compressoru dal dokonce lepší hodnoty 2,4GHz model.

Nejvyšší standardní model 15“ MacBooku Pro osazený 2,66GHz procesorem Core i7 již však podal o dost vyšší výkony, jeho celkové skóre (161 bodů) bylo o 7 procent lepší proti současnému středními modelu a o 10 procent proti základnímu modelu.

Ve všech dílčích testech předvedl nový 2,66GHz model stejné nebo lepší výsledky, v testech Cinebench, MathematicaMark 7 a v testech Compressoru a Aperture s poměrně významným náskokem, naopak pro testy, kde záleží hlavně na disku (například při duplikaci 1GB složky ve Finderu) byly výsledky všech 15“ modelů téměř shodné a příliš se nelišily ani výsledky pro Photoshop. A co se týče srovnání s jeho loňským předchůdcem (používajícím 2,8GHz Core 2 Duo), tam rozdíl celkových skóre činí plných 15 procent (loňský 2,8GHz stroj dal jen 140 bodů).

Pohled do tabulky výsledků testů ukazuje, že její řádky pro 15“ MacBooky Pro se viditelně rozpadají na dvě skupiny, v jedné se nacházejí hodnoty 15“ loňských MacBooků Pro s procesory Core 2 Duo a ve druhé výsledky letošních 15“ modelů s mobilními Nehalemy (s výjimkou testů Compressoru, kde hodnoty poněkud kolísaly).

Výsledky testů grafiky

Velkou pozornost si zaslouží též testy (3D) grafiky, kdy se zjišťovalo, kolik snímků/s jednotlivé stroje vykreslí ve hře Call of Duty 4, tyto výsledky by měly ukázat, jak se projevuje nový grafický hardware.

Největšího výkonnostního zisku proti svému předchůdci ve 3D grafice pochopitelně dosáhl nový úvodní 15“ model, protože nasazuje samostatnou grafiku GeForce GT 330M, zatímco jeho loňský protějšek používal integrovanou grafiku GeForce 9400M. Výsledkem je opravdu závratný rozdíl, zatímco loňský 2,53GHz model zvládal jen 19,6 snímku/s, letošní 2,4GHz stroj dal plných 68,4 snímku/s.

Grafické výkony obou zbývajících nových 15“ modelů už ovšem byly téměř stejné, 69,1, respektive 69,8 snímku/s. Je to logické, protože používají téměř shodný grafický hardware (nejvyšší 2,66GHz model však GeForce GT 330 doplňuje 512 MB grafické RAM namísto 256 MB nižších modelů).

Test Call of Duty 4 ovšem také ukázal, že nová grafika GeForce GT 330M překonává i samostatnou grafiku GeForce GT 9600M loňských 15“ MacBooků Pro s procesory Core 2 Duo na 2,66 a 2,8GHz (ty dosáhly 60,8 a 55,5 snímku/s), nová samostatná grafika tak vychází zhruba o pětinu výkonnější než ta předchozí.

Testy Speedmark 6 pracují v rozlišení 1 024 x 768, Macworld proto testy zopakoval v rozlišení 1 440 x 900 (fyzickém rozlišení obrazovky), aby zjistil, zda se projeví ještě větší rozdíly, ale výkonnostní odstup zůstal v podstatě stejný.

Srovnání s novými 13“ MacBooky Pro

Do testů byl zahrnut též výkonnější standardní model nového 13“ MacBooku Pro s 2,66GHz procesorem Core 2 Duo, ten samozřejmě oproti novým 15“ strojům zaostal zhruba stejně jako loňské 15“ modely, ale jeho integrovaná grafika GeForce 320 M vykázala dvojnásobný výkon oproti GeForce 9400M, na GeForce GT 330M ovšem stále výrazně ztrácí (výkony nových 13“ MacBooků Pro podrobněji popisujeme tady).

Porovnání se čtyřjádrovými iMacy

Macworld nové 15“ MacBooky Pro porovnal také s iMacy vybavenými procesory Nehalem, je však třeba ještě jednou připomenout, že tyto stroje používaly stolní verze procesorů Core i5 a i7 a navíc byly osazeny 1TB diskem se 7 200 otáčkami za minutu (zatímco MacBooky Pro standardně užívají 5400otáčkové disky).

Těžko proto překvapí, že výkony iMaců byly proti notebookům ještě vyšší, celkové skóre 2,66GHz MacBooku Pro s Core i7 vyšlo proti 27“ iMacu s 2,66GHz Core i5 nižší o 24 procent (161 bodů proti 221) a rozdíl oproti 27“ iMacu s 2,8GHz Core i7 činil celých 32 procent (tento iMac dosáhl 229 bodů).

iMacy byly rychlejší ve všech dílčích testech, včetně testů závislých převážně na disku a lepší výsledky předvedly i v Call of Duty 4, kde dávaly okolo 87 snímků/s. V případě iMaců se jasně projevil vliv stolních komponent, je ale pravděpodobné, že nasazení výkonnějších disků by nové MacBooky Pro s Nehalemy k iMacům dále přiblížilo (pro 15“ MacBooky Pro se volitelně nabízejí jak klasické pevné disky se 7 200 otáčkami, tak též SSD disky, doufejme, že se časem objeví i testy těchto volitelných konfigurací).

Testy výdrže baterie

Apple ovšem pro nové MacBooky Pro uvádí také významné prodloužení výdrže na baterii, díky novým technologiím by měly tyto stroje na jedno nabití pracovat podstatně delší dobu.

V případě 13“ MacBooků Pro by to mělo být hlavně zásluhou nové integrované grafiky GeForce 320M, Apple tvrdí, že díky ní vydrží až 10 hodin. Macworld se to pochopitelně rozhodl ověřit a v rámci recenze 13“ modelů zkoumal i jejich výdrž na baterii. Uvádí, že nové 13“ stroje mají baterii jen s nepatrně vyšší kapacitou (63,5 Wh proti 60 Wh předchozích modelů), prodloužení výdrže proto jde nepochybně především na vrub nových technologií.

Macworld užil svůj standardní test výdrže baterie, kdy prostě nechá notebook přehrávat ve smyčce QuickTime video, dokud se baterie zcela nevybije. To je samozřejmě metodika zcela odlišní od té, kterou užívá Apple (blíže ji popisuje http://www.apple.com/macbookpro/battery/ zde).

Výdrže nových 13“ MacBooků Pro

V testu Macworldu vydržel 2,4GHz 13“ MacBook Pro pracovat 4 hodiny a 19 minut, zatímco 2,66GHz model běžel 4 hodiny a 33 minut. To skutečně znamená lepší výdrž, protože loňské 13“ MacBooky Pro na 2,26 a 2,53 GHz se udržely jen 3 hodiny 30 minut, respektive 3 hodiny 38 minut. A jsou to též lepší časy ve srovnání se současným bílým MacBookem, neboť ten se vybil za 3 hodiny a 45 minut.

Výdrž nových 15“ MacBooků Pro

Také nové 15“ MacBooky Pro by měly na baterii pracovat déle, a to jak díky nové grafice (GeForce GT 330M používá lepší výrobní proces a automatické přepínání s integrovanou grafikou Intel HD energie šetří ještě víc), tak též díky novým procesorům (rozebrání nového 15“ MacBooku Pro ukázalo, že nový stroj používá baterii o kapacitě 77 Wh, zatímco předchozí model měl baterii s kapacitou 73 Wh, proto i tady prodloužení výdrže zajišťují hlavně nové technologie).

Apple podle své metodiky uvádí pro 15“ modely výdrž 8 až 9 hodin, Macworld pochopitelně naměřil časy kratší, protože na nich opět nechal přehrávat film. Nové 15“ MacBooky Pro v průměru vydržely 4 hodin a 35 minut. Stejné testy pro loňské 15“ modely přitom daly průměrnou dobu výdrže v délce 4 hodin (od 4 hodin 3 minut po 3 hodiny 56 minut), nové 15“ stroje tedy vydrží opravdu déle.

Poznámka k testům výdrže baterie

Metodiky testování výdrže Macworldu a Applu se ovšem zásadně liší, zatímco Macworld vychází z nejhoršího možného scénáře a zkoumá, jak dlouho notebook vydrží při provádění těch energeticky nejnáročnějších úloh (při přehrávání videa svítí naplno displej, vytěžuje se procesor a neustále pracuje disk), Apple naopak udává výdrž při používání méně náročných aplikací.

Lze proto předpokládat, že skutečná výdrž bude někde mezi oběma hodnotami, bude ale záležet na tom, jaký bude poměr používání energeticky různě náročných aplikací na daném stroji.

Zhodnocení výsledků

Nové testy potvrdily výsledky těch předchozích, jasně z nich vyplývá, že letošní 15“ MacBooky Pro představují jednoznačná zlepšení. Oproti svým předchůdcům za víceméně stejnou cenu poskytují citelně vyšší výkon a delší výdrž na baterii.

Nejvýrazněji se to projevuje u základního 2,4GHz 15“ modelu, jenž je sice o 100 USD dražší, za to však nabízí namísto poměrně slabé integrované grafiky velice výkonnou samostatnou grafiku a procesor Core i5, který předčí i loňský nejvyšší 15“ model s Core 2 Duo, nemluvě o zlepšení ostatního vybavení (kapacity RAM a disku).

Pokud jde o rozdíly mezi jednotlivými 15“ modely, střední 2,53GHz model neposkytuje o mnoho vyšší výkon, takže bude vhodný hlavně pro ty, kdo chtějí větší disk, naproti tomu nejvyšší model s 2,66GHz procesorem Core i7 je některých úlohách citelně výkonnější, celkově vzato se však od sebe tyto notebooky zase až tolik neliší. A lze předpokládat, že nasazením rychlého pevného disku nebo SSD disku by tyto stroje ještě dále zrychlilo.

Avšak zatímco nové 15“ MacBooky Pro lze jednoznačně doporučit, v případě nových 13“ MacBooků Pro je to složitější. Proti svým předchůdcům sice nabízejí zhruba dvojnásobně výkonnější grafiku a značně déle vydrží na baterii, avšak protože si podržely procesory Core 2 Duo, v ostatních úlohách nejsou o mnoho rychlejší než předchozí modely.

A tak ti, kdo budou chtít výkonnější přenosný Mac, budou nuceni sáhnout po 15“ MacBoocích Pro, 13“ stroje budou zajímavé především pro uživatele upřednostňující vysokou přenositelnost (nasazení SSD disků by jejich výkon jistě zvýšilo, jedná se však o hodně nákladnou investici).

Nové 13“ MacBooky Pro navíc tvoří zajímavější alternativu k plastovému MacBooku, cenový rozdíl mezi bílým MacBookem a základním 13“ MacBookem Pro činí jen 200 USD, za něž lze teď získat rychlejší procesor, dvakrát výkonnější grafiku, bohatší výbavu (větší RAM a disk) a přednosti MacBooků Pro (jako jsou hliníkové pouzdro, rozhraní FireWire či podsvícená klávesnice).

Všechny nové MacBooky Pro navíc nabízejí trackpad s inerciálním posouváním (jež nebude dostupné pro starší stroje) a Mini DisplayPort zvládá i přenos zvuku, což jsou sice jen drobnosti, ale rozhodně potěší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: