Další nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další nový software pro Macy

12. listopadu 2010, 00.00 | Microsoft uvolnil první větší aktualizaci Office for Mac 2011, nikoli však opravy pro starší verze 2004 a 2008. A na Mac přichází po 19 letech z Windows utilita Snagit pro snímání obrazovek.

O hlavní novinky z oblasti softwaru pro Macy se nyní samozřejmě postaral Apple, ale tento týden se činili také další výrobci:

Microsoft vydal první aktualizaci Office 2011

Microsoft novou verzi 2011 svého kancelářského balíku Office pro Mac OS X prodává (a to i u nás) od 26. října a dva týdny poté, toto úterý, uvolnil jeho první následnou aktualizaci zvyšující bezpečnost a stabilitu. (Termín vydání vůbec nebyl náhodný, Microsoft každé druhé úterý v měsíci vydává pravidelné bezpečnostní záplaty pro svůj software, bylo to tedy takzvané „záplatovací úterý“.)

Podle doprovodných poznámek nová aktualizace Microsoft Office for Mac 2011 14.0.1 Update řeší „kriticky závažné problémy“, jež mohly způsobit, že některé komponenty balíku přestanou reagovat nebo se nečekaně ukončí. A dále zaceluje bezpečnostní zranitelnosti, které dovolovaly útočníkovi přepsat obsah operační paměti záškodnickým kódem.

Aktualizace zahrnuje též formuláře využívající autentizaci pro připojování k Microsoft Office SharePoint serverům, přihlašovací údaje uživatele se tak budou přenášet pomocí jím vyplněných HTML formulářů. Další oprava umožňuje editaci obrázků i poté, co se z Office 2011 zkopírují do aplikace ChemDraw, editoru molekulárních struktur, předtím se totiž takové obrázky po zkopírování uzamkly.

Oprav se dočkaly i jednotlivé aplikace balíku. Excel 2011 už nemá padat po aktivaci makra a dovoluje aktualizaci buněk po provedení revize souvisejících dat. Spolehlivěji by měl fungovat také jeho makropříkaz FORMAT. Zvyšuje se stabilita Wordu 2011 při tvorbě rovnic a stabilita prezentací PowerPointu 2011. Zlepšila se též kompatibilita s verzemi PowerPointu pro Windows, PowerPoint 2011 již bude schopen správně zobrazovat číslované seznamy z nich přejaté.

Řady zlepšení doznal také Outlook 2011, spolehlivěji funguje mazání zpráv z vícenásobných IMAP účtů, byly opraveny synchronizační služby a zvýšila se spolehlivost importu totožností Office 2008 do Office 2011. Navíc si nyní Outlook 2011 dokáže uchovat hesla k elektronické poště i poté, co uživatel naimportuje nové účty (předtím se mazala).

Podrobný popis novinek aktualizace 14.0.1 najdete tady, stáhnout se dá odtud (zabírá 110,5 MB). Jde o celkem důležité opravy a zároveň to ukazuje, že počáteční verze Office 2011 nebyla právě bezchybná.

Na starší verze Office for Mac se dostane až později

Toto úterý vyšly aktualizace pro všechny dosud podporované verze Office pro Windows a též pro Office 2011, nikoli však pro Office 2004 a 2008 pro Mac, přestože by je měl Microsoft podporovat až do roku 2012.

Příslušný bezpečnostní věstník Microsoftu uvádí čtyři zranitelnosti týkající se Office pro Mac OS X, jež umožňují nasadit na napadený Mac záškodnický kód. Věstník ale zároveň oznamuje, že pro Office 2004, Office 2008 a pro utilitu Open XML File Format Converter for Mac nejsou dostupné odpovídající aktualizace.

Vysvětlení k tomu Microsoft poskytl až ve středu, na dotazy Computerworldu zaslané elektronickou poštou odpověděl, že aktualizace pro Office 2004 a 2008 nebyly včas připraveny pro hromadnou distribuci. A navíc se nejedná o až tak závažné zranitelnosti, protože bylo třeba opravit hlavně chybu Office umožňující zanést na počítač škodlivý kód již tím, že si uživatel prohlédne záškodnický dokument v náhledovém panelu Outlooku (starší verze Office pro Mac Outlook nezahrnují).

Microsoft slíbil, že aktualizace pro Office 2004 a 2008 vydá v některém z nejbližších dalších aktualizačních cyklů. Připomíná, že musel přednostně vydat opravy pro verze Office s nejvíce uživateli (a to jsou samozřejmě ty pro Windows), chyby v dotčených verzích Office pro Mac navíc nejsou tak závažné a je velice nepravděpodobné, že by z aktualizace pro Office 2011 někdo dokázal (reverzním inženýrstvím) odhalit zatím neopravené chyby starších verzí Office pro Mac.

Není to ostatně poprvé, kdy se něco takového stalo, loni v květnu Microsoft vydal opravy PowerPointu pro Windows, avšak vydání oprav pro stejné chyby na Macu odložil až na následující měsíc, tehdy jako důvod uvedl, že zatímco opravy pro Windows už byly hotové, na Macu se ještě testovaly.

Utilita Snagit pro snímání obrazovek přichází na Mac po 19 letech

Utilit pro snímání obrazovek a pořizování jejich otisků (či otisků jejich částí) se sice pro Mac OS X nabízí celá řada, ale nyní pod Mac OS X směřuje známý nový přírůstek ze světa Windows. Jedná se o program Snagit, vyvíjený a prodávaný firmou TechSmith.

Na PC má za sebou Snagit opravdu dlouhou historii, protože jeho první verze pro Windows se objevila již v roce 1991, tedy (z dnešního pohledu) v hlubokém počítačovém dávnověku. Utilita si tam za těch 19 let získala spoustu zákazníků, TechSmith tvrdí, že dnes má Snagit 7 milionů uživatelů. (O možnostech současné nejnovější verze 10 pro Windows si můžete udělat bližší představu z recenze, kterou v červnu přinesla Grafika).

S rostoucí oblibou Maců (podle posledních odhadů Applu se jich v současnosti celosvětově provozuje asi 50 milionů) se TechSmith rozhodla tento svůj program přenést také pod Mac OS X, uvedení verze 1.0 pro Mac (nazvané Snagit on Mac) oznámila v úterý. Jde ovšem o završení dlouhodobého úsilí, už před 11 měsíci (v prosinci 2009) začalo veřejné beta testování verze pro Mac OS X, jehož se zúčastnilo přes 100 000 lidí.

U příležitosti vydání ostré verze si lze stáhnout fotografie a videa tohoto programu a firma vyhlásila též soutěž, kterou se snaží přilákat pozornost k macovské verzi své utility, první tři ceny tvoří 13,3“ MacBook Pro, iPad a iPod touch, zúčastnit se soutěže však mohou pouze obyvatelé USA.

Utilita Snagit on Mac byla navržena nově od základů jako aplikace Mac OS X (proto to je verze 1.0). Poskytuje samozřejmě standardní funkce pro snímání obrazovek, včetně výběru určitých jejich oblastí či jednotlivých oken, umožňuje snímání volané horkou klávesou a pořízené otisky umí uložit v řadě různých formátů.

To ovšem dokáže většina takovýchto utilit, jenže Snagit přidává spoustu dodatečných možností, lze kupříkladu snímat celé webové stránky, i když jejich části zůstávají mimo obrazovku. Snímání se dá načasovat, takže jde pořizovat otisky takových prvků jako jsou rozbalená menu.

K hotovým otiskům se mohou přidávat různé šipky, symboly a další obrazce a je možné na ně používat takové efekty jako rámečky, stíny a pozměněnou perspektivu. Lze také spojovat více otisků dohromady a vrstvit je na sebe.

Sejmuté otisky se mnohou přetahovat do jiných aplikací, třeba do programů balíku iWork či Microsoft Office. Značně rozsáhlé jsou též možnosti sdílení výsledných dat. Jde k tomu použít firemní službu Screencast.com, ale i řadu jiných metod, včetně elektronické pošty a FTP. Utilita obstará automatické ukládání pořízených otisků a udržuje zásobník pro nejnovější obrázky.

Ilustrovaný přehled hlavních vlastností utility předkládá tahle stránka a zde najdete spoustu výukových materiálů (jak texty, tak hlavně videa) přibližujících její možnosti.

Těm, kdo chtějí pořizovat filmové záznamy dění na obrazovce počítače, TechSmith nabízí jiný produkt, software Camtasia, který rovněž dodává jak pro Windows, tak pro Mac OS X. Pro statické otisky obrazovek Maců ovšem stačí Snagit, jehož 30denní zkušební verzi si lze stáhnout tady (po zadání adresy elektronické pošty, její velikost činí 17,76 MB).

Za plnou verzi se samozřejmě musí zaplatit a cena není právě nízká, činí 49,95 USD, avšak zákazník za ni dostane jak verzi pro Mac, tak verzi pro Windows (stávající vlastníci verze pro Windows obdrží Snagit on Mac zdarma). Utilita vyžaduje Mac s procesorem Intel a s Mac OS X 10.5.8 nebo vyšším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: