Další dnešní zprávy: Apple dostal odklad na odpověď Evropské komisi, AT&T ladí svou EDGE síť pro iPhone a debata kolem technologie Turbo Memory (6.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další dnešní zprávy: Apple dostal odklad na odpověď Evropské komisi, AT&T ladí svou EDGE síť pro iPhone a debata kolem technologie Turbo Memory (6.6.07)

6. června 2007, 08.00 | Apple může odpovědět Evropské komisi kvůli cenám na iTunes později. AT&T Wireless zřejmě optimalizuje svou EDGE síť, aby zajistila co nejlepší připojení pro iPhone. Technologie Turbo Memory Intelu zatím nenaplňuje očekávání, Apple asi věděl, proč ji nenasadil.

Ústřední novinku sice představují nové MacBooky Pro, ale dějí se i další věci, na dnešek jsem vybral tři z nich. (Jedna ovšem s novými MacBooky stejně souvisí.)

Apple dostal odklad na odpověď Evropské komisi

Již od dubna prošetřuje Evropská komise Apple kvůli rozdílným cenám v národních pobočkách iTunes Store. Apple měl komisi poskytnout odpovědi na její otázky, přičemž jako mezní termín bylo stanoveno toto pondělí. Evropská komise však na poslední chvíli termín prodloužila, dala Applu čas až do 20. června. Zdá se, že komise přece jen nehodlá věc příliš vyhrocovat. Její tah nasvědčuje, že spíše hledá nějaké smírnější řešení. Teď záleží na tom, jak zareaguje Apple, další dějství lze čekat do 14 dní.

AT&T ladí svou EDGE síť pro iPhone

Přípravy na uvedení iPhonu na americký trh jsou v plném proudu, operátor AT&T Wireless, který ho bude exkluzivně nabízet, zřejmě nehodlá nic nechat náhodně, a tak pracuje také na své EDGE síti. Podle informací od zaměstnanců tohoto operátora tam probíhá rozsáhlá vnitřní operace, nazvaná „Fine Edge”, jež se snaží optimalizovat EDGE síť tak, aby poskytovala co nejvyšší přenosové rychlosti. Operace údajně probíhá již asi šest týdnů a měla by skončit do 15. června. Jejím hlavním cílem je do 29. června, kdy bude iPhone uveden na trh, zajistit optimální připojení přes EDGE. (iPhone pro mobilní připojení k Internetu zatím využívá právě EDGE.)

Technologie EDGE je z principu poměrně pomalá (přinejmenším ve srovnání s 3G sítěmi, EDGE se někdy označuje jako 2,5G), ale hlavní překážky v síti AT&T údajně pocházejí hlavně z jejích páteřních prvků a ze způsobu, jímž se na koncových stanicích přidělují kanály pro data a hlas.

Ani tak ovšem nelze čekat od EDGE žádné zázraky, a tak není divu, že právě tento způsob připojení bývá nejčastějším terčem kritiky. Jako jedno z možných řešení se jeví používání WiFi tam, kde to bude možné, AT&T by ovšem byla jistě radši, kdyby iPhone využíval její siť. A jde též o to, co udělá WiFi připojení s baterií přístroje.

Všechny tyto problémy by se staly bezpředmětnými, kdyby iPhone začal podporovat 3G sítě, to však lze čekat zřejmě až v roce 2008.

Debata kolem technologie Turbo Memory Intelu

MacRumors si všímá otázky nasazení technologie Turbo Memory Intelu. Ta, mnohým známá spíše pod svým kódovým označením Robson, vkládá do základní desky s čipovou sadou Santa Rosa dodatečnou flash paměť, jež by měla sloužit jako prostředník mezi pevným diskem a operační pamětí, což má teoreticky zkrátit až na polovinu dobu spouštění systému a urychlit nahrávání často používaných aplikací a souborů. Rovněž by se tak měla snižovat spotřeba energie, protože se pevný disk nebude tolik točit.

Včera uvedené nové MacBooky Pro sice obsahují čipovou sadu Santa Rosa, ale Turbo Memory tam nenajdete, přestože mnozí její nasazení očekávali.

Ukazuje se však, že to možná byl rozumný tah, protože první provedené testy (například tenhle) zpochybňují její účinnost.

A asi se jedná o závažnější potíže, protože HP včera oznámil, že do svých notebooků s čipovou sadou Centrino Pro (varianta Santa Rosy pro podnikové systémy) tuto technologii nezahrne. Jeho vnitřní testy ukázaly, že přidání flash paměti na základní desku (může mít maximálně 1 GB) zase tolik výhod nepřináší, zdaleka nejlepší výsledek dalo přidání 1 GB RAM (na stroji vybaveném standardně 1 GB RAM). Testování se samozřejmě provádělo s Windows Vista, jež obsahují funkce schopné tohle využít a výsledky mohla ovlivnit jejich konkrétní implementace ve Vistě, přesto se zdá, že problém spočívá spíše v hardwaru. Intel pochopitelně své řešení nadále hájí, avšak pokud zástupce Asusteku, který bude notebooky s Turbo Memory vyrábět, sdělí, že blíže neurčené „technické problémy” zpožďují zavedení této technologie do notebooků většiny výrobců, asi tu bude nějaký zádrhel.

Rozhodnutí Applu nenasadit Turbo Memory do nových MacBooků Pro se poté jeví docela logické. Ostatně, jestliže nyní všechny mají nejméně 2 GB RAM, tak by současná implementace této technologie zřejmě velké výhody nepřinesla.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: