CopyrightInserter vs iWatermark - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

CopyrightInserter vs iWatermark

12. června 2006, 00.00 | A máme tu další souboj programů. Fotografové i grafici pravděpodobně ocení jednoduchou možnost vkládání ochranné grafiky a textů do dat vystavovaných na internetu či předávaných jako reference apod. K těmto účelům slouží programy CopyrightInserter a iWatermark.

V současné době, kdy informace a data mají velkou cenu, není jistě nepotřebné označování fotografií a grafik informací o autorovi přímo do obrazu a případně tak i chránit svoji práci před možným zneužitím. Dnes vám představím dva programy, které pro tuto činnost můžete využít.

CopyrightInserter

verze 1.7.1, PPC/Intel, donationware

ke stažení

CopyrightInserter je úžasně jednoduchý a ještě jednodušeji ovladatelný program. Po spuštění je před vámi jediný dialog se třemi okýnky v horní části. Každý je pak označen textem, který prostě popisuje k čemu slouží. Levé horní je připraveno pro přetáhnutí obrázku, obrázků či složky s obrázky, které chcete označit. Pravé pak slouží pro složky cílovou, tj. zde se uloží již označené obrázky. Třetí slouží k přetažení grafiky, kterou chcete označit obrázky.

V dolní části dialogu si určíte pozici grafiky v označovaných obrázcích, případně zvolíte "Manual", který vám umožní u každého obrázku určit pozici individuálně. Pokud označujete více obrázků, nechá vás umístit grafiku a po umístění obrázek uloží a přejde automaticky na další v řadě. Také máte možnost určit průhlednost vkládané grafiky pomocí posuvníku v dolní části okna. Poslední je pak tlačítko pro spuštění označení obrázků.

Výstupem jsou soubory JPEG a výstupní kvalitu si určíte v preferencích programu (kvalita je v rozsahu 1-10). Vzhledem k použití výstupu tohoto programu (internet) je JPEG dostačující). Vstupem pak mohou být JPEG, TIFF a PNG soubory.

Velkou výhodou je jednoduchost, s jakou dosáhnete označení grafiky. Ruční vkládání se dá využít pro ochranu fotografií tak, že grafikou označíte kritické místo snímku, a tak jej znehodnotíte pro další použití. Výhodou je také cena (kterou všichni ocení), i když poslat nějaký peníz autorovi programu, který často využíváte, by mělo být samozřejmostí.

Nevýhodou je komplikovanější ruční umisťování grafiky, jelikož se okno nepřizpůsobuje velikosti obrázku a naopak, a jste nuceni na požadované místo nepohodlně scrolovat. Ovšem na tuto drobnou vadu se dá vcelku snadno zvyknout a delší používání vám nebude dělat problémy.

iWatermark

verze 3.0.7, PPC/Windows, Shareware

ke stažení

Ovládání programu také využívá dvou okýnek, která slouží pro vstup a výstup. Vložení "vodotisku" má rozsáhlé možnosti nastavení. Můžete využít pouhé textové podoby s výběrem písma, volbou efektu a průhlednosti, případně i doplnění obrázkem. Skvělé je ukládání vlastních "vodotisků" a jejich snadné opětovné použití. Uložené vodotisky lze volit z menu přímo v základním dialogu.

Dále program nabízí položku Filters. Její funkce jsem však nezkoumal. Následuje Output, kde nastavíte výstupní formát a případně kvalitu. Výhodou je o rozměrné okno reálného náhledu výstupu. Lze zde volit i označení výstupu číselnou řadou a doplňkovým textem před příponou souboru. Následuje položka Resize s jejíž pomocí lze upravit velikost výstupních dat. Měnit lze ručně velikost v bodech i rozlišení na palec. Zajímavá je volba přednastavených obvyklých rozlišení monitorů (VGA, SVGA …) videí (DVD PAL, DVD NTSC, HDTV) a dalších.

Užitečnou funkcí může být Thumbnails - generování náhledů výstupních dat. Zadat lze velikost, typ souboru, kvalitu JPEG, doplňkový text před příponou. Lze také zvolit samostatnou složku pro náhledy. V Advanced například nastavíte vypnutí Metadat. Skvělou funkcí je spuštění čekání na data ve zvoleném vstupním adresáři. Při této volbě čeká iWatermark na data ve vstupním adresáři a okamžitě po zjištění nových nepřevedených dat provede jejich převedení s "vodotiskem". Poslední funkcí je možnosti přidat IPTC popis k obrázkům. Takto lze uvést v metadatech například autora grafiky, autora popisku, místo vzniku atd.

Vstupními formáty jsou: PICT (Macintosh), BMP (Windows), TIFF (bez komprese), PNG, JPEG a GIF. Výstup můžete volit mezi: JPEG (s volbou kvality 0-100 %), PICT (bez komprese), Photoshop Dokument (vyžaduje QuickTime), PNG, TIFF. Vstup lze volit z určitého adresáře nebo lze volit přímo z menu složky iPhoto. Výstup může být také do určitého adresáře nebo lze exportovat do přímo na Plochu, do adresářů Dokumenty a Obrázky, iDisku, iPodu a PSP. Třešničkou na dortu je Help, který je na tak malou aplikaci slušně zpracovaný a obsažný.

Velké možnosti nastavení, podpora více vstupních i výstupních formátů, množství funkcí a možností nastavení - to vše je určitě dobrou známkou pro tento program. Program existuje i pro WIN platformu, verze Universal Binary bohužel zatím neexistuje. Cena 20 USD je zajisté přijatelnou. Shareware verze generuje navíc svůj vlastní vodotisk, proužek s webovou adresou výrobce programu. Pro plnohodnotné používání je nutné program koupit a registrovat.

A výsledek souboje? Pro rychlé a jednoduché nasazení (s omezenými možnostmi) jednoznačně použijte CopyrightInserter. Pro vážnější práci pak iWatermark, zajisté vyhoví každému. Žádný z programů nezklamal. Vzhledem k možnostem programu iWatermark a přijatelné ceně za tyto "služby" se stává mým vítězem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

PicMark

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 12.06.2006, 00:17
Odpovědí: 0

Je tu vela dalsich nesponenutych programov, ako freeware PicMark 2, ktory je rozhodne univerzalnejsi ako CopyrighInserter
a plno dalsieho sharewaru

Odpovědět na příspěvek

RE: PicMark

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.06.2006, 00:38

No a? Mate prece moznost o nem napsat.
Clanek odpovida titulku a rozhodne se nezabyva srovnavanim ani vyctem vsech moznych programu.
Ostatne sam jste "spomenul" pouze jeden.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: PicMark

Autor: Pethr Muž

Založeno: 12.06.2006, 01:18

Myslim, ze mcstuff nekritizoval a Vasi reakci moc nechapu. Je normalni, ze se v diskusi zmini dalsi moznosti, kdyz se autor neobtezuje je najit sam:o) Taky je (pokud vim) normalni ve slovenstine psat "spomenul".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: PicMark

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.06.2006, 01:41

Je to kritika - vycetl mi, ze jsem nevzpomenul jine programy. V tom pripade nemistna. Titulek clanku je jasny, pokud pisu o OSX nemusim vzpominat Win. - oboji je program (os).
A ano autor se neobtezuje vyhledavat vsechny programy, ktere neco takoveho umoznuji. Autor totiz pise jen o tech dvou zminenych programech. Neco nejasne?
V uvozovkach neopravuji pravopis, ale jen jsem se distancoval od vyrazu spomenul, protoze jsem nemel duvod spominat jine programy.
Reakce dle meho nazoru odpovidajici. Kdyz uz nemuzete autorovi vycist, ze neuvedl link, zda je program PPC/UB, ze existuje placena i free verze, tak alespon neco. Je to hloupe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: PicMark

Autor: x3me Muž

Založeno: 12.06.2006, 02:08

Pan autor by si mal ist lahnut a oddychnut, jeho agresivita dufam prameni z unavy v tak neskoru nocnu hodinu :)

Je to naozaj hlupe ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: PicMark

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.06.2006, 11:29

No ano, autor si sel lehnout a opravdu po praci. Bohuzel spanek pri uplnku nic moc :-(. Nicmene to na nazoru nic nemeni.
Asi bude spatny tlak ci neco, jelikoz jsem dnes videl mnoho rozzurenych a hadajicich se lidi. Tedy bez me ucasti. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: PicMark

Autor: pethr Muž

Založeno: 12.06.2006, 03:27

Vsechno jasne:))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: PicMark

Autor: pethr Muž

Založeno: 12.06.2006, 15:18

Vsechno jasne:))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: PicMark

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 12.06.2006, 20:54

Nuz a to je chyba, na uvod by sme mohli spomenut, ake aplikacie su dostupne pre Mac OS X a preco ste si vybrali prave tie dve, ktore spominate, su niecim vynimocnejsie nez ostatne?
Ja som spomenul len jednu, lebo zhodou okolnosti pouzivam na tu funkciu PicMark (mimochodom dneska vysla verzia 2.1), ale sharewarovych je vela. Samozrejme je to narocnejsie na cas porovnat celu oblast, ale o to vacsi prinos pre tych, ktory nie su rozhodnuty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: PicMark

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.06.2006, 21:57

Chyba? A jste z tohoto sveta? Porovnat celou oblast? Hahaha…

U kazdeho clanku je krom nazvu a perexu (zde se dozvite o cem clanek je a nebudete potom chtit neco jineho) i jmeno a prijmeni autora. Nic Vam nebrani me prispevky necist. A pote nesmyslne kritizovat.

Vyjimecne programy nejsou. V clanku jsou dva vybrane, ktere vice ci mene pouzivam a tudiz o nich pisi.

O Vami uvadenem programu muzete samozrejme napsat a porovnat jej s radou dalsich (ktere samozrejme neuvadite). Napriklad i Photoshop takove funkce svymi nastroji umoznuje. Redakce mumac.cz to zajiste uvita.

Rad se ale na zmineny program kouknu. Abych videl cim je vyjimecny pro Vas. Za tip dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: PicMark

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 12.06.2006, 22:26

PicMark ma relativne pokrocile funkcie, ktore uvadzate u 20 USD iWatermark ale je to stale freeware, tym je pre mna vynimocny. CopyrightInserter som hned vyskusal, ale nepozdaval sa mi v porovnani s horeuvedenym. Na druhej strane vyhadzovat za kazdu utilitku 20 USD tak pomaly mate za to aj MS Office, za shareware ano, pokial je tak kvalitny, pripadne jednoduchy ci intuitivny, ze nema obdobu vo freeware.

Z tych sharewarovych ste ma donutili pozriet sa na versiontracker, takze spadal by tam este PictureTheBatch, EasyBatchPhoto, Downsize, Stamp Sphere, DropWaterMark X, BlitzTools WaterMarker - ale nemozem odporucit, nepoznam

Vodoznak sa obcas hodi okrem obrazkov aj na dokumentoch,
tam okrem Acrobata to aspon na PC zvlada aj OpenOffice, na macu netusim

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: PicMark

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.06.2006, 23:06

Pred chvili jsem dozkousel Vami doporuceny program. Jsem asi zmlsany, ale ac program nabizi i jine funkce nez vkladani vodoznaku, zda se mi po praci v mnou recenzovanymi dosti tezkopadny a neintuitivni. V GUI jsou drobne chybicky v zobrazeni a ze zacatku se v nem da trochu ztratit. To se mi nestalo z vyse uvedenymi (klasicky nectu manual). Spatny program to ovsem urcite neni. Pokusim se zrecenzovat/porovnat, ale zhodnoceni cele oblasti necekejte.
Zatim se mi kazdy shareware, ktery jsem koupil, ihned a nekolikrat zaplatil. Coz se i po nekolikaletem pouzivani napriklad Adobe s jeho nutnymi placenymi upgrady az tak dost dobre rict neda. Samozrejme zalezi na tom jakou praci na nem delate.
Vodoznaky v dokumentech jsem zatim nemel potrebu pouzit a proto tuto oblast, bohuze, nemam zmapovanu.

Odpovědět na příspěvek

RE: PicMark

Autor: Jirka P. Muž

Založeno: 12.06.2006, 10:09

Tyhle rypaly fakt miluju ... Nemuzu se totiz zbavit dojmu, ze tahle reakce neni pouhe pripomenit jineho sw, ale vytka, ze ji autor neuvedl a myslim, ze v tomto pripade uplne nemistna. Precti si titulek clanku ... clanek je prece o dvou aplikacich, proc by tam mel psat jeste o naky treti, kterou jsi nekde vystrachal????

Odpovědět na příspěvek

RE: PicMark

Autor: Jirka P. Muž

Založeno: 12.06.2006, 10:11

Tyhle rypaly fakt miluju ... Nemuzu se totiz zbavit dojmu, ze tahle reakce neni pouhe pripomenit jineho sw, ale vytka, ze ji autor neuvedl a myslim, ze v tomto pripade uplne nemistna. Precti si titulek clanku ... clanek je prece o dvou aplikacich, proc by tam mel psat jeste o naky treti, kterou jsi nekde vystrachal????

Odpovědět na příspěvek

On pravdu má

Autor: Kessa Muž

Založeno: 12.06.2006, 08:30
Odpovědí: 0

Musím se zastat autora. Byť je jeho nóta poněkud ostřejší, určitě nepostrádá logiku a minimálně dvě neoddiskutovatelné pravdy:
- píše-li o tématu A, a zcela jednoznačně to deklaruje (v tomto případě v titulku), pak není korektní mu vyčítat, že nepsal o tématu B (i když s tématem A souvisí, nicméně ho neovlivňuje).
- velká část společnosti je pouze užvaněná a líná jak prase, což jednak dokázaly volby (vzkazem "Státe a socane, postarejte se o mě") a jednak to dennodenně dokazují příspěvky všemožných webových diskutérů, kteří jsou v permanentní kontroverzi a hledají pouze chyby na čemkoli - ať už to jsou články, činy, slova nebo rozhodnutí.

Bude vedro, have an ice day.

Odpovědět na příspěvek

RE: On pravdu má

Autor: odin Muž

Založeno: 12.06.2006, 11:05

KESSA, kdo ti šlápnul na kuří oko? Připomínáš mi mýho fotra. Každej kdo se nadřel míň než on je zloděj, lenoch a vyžírka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: On pravdu má

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.06.2006, 11:30

Bohuzel ma "fotr" tak trochu pravdu. A slychate to casto? Mozna by se duvod nasel.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: On pravdu má

Autor: Kessa Muž

Založeno: 12.06.2006, 13:59

Seš mimo, kluku. Mluvím o tom, že obecně je společnost rozdělená na ty, který něco aktivně dělaj' (tudíž i třeba píšou články na Můjmac) a přijímají svobodu i jako zodpovědnost za svůj život, a pak na ty, kteří jenom krafou a jejich pojem svobody se zúžil na hledání chyb a zodpovědnosti za svůj život v ostatních, (tudíž si i třeba chodí ventilovat tuhle bídu svýho života na veřejné diskuse). Už jsme sice dost daleko od tématu, ale prostřednictvím svýho fotra mi cpeš něco, co jsem rozhodně neříkal, a já ti to vyvracím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: On pravdu má

Autor: pethr Muž

Založeno: 12.06.2006, 15:29

Kdybych se chtel vratit uplne k tomu puvodnimu prispevku, tak bych opet zopakoval, ze IMHO se nejednalo o kritiku, ale o pripomenuti dalsiho programu. Ten prispevek neznel "Jancak je lempl, zase na neco zapomnel", nebo aspon ja jsem ho tak necetl.

Pokud bych se mel komentovat Vase stereotypizovane videni spolecnosti, tak bych snad leda pripomnel dva modely liberalni demokracie - tu cistou, o ktere mluvite vy v duchu "postarej se sam" a socialni demokracii, ve ktere lidi uz pochopili, ze pokud ma spolecnost fungovat, tak se nemuzou starat jenom sami o sebe. Bohuzel nase socialni demokracie je prinejmensim personalne neprijatelna.

Odpovědět na příspěvek

jak baby

Autor: bro Muž

Založeno: 12.06.2006, 22:40
Odpovědí: 0

...jak baby, kdyz maj svoje dny. Prodrbat, proprat a hlavne si udelat ten nejlepsi -svuj- nazor :-)
...semeleme vsechno mozny, zensky, fotbal, politiku, nic nestoji za nic, ale hlavne ze nam chutna...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Vsechno jasne:))


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: