Clipboard jinak - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Clipboard jinak

clipboard

24. srpna 2006, 00.00 | Schránka v OSX zajisté funguje tak jak má, ale často nedostačuje potřebám uživatele svými možnostmi. Potřebujeteli mít stále na dosah nějaký text či obrázky, využívat více schránek najednou či si kopírování ulehčit, pomohou vám Container a iClip.

Container 1.2
PPC
shareware ($15/Free)

program ke stažení

Container je aplikace, která poslouží jako odkládací místo pro výstřižky textu a obrázků. Je to vlastně takový zápisník. Vložené textové výstřižky lze editovat, případně obrázky popisovat. Container tak slouží jako taková nástěnka, kam odkládáte důležité poznámky a podobně. Trochu mi připomíná systémovou utilitku na MacOS9, tuším Album, které fungovalo podobně.

Container však nabízí ještě možnost tvotby skupin výstřižků a tak je vlastně šikovně členit. Skupiny lze kdykoliv editovat. Ovládání je jednoduché, označíte si text či obrázek, který chcete vložit a přetažením jej vložíte do Containeru (jednoduché ovládání, to mám rád).

Z Containeru jej dostanete stejně lehce a rozmnožit vložený výstřižek (pro případ tvorby variant textu) se to provede také tak. Vložit můžete i poznámku přímo. Vytvoříte pomocí tlačítka na levé spodní hraně okna Containeru nový výstřižek a můžete vesele psát.

A to hlavní, ve výstřižcích lez snadno vyhledávat vepsáním části vyhledávaného textu (Spotlight) a tak rychle najít potřebné výstřižky. Vyhledávání je v současnosti možné jen v aktuální skupině, což využití trochu kazí, ale každá nová verze má něco navíc (u 1.2 to je například přidání skupin a plná podpora unicode). Vkládat lze obrazové soubory (podporované formáty nejsou nikde popsané – například soubory PDF a PSD vložit nešly) a texty.

Jistou nepříjemností, na kterou jsem již autora upozornil, bylo ojedinělé zhroucení databázového soubor, který tyto výstřižky uchovává. Vyskytlo se to při vkládání souboru myší. Pomohlo odmazání tohoto souboru, čímž jsem však vlastně přišel o všechny již vložené výstřižky. Zálohování bohužel není možné přímo z programu (jo, Time Machnine by se hodil).

Používám free verzi, ve které jsou nedostupné předvolby programu a nikde jsem nenašel možnost vložení registračního čísla. Popis programu nikde není, ani na stránkách autora a tak těžko říci zda zaplacením 15 USD získáte něco navíc. I přes některé nedostatky si Containner určitě místo v našich počítačích najde.

iClip 3.7
PPC
shareware ($19.95)

program ke stažení

iClip zajisté není konkurencí Containeru a naopak. Oba programy mají odlišné určení a prolínají se jen minimálně. iClip je doplnění a rozšíření možností systémové schránky. A jeho možnosti jsou opravdu velké. Příjemné je také zachování plné funkčnosti systémového clipboardu, který s iClipem spolupracuje.

V předvolbách iClip můžete snadno nastavit potřebné klávesové zkratky pro jednotlivé funkce. Určíte si zde polohu zobrazování náhledu schránek, jejich velikost ve třech krocích, průhlednost okna a mnoho dalšího.

Počet schránek můžete snadno upravovat, pomocí tlačítek +/-. Vkládání je propracováno skvěle, před používání však doporučuji nastavit klávesové zkratky, které se nebudou prát s jinými. Kopírování probíhá normální cestou Apple+C a Apple+V. Nově kopírovaný obsah se objeví na první pozici Clipboard Recorderu a starší obsah posune o jednu pozici (toto lze i odzadu, viz preference). Zde je drobná vada. Pokud budete běžným způsobem kopírovat například více obrázků (souborů), zobrazí se v iClipu pouze jeden z nich, ale v systémové schránce jsou všechny a lze je normálně vložit na požadované místo. iClip však umožňuje také vlastní práci se schránkami.

Označíte požadovaný obsah a vhodnou klávesovou zkratkou (u mne je to Alt+Apple+C) vyvoláte iClip okno. V tomto okamžiku lze na numerické klávesnici zvolit pořadovanou schránku – čísla jsou zobrazena v modrém kroužku – a obsah se vloží na zvolené místo. Stejně tomu tak je při vkládání obsahu z iClip na potřebné místo (u mne je to Alt+Apple+V). Tímto způsobem nelze kopírovat více souborů najednou. V systémové schránce zůstává posledně kopírovaný objekt.

Krom základního Clipboard Recorderu je možno nastavit své vlastní skupiny, které se chovají jako kontainery pro obsah, který používáte často, nebo jej jen chcete uložit pro možné další či opakované zpracování. Při vkládání a vybírání, případně při prohlížení obsahu iClip lze jednoduše (klávesovou zkratkou) přepínat mezi těmito skupinami, které lze také libovolně upravovat. Každá skupina může mít libovolný počet schránek. Libovolnou skupinu lze také duplikovat, případně celou vymazat.

iClip má funkci rozdělit text a vložit jej do více schránek. Text tak dělí po odstavcích do jednotlivých schránek. Také umožňuje kopírování všech textů ze skupiny najednou z iClipu ven. Bohužel tato funkce pracuje pouze s textem.

Prohlížení obsahu schránek lze kontrolovat pomocí náhledu, ale také s velkým náhledem celého obsahu schránky. Obrázky se zobrazí celé ve větším rozlišení, delšími texty lze scrollovat, případně z textů vybírat potřebné části a tažením je přenášet na požadované místo.

iClip je software, který nabízí mnoho a proto doporučuji prozkoumat všechny funkce. Možná pak dojdete k názoru jak jste, bez takového nástroje, mohli žít :-).

Je to software, který za cenu $19.95 stojí. Především pokud potřebujete neustále něco kopírovat a uskladňovat data pro pozdější použití, rychle a mezi všemi aplikacemi. Příjemným rozšířením aplikace by byla možnost zálohovat obsah skupin do archivů, ze kterých by bylo možné obsah kdykoliv obnovit.

iClip Lite 2.0.1
widget
PPC/Intel
freeware

program ke stažení

iClip je můj favorit pro kopírování. Je to extrémně jednoduché a vždy dostupné řešení. V podstatě se jedná opravdu o rozšíření možností systémového clipboardu. Nabízí 20 schránek, což je dostatečný počet pro běžnou práci. Umí obsah uchovat obsah i po restartu. Obsah schránky je zobrazený v náhledu a podle grafiky lze i snadno poznat zdali jde o text, URL, obrázek nebo soubor (včetně jeho typu dle ikony). Kopírovat lze vše co umí systémová schránka.

Užitečnou funkcí při vícenásobné kopírování je možnost zapnout funkci ukládání každé nové schránky přímo do iClip Lite. Stačí tuto funkci zapnout tlačítkem "radiace" na levé straně panelu (jeho činnost je zobrazena animací) a máme k dispozici 20 schránek. Po spuštění této funkce stačí jen kopírovat pomocí Apple+C. Při tomto použití se maže vždy nejstarší schránka a nejnovější se řadí na konec řady okének.

Ukládání obsahu do iClip Lite se vlastně děje převzetím či předání obsahu systémové schránky. Samotné vkládání a vyjímání nám neulehčí klávesové zkratky a tak se musíme spolehnout na ovládání myší, které je v tomto případě pomalejší.

Jedinou výhradu mám k nemožnosti vyčistit jednoduše všechny schránky najednou (narozdíl od iClip). Příjemná by byla možnost uzamknout libovolnou schránku, tak aby ji nebylo možné přepsat jiným obsahem a volitelné zobrazení schránek pod sebou v řadách. Možnosti nastavení neposkytuje widget iClip Lite žádné.

iClip Lite má atraktivní, funkční design, který vzhledu OSX nedělá ostudu a skvělou, velmi oblíbenou cenu, je zdarma. iClip Lite si můžete užít i na Intel strojích.

Alternativy jsou?

Programů podobného typu je velká spousta. Určitě jsem takto nevyčerpal všechny možnosti náhrady či doplnění systémové schránky. Alternativou jsou například: CopyPaste + yType 2.7.5 za $30, KoolClip 2.5 zdarma, iPaste 1.1.2 za $12.99, Chytrá schránka 1.1 zdarma. Výčet možností tím však nekončí. Pro ty, kteří si chtějí vybrat podle svého gusta jsou vhodné tyto stránky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

jeste dalsi alternativa

Autor: nm Muž

Založeno: 23.08.2006, 19:21
Odpovědí: 0

Kdo užívá Butler má integrováno prakticky totéž, co nabízí iClip, pod jménem Pasteboard. Historie i "fixní schránky" na často používaný obsah jsou opravdu velmi praktické. Obzvláště s dobře nastavenými klávesovými zkratkami.

Odpovědět na příspěvek

RE: jeste dalsi alternativa

Autor: Jancak Muž

Založeno: 23.08.2006, 20:07

Ano. Vynechal jsem programy jako Butler nebo QuickSilver nabízejí podobné služby. Ale jsou příliš komplexní a většina uživatelů, myslím, mnoho funkcí nevyužije.
Ale jsou to také možnosti.

Odpovědět na příspěvek

Sidenote

Autor: Kessa Muž

Založeno: 24.08.2006, 07:38
Odpovědí: 0

Díky autorovi za tipy - vyzkouším a dovolím si přidat:
Mezi prvními utilitkami jde na každý mnou instalovaný počítač prográmek jménem Sidenote. Nejenže výborně slouží jako poznámkář, připomínkář, odkladiště textu, obrázků, pdf, písem složek a de facto všeho možného, ale hlavně je krásně schovaná za okrajem desktopu a neotravuje na ploše - naopak se elegantně vysouvá ze strany podobně jako Dragthing. Sidenote je freeware a doporučuji aspoň vyzkoušet.
http://www.v
ersiontracker.com/dyn/mor
einfo/macosx/26317

Odpovědět na příspěvek

RE: Sidenote

Autor: Jancak Muž

Založeno: 24.08.2006, 12:29

No. Tak to se mi libi. Container je prostě okno a to je trochu nepraktické. Sidenote vypadá zajímavě, už jej zkouším, uvidíme jak se osvědčí. Hlavně kombinace cizojazičných fontů a různé dokumenty. Děkuji za typ.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sidenote

Autor: nm Muž

Založeno: 24.08.2006, 13:26

Taky jsem jej zkoušel.
Choval se ovšem trochu nestabilně (pár pádů).

Nakonec používám buď jen schránky, nebo dokument v OmniOutlineru. Podobně poslouží i Opal (pro pamětníky: znovuzrozený outliner Acta).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sidenote

Autor: nm Muž

Založeno: 24.08.2006, 13:28

Zapomněl jsem dodat, že Sidenote byl trochu nenažraný pokud jde o paměť, což mi u programu, který je spuštěný pořád, vadí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sidenote

Autor: Jancak Muž

Založeno: 24.08.2006, 13:41

No u mne zabira stejne pameti jako napriklad Skype (cca 27 Mb), ktery je take spusteny porad (tedy mohlo by to byt mene u vsech podobnych programu).
Pokud jde o zamestanni procesoru, tak pokus s nim nic nedelam tak je to 0 %, pokud s nim pracuji cca 6-7 %. (G5 2,1 Ghz)
To neni tak zle.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Sidenote

Autor: nm Muž

Založeno: 24.08.2006, 17:33

Mne tedy v klidu bere cca 1.2% vykonu a pameti asi kolik pisete.
Oproti tomu OmniOutliner Pro zabira asi 13 MB pameti a vykon 0%. Jen pro vystrizky bych ten OO nekupoval, ale kdyz jej mam, slouzi dobre. Ma na to zvlastni funkci (Defaulf Clippings).

Kdyz tak probirame ruzne moznosti, znate Google Notebook (s extenzi pro Firefox)?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: