Český Classic pod Mac OS X 10.2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Český Classic pod Mac OS X 10.2

16. dubna 2003, 00.00 | Bohužel, pro řadu uživatelů je Mac OS 9 stále ještě nepostradatelný, a tak pokud chtějí pracovat pod Mac OS X, je nutné používat Classic. Ukážeme si, jak používat buď "počeštěný" mezinárodní systém, nebo plně lokalizovanou českou verzi - a to i na nových strojích.

Bohužel, pro řadu uživatelů jsou stále ještě potřebné některé aplikace pro starší systémy Mac OS, které nemají odpovídající náhradu pod Mac OS X. A tak se bez prostředí Classic ještě nějakou dobu neobejdeme. Naštěstí je nyní možné používat jako Classic jak mezinárodní Mac OS 9 s českou podporou, tak plně lokalizovaný Mac OS 9 CZ. Zatímco pro zprovoznění základní podpory nebudeme potřebovat kromě instalátoru z internetu nic, pro zprovoznění plně lokalizované verze Mac OS 9 CZ jako Classic verze potřebujeme CD s lokalizací pro Mac OS X, o kterém jsme psali včera.

To, jakou verzi Mac OS 9 vyžadujete, si samozřejmě můžete rozhodnout sami - pokud Classic potřebujete jen pro občasné nouzové spuštění nějaké aplikace, či budete pracovat v Quarku 4 Passport, může vám stačit i pouze modifikovaný mezinárodní systém (za cenu, že podpora nebude 100%, například písma v menu a pod). Jestliže však chcete lepší podporu a budete chtít například spouštět i Quark 3.x, musíte použít jako Classic lokalizovanou verzi systému a tedy využít lokalizační CD.

Mezinárodní Mac OS 9 jako Classic

Na počátku tohoto roku se k problémům s Classicem přidala ještě absence možnosti bootovat stroje do Mac OS 9, a bohužel verze systému OS 9, která se dodává jako Classic je bez jakékoliv české podpory. Proto je nutné tuto podporu doinstalovat dodatečně.

Jelikož Classic Instaler Kir od Jakuba Formánka při pokusech o instalaci pod Mac OS X 10.2 neuspěl, vytvořil jsem nový malý instalátorek, který do Mac OS 9 doinstaluje českou podporu - tedy základní skript a české systémová písma z Mac OS 9, volitelně také klávesnici dovolující psát česky i pod západoevropským skriptem (Roman). Instalátor se spouští přímo pod Classicem a instaluje podporu do právě aktivního systému. Instalátor naleznete zde, případné připomínky samozřejmě vítám.

Po instalaci tohoto balíčku budeme mít k dispozici Mac OS 9, podporující používání českých písem a psaní českých znaků. Z instalátoru je možné také nainstalovat klávesnici Czech Roman od Jakuba Formánka, které dovolí psát české znaky i když je aktivní západoevropský (Roman) skript - samozřejmě, se správným písmem. Pokud budete chtít spouštět Quark, bude to možné pouze u Passport verzí a také nebude spolehlivě fungovat čeština v menu. Quark 3.x se nechytne.

Pozor, CE skript je potřeba vždy nechat jako sekundární, pokud by byl nastaven jako primární (například přes ScriptSwitcher), už tento systém nebude možné použít jako Classic (nespustí se), byť i s instalací modifikace pro Mac OS X, použitelné pro Mac OS 9 CZ.

Mac OS 9 CZ jako Classic

Pokud chcete komfortnější podporu a nebo je nutné, aby pod Classicem fungoval i Quark 3.x, je nutné použít Mac OS 9 CZ. Z důvodů již uváděných v minulém článku (lokalizace je defacto pro 10.2.0, v aktuální verzi 10.2.5 jsou věci zase trošku jinak) je potřeba Mac OS X mírně upravit - k tomu slouží aplikace ClassicUpdate na lokalizačním CD. Pokud tento balíček nenainstalujete, Mac OS X bude chtít při spuštění Classic vrstvu upravit, nenajde však odpovídající prostředky a Classic nespustí.

Na lokalizačním CD je i Mac OS 9.2.2 CZ, který lze po rozbalení přímo překopírovat na vhodný disk, mělo by však jít použít i již stávající instalaci Mac OS 9.2.2 CZ - tato je určená především pro uživatele s počítači, které již nejsou schopné bootovat do Mac OS 9 a nemohli si tedy českou verzi nainstalovat sami.

Při prvním spuštění se upraví příslušné komponenty a Classic standardně naběhne, je možné používat všechny obvyklé aplikace, včetně QuarkXPressu 3.x, menu se zobrazují korektně česky. Výhodou modifikace, kterou připravili lokalizátoři je, že pro použití Mac OS 9 CZ jako Classic vrstvy není nutné mít v rámci Mac OS X češtinu na prvním místě a používat tedy lokalizovaný systém, lze používat OS X se standardním anglickým rozhraním a pouze Classic český.

Doufejme, že tato dvě řešení uspokojí každého uživatele. Případné dotazy či připomínky samozřejmě piště do diskuse pod článkem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: