Byl to dobrý rok - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Byl to dobrý rok

31. prosince 2000, 00.00 | Navzdory některým potížím vstupuje Apple do nového tisíciletí pevným krokem a s jasnou vizí. Jaký byl jablečný rok 2000?

Jaký byl uplynulý rok pro naši "srdeční" značku? Kdo chce odpověď, měl by určitě pohlédnout zvlášť do světa a domů.

Globální pohled bude určitě střídmě pozitivní - právě uplynulý rok přinesl nové modely počítačů, nové verze operačních systémů, výrazné změny v internetové strategii Apple i množství nových aplikací. Přinesl také rozpaky, zklamání a překvapení, přesto mekisté mohou být spokojeni.

Představení nových modelů je každoroční nutností. Překvapily, nadchly, či zklamaly? Asi jak koho a jak který z nich. Cube, nové iMacy, dvouprocesorová G4, výkonnější PowerBook, optická myš - není toho rozhodně málo. Jako by ale Apple trochu tížily minulé roky. Tak dlouho se zkrátka přichází s přelomovými novinkami, až se ucho utrhne, a střídmější pokrok se mnohým zdá být stagnací. Přesto nové počítače jsou opět o krok či krůček lepší, výkonnější a přitom ne dražší, a v neposlední řadě k nim lze připojit více periferních zařízení.

I v oblasti software jsme mohli být spokojení. A nemusíme mluvit jen o operačních systémech, je totiž bez debaty, že uvedení MacOS X (třebaže zatím jen ve veřejné betaverzi) je jasným krokem k systémům zcela nové generace. Například, jen málo si v tuzemsku zatím dovedeme představit, jak velký ohlas a zároveň podíl na prodejích iMaců na vyspělých trzích znamenala zdarma dodávaná aplikace iMovie pro střih domácího videa. K tomu Final Cut, WebObjects, QuickTime 5, to všechno jsou technologie, jimiž Apple nejen podporuje prodej počítačů, ale z mnohých má nakonec i slušný finanční příjem.

Po dlouhých letech zaznamenáváme doslova explozi aplikací od vývojářských firem, a to snad ve všech kategoriích, jak co do určení, tak i ceny. Často jsou portovány úspěšné tituly z PC, mnohé špičková aplikace ale existují výhradně ve verzi pro Mac, čímž posilují výsadní postavení platformy některých oborech, jako je zejména správa barev. Bez povšimnutí bychom neměli nechat bouřlivý vývoj na trhu her - bezpochyby jednom z opěrných sloupů každé masově rozšířené platformy.

A dění doma? Počítače Apple se letos prodávaly o něco více než loni, ale oficiální čísla nejsou k dispozici a prodeje stále nedosahují progresivity vývoje v zahraničí. Český trh se výrazně rychleji nasytil a prodejci musejí hledat nové cesty.

Jako houby po dešti začaly po republice vyrůstat prodejny. Skutečné obchody, kde si každý zákazník z ulice může počítače prohlédnout, vyzkoušet a třeba hned koupit a opravdu odnést. To je zpráva z nejlepších, jen si vzpomeňme, jak jsme celkem nedávno čekali i na zařízení, která by měla být běžně na skladě. Jablíčko vykročilo do ulic, kde si lidi určitě nakloní. Ať již ta která prodejna vznikla a funguje s podporou CDS nebo bez ní, ať je zaměřena výhradně na Apple nebo nabízí i další sortiment, jsou tyto "Apple store" (jak jsme si je zvykly označovat) velkým krokem kupředu. Nepochybuji o tom, že si v mnoha případech vyžádal velkou porci odvahy a zapálení.

Neznamená to samozřejmě, že by se český trh již vyčistil. Jsou tu prodejci, kteří dokáží zákazníka oslovit, poskytnout předprodejní konzultaci a posléze si klienta udržet a opečovávat jej? Jsou, i když mají stále hodně co zlepšovat.
Jsou tu ještě prodejci, kteří nepochopili, že Apple si zaslouží jiný přístup, jiný způsob prodeje, nežli třeba hřebíky (přestože uznávám, že vlastně jde také o hardware)? Bohužel zatím ano. Nedělejme si s tím ale příliš starosti, je nás stále více a více, lépe mezi sebou komunikujeme a dnes si již dokážeme rychle říci, komu je lepší se vyhnout.

A nesmíme zapomenout - vznikl a první krůčky udělal náš server MůjMac. Není zdaleka prvním tuzemským pokusem, zejména mezi tištěnými médii jsme se v minulých letech setkali se skutečně ambiciózními projekty. Nepřežily, a v celkové atmosféře minulých let možná ani trvale přežít nemohly. Ony totiž i dnes příprava a provoz "Mac-only" média vyžadují dost úsilí.

Nechci být přehnaně optimistický. I manažeři Apple dělají chyby, a dělá je určitě i Steve Jobs. Ale přesto, jakkoli kladu na váhu události pozitivní a negativní, miska dobrého pocitu je přece jen o poznání těžší. Rok 2000 byl podle mého názoru prostě dobrý a doufám, že rok příští bude ještě lepší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: