Brzy bude dostupný adaptér z Mini DisplayPortu na HDMI - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Brzy bude dostupný adaptér z Mini DisplayPortu na HDMI

18. února 2009, 02.00 | V USA se v březnu začne prodávat adaptér dovolující připojení Maců s Mini DisplayPortem k zařízením s rozhraním HDMI.

Nové notebooky Applu (ty, jež používají hliníkové „unibody“ pouzdro) nasadily také nové zobrazovací rozhraní, Mini DisplayPort. Toto rozhodnutí vzbudilo dost velké rozpaky (podrobněji to probírá tenhle článek), už však bylo učiněno, teď je třeba, aby jím způsobené potíže byly co nejdříve vyřešeny.

Hlavní stížnosti na Mini DisplayPort je, že zatím značně omezuje možnosti připojení k zařízením užívajícím jiné typy konektorů a rozhraní. To by časem měly napravit příslušné adaptéry (Apple již loni začal nabízet bezplatnou licenci na Mini DisplayPort), a ty se konečně začnou brzy objevovat.

Jednu z prvních vlaštovek tvoří nabídka amerického prodejce levných kabelů Monoprice.com, který slibuje, že od 15. března bude prodávat adaptér z Mini DisplayPortu na HDMI, za cenu 14,25 USD.

monoprice1f.jpg

Apple v současnosti dodává adaptéry z Mini DisplayPortu na VGA a na DVI (oba stojí po 29 USD), avšak adaptér na HDMI neposkytuje, výše zmíněná nabídka by tak mohla zaplnit prázdné místo na trhu. Díky novému adaptéru bude možné nové MacBooky přímo připojovat k zobrazovačům s rozhraním HDMI, což by se mohlo hodit zejména v případě HD televizorů, jež rozhraní HDMI nabízejí prakticky všechny, zatímco DisplayPort jen omezeně (a ve zmenšené variantě Applu už vůbec ne).

Někteří uživatelé dosud řešili připojení k HDMI konektoru tím, že použili adaptér z Mini DisplayPortu na DVI a poté převodní kabel mezi DVI a HDMI, to ovšem nebylo příliš pohodlné, zvyšovalo to náklady a někdy to způsobovalo i snížení kvality obrazu, s novým adaptérem snad všechny tyto potíže odpadnou.

Monoprice.com navíc slibuje, že začne od stejného data prodávat též adaptéry z Mini DisplayPortu na DVI (za 15,20 USD) a na VGA (18,85 USD), vznikne tak konkurence adaptérům Applu.

Situace okolo Mini DisplayPortu se tedy počíná pomalu vylepšovat, lze doufat, že obdobné nabídky budou přibývat (a časem se snad dostanou i na náš trh), konkurence mezi více dodavateli by měla zajistit, že nakonec bude dostatečný výběr cenově dostupných adaptérů pro nové zobrazovací rozhraní (to sice zatím používá jen Apple, ale chystaná specifikace DisplayPort 1.2 zahrne i variantu Mini DisplayPort, což by mělo přispět k jejímu širšímu přijetí).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: