Blíží se otevření iPodu touch 2. generace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Blíží se otevření iPodu touch 2. generace

21. ledna 2009, 04.00 | iPhone Dev Team našel řešení, jak otevřít firmware iPodu touch druhé generace.

Apple klade na iPhone a iPod touch mnohá omezení, jež se řadě znalejších uživatelů příliš nezamlouvají, a tak hledají neoficiální řešení, jimiž by je překonali. Jde o dva základní úkony: První tvoří otevření firmwaru (takzvaný jailbreak), které umožní přístup k souborovému systému přístroje a dovolí instalaci neoficiálních aplikací nepocházejících z obchodu App Store. V případě iPhonu navíc nastupuje ještě otázka, jak zrušit zablokování telefonu na určitého mobilního operátora (čeští operátoři iPhone neblokují, v tom jsme ovšem spíše výjimka).

01mm21012009f.jpg

Nejčastěji se k těmto účelům používají softwarové nástroje hackerského týmu iPhone Dev Team. Otevření (jailbreak) iPhonu 3G se týmu podařilo již v létě, nástroj k odblokování telefonu vydal na počátku letošního roku.

Avšak pro iPod druhé generace (inovovaný model uvedený spolu s iPhonem 3G) dosud nebylo otevření firmwaru možné, takže se jeho uživatelé museli spokojit s oficiálními aplikacemi.

To se však zřejmě brzy konečně změní, iPhone Dev Team má řešení téměř hotové. Tým v minulosti své úsilí zaměřil především na odblokování iPhonu 3G a nový iPod touch poněkud zanedbával, ale teď se soustředil právě na něj, když ostatní úkoly již vyřešil.

Na svém blogu tým oznamuje, že se mu už podařilo iPod touch druhé generace otevřít, pomocí nástroje nazvaného „redsn0w“ (název nebyl zvolen náhodně, jde o protějšek nástroje „yellowsno0w“ pro odblokování iPhonu 3G). Na službě Qik zveřejnil iPhone Dev Team video předvádějící nasazení tohoto softwaru v praxi.

02mm21012009f.jpg

Tým však zároveň varuje, že se „červený sníh“ zatím nachází ve velice předběžné verzi a stávající postup otevírání firmwaru je uživatelsky značně nevstřícný, nyní pracují na jeho uhlazení, aby se dostal na úroveň ostatních nástrojů týmu, nehodlají však (po zkušenostech s odblokováním iPhonu 3G) udávat žádný konkrétní termín, kdy toho dosáhnou. iPhone Dev Team se skládá z dobrovolníků, kteří tomu věnují svůj volný čas, bude to tedy asi ještě chvíli trvat, přesto lze doufat, že již v blízké budoucnosti bude spolehlivě prolomen poslední odolávající kapesní přístroj Applu.

Samozřejmě by otevření firmwaru a instalaci neoficiálních aplikací měli provádět pouze technicky zdatnější uživatelé, jimž nestačí to, co získají na App Store. Otevření firmwaru ovšem těm, kdo se ho odváží, zajistí přístup k řadě nových možností, včetně přístupu k unixovým funkcím a k aplikacím, jež Apple na App Store nepustí.

iPod touch druhé generace navíc používá výše taktovaný procesor než iPhony a původní iPod touch, takže na něm aplikace poběží rychleji, lze předpokládat, že po vydání ostré verze nástroje „redsn0w“ tvůrci neoficiálních aplikací tohoto vyššího výkonu brzy využijí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: