Blackmagic Video Recorder: z analogu přímo do H.264 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Blackmagic Video Recorder: z analogu přímo do H.264

BM

20. ledna 2009, 00.00 | Jednou z novinek, která nás zaujala na veletrhu Macworld je miniaturní USB převodník analogového video signálu do H.264. Jeho hlavní výhodou je velmi jednoduché ovládání a podle našich prvních zkušeností i kvalitní výstup.

Již delší dobu řeším potřebu digitalizace analogového video signálu pod Mac OS X s co možná nejjednodušším a přitom spolehlivým systémem. Investice do drahého převodníku je nesmyslná a k MacBooku Pro je navíc ideální USB řešení. Na našem trhu v tomto směru asi nejznámější a nejdostupnější je Elgato EyeTV Hybrid, což je TV Tunner, který kromě jiného má i analogový vstup. Jeho nespornou výhodou je, že kromě digitalizace nabízí i příjem TV a rádia, ale já přeci jen hledal trochu jiné, zejména softwarové řešení. To jsem našel na letošním Macworld Expu v podobě Blackmagic Video Recorderu.

Filosofie řešení
Základem je USB hardwarový analog-digitální převodník, který má přímo v sobě čip pro hardwarovou podporu záznamu do formátu H.264. To znamená, že při záznamu analogového videa je minimálně využíván procesor počítače a je zajištěna jak plynulost záznamu, tak možnost filtrace obrazu i zvuku. V jednoduché aplikaci si uživatel nastaví parametry záznamu nikoli přes vyplňování kodeku, rozlišení etc., ale pomocí volby cílového zařízení. O vše ostatní se již postará aplikace.

Hardware
Po hardwarové stránce se jedná o klasický miniaturní USB převodník. Krabička o rozměrech řádově 10 x 2 x 1 cm má na jedné straně USB konektor a na straně druhé krátké kabílky s analogovými video vstupy. Pokud vlastníte Mac Book Air, tak budeme muset použít USB hub, protože je zařízení příliš vysoké na to, aby se dostalo do Air USB konektoru (prakticky vyzkoušeno), ale jinak nebudete mít problém. Zařízení jsme měli možnost krátce testovat pouze na veletrhu, ale viditelně se nijak zásadně nezahřívalo, nevydávalo žádné zvuky a konstrukce i použité materiály vypadají v pohodě.

Software
K Recorderu je dodávána speciální aplikace pro Mac OS X. Kompatibilita s OS 9 nebo jinými systémy není nabízena. Rozhraní aplikace je jednoduché, ergonomické a macovsky čisté. Stačí navolit zdrojový port (kompozit, komponent, S-Video), cílové zařízení (iPod, iPhone, AppleTV, YouTube nebo fullRes) a začít nahrávat. Video Recorder pracuje jak s PAL, tak i s NTSC formátem a nabízí i možnost snadného oříznutí obrazu, korekce synchronizace či vybalancování zvuku. Video se ukládá buď do souboru nebo přímo do knihovny iTunes. V obou případech je výstupní formát H.264 a rozlišení dle zvoleného zařízení. Pokud má video putovat na některou ze služeb pro sdílení, program umí rozdělovat automaticky záznam do souboru zvolené velikosti. Vše velice jednoduše a elegantně

První dojmy
Blackmagic Video Recorder zatím není dodáván na trh, i když výrobce slibuje uvedení v nejbližších týdnech. Na Macworldu jsme měli možnost zařízení v praxi testovat a naše první dojmy byly velmi pozitivní. Aplikace se opravdu snadno ovládá, hardware působí bezproblémově a kvalita výstupu byla vynikající. Celé řešení bude dodáváno za cca 150 USD a v seznamu dealerů najdete například i český Visual Connection.

A co se týče doporučení, záleží na vašich preferencích. Pokud hledáte opravdu jednoduché, jednoúčelové řešení, jde o ideální volbu. Pokud dáváte přednost universálnějšímu řešení za v podstatě stejné peníze, je snadné sáhnout po Elgato EyeTV Hybrid. Ten prodává třeba DTPObchod.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: