Apple údajně nadále zachová plastový MacBook - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple údajně nadále zachová plastový MacBook

28. srpna 2009, 00.00 | AppleInsider tvrdí, že polykarbonátový MacBook dále zůstane v nabídce, Apple totiž připravuje jeho zásadní modernizaci, která ještě upevní postavení nejlevnějšího přenosného Macu.

Letos v lednu Apple významně zmodernizoval bílý 13” MacBook s polykarbonátovým pouzdrem, k další drobné modernizaci pak došlo ještě koncem května. Druhá modernizace nejlevnější notebook Applu přiblížila k nejnižšímu 13” hliníkovému MacBooku, což se považovalo za předzvěst větších změn přenosných Maců.

A k těm opravdu došlo, protože na konferenci WWDC 2009 počátkem června Apple (vedle řady jiných novinek) představil nové MacBooky Pro, k nimž přibyly také 13” modely.

Stroj s polykarbonátovým pouzdrem tak zůstal jediným „obyčejným“ MacBookem na trhu, tvořícím nejnižší příčku cenové nabídky (v USA stojí 999 USD). Po uvedení 13” MacBooků Pro se pochopitelně začalo spekulovat, jaká bude budoucnost posledního MacBooku, objevily se názory, že by Apple časem mohl jeho prodej ukončit a dále nabízet pouze notebooky s hliníkovými pouzdry.

Polykarbonátový MacBook se má dočkat brzké modernizace

Avšak server AppleInsider se dozvěděl od svých zdrojů (údajně obeznámených s plány Applu), že se pracuje na významném přepracování designu polykarbonátového MacBooku, který by v příštích měsících měl přijít se štíhlejším a lehčím pouzdrem a modernizovanou vnitřní architekturou, což ho udrží v nabídce i nadále.

Ohlédnutí za dosavadní historií MacBooků

Bylo by to tak poprvé po více než třech letech, kdy by došlo k významné změně vnějšího vzhledu plastových notebooků Applu. Na trh totiž poprvé přišly v květnu 2006 jako náhrada iBooku a 12” PowerBooku v rámci přechodu Applu na procesory Intel a rychle se staly do té doby nejprodávanějšími Macy (jak si jistě pamatujete, polykarbonátové pouzdro se dodávalo jak v bílé, tak též v černé barvě).

MacBooky přinesly několik designérských novinek, například napájecí adaptér MagSafe s magnetickým uchycením či magnetické západky pouzdra. Některé novinky však každý neuvítal, což platí především pro lesklé displeje (spory okolo povrchové úpravy displejů přetrvávají dodnes, v poslední době však Apple dal určitou naději i příznivcům matných obrazovek).

Od té doby se však hodně změnilo a dnes, přes již zmíněné modernizace, vypadá bílý polykarbonátový MacBook mezi ostatními notebooky Applu poněkud nepatřičně.

Bílý MacBook se pořád dobře prodává

Avšak tento stroj se stále velice dobře prodává, k čemuž určitě přispěly současné ekonomické potíže, řada amerických zákazníků prostě raději sáhne po stroji, jehož cena nepřekračuje psychologickou hranici 1 000 USD, zvlášť když jeho vybavení proti dražším modelům zase až tolik nezaostává.

O oblibě bílého MacBooku svědčí, že se v americkém webovém obchodu Applu prodává lépe než všechny ostatní Macy s výjimkou iMacu (jak ukazuje žebříček nejprodávanějšího zboží) a rovněž ostatní velcí američtí prodejci, co zveřejňují žebříčky prodejnosti Maců, ho soustavně uvádějí mezi 10 nejprodávanějšími produkty Applu, přičemž překonává všechny stolní Macy. (Apple ve svých celkových výsledcích sice neudává podíly jednotlivých modelů, avšak i z celkových čísel o prodejích notebooků se dá usoudit, že zákazníci dávají přednost levnějším modelům.)

Takové výsledky samozřejmě vedení Applu přiměly, aby vyhradilo prostředky na modernizaci tohoto stroje. Zatím není jasné, kolik modelů či konfigurací nového plastového MacBooku se bude nabízet, ale někteří analytici (třeba Ben Reitzes z Barclays Capital, který sleduje Apple už řadu let) se domnívají, že nových modelů bude několik, s různými cenami, jež přirozeně budou nižší než ceny nových MacBooků Pro.

01mm23012009f.jpg

Nové modely by mohly být ještě levnější

Mohlo by tak jít o další krok v rámci nové snahy Applu dodávat levnější Macy (což AppleInsider předpovídal již na jaře), v červnu uvedené MacBooky Pro se prodávají skutečně výrazněji levněji než jejich předchůdci, takže totéž se dá čekat u nových MacBooků. Předpokládá se, že by se mohl objevit model s cenou podstatně nižší než 999 USD, za něž se nabízí současný bílý MacBook, čímž by Apple dále zmenšil cenový odstup svých přenosných počítačů od notebooků s Windows.

Zatím není známo mnoho podrobností, ale očekává se, že Apple snížení ceny dosáhne použitím levnějších a starších komponent a architektury, proto polykarbonátové MacBooky nejspíš budou nadále používat procesory Core 2 Duo a odpovídající čipové sady. Výdrž na baterii by se mohla prodloužit nasazením obdobné integrované baterie, jaká se objevila v nových MacBoocích Pro (což by zřejmě vedlo i k zeštíhlení pouzdra).

AppleInsider také uvažuje, že by v rámci úspor mohl Apple obětovat některé náročnější prvky, jako třeba rozhraní FireWire. Je však otázkou, zda by právě tohle byl rozumný tah, protože odstranění FireWire z hliníkových 13” MacBooků uvedených loni v říjnu vyvolalo velice silnou kritiku (a do 13” MacBooků Pro Apple toto rozhraní vrátil).

Takováto strategie odpovídá tradicím Applu mnohem více, než jiné alternativy, o nichž se mělo uvažovat koncem loňského roku. Apple si prý kupříkladu pohrával s myšlenkou instalace procesoru Intel Atom do současného pouzdra bílého MacBooku, aby získal levný notebook pro zákazníky, co sice uvažují o Macu, avšak musí kvůli recesi šetřit.

Přinejmenším podle jednoho ze zasvěcenců však byla tato myšlenka počátkem letošního roku odmítnuta, zhruba v době, kdy se vedení firmy rozhodlo uvést tablet v prvním čtvrtletí roku 2010 a zároveň provedlo rozsáhlou restrukturalizaci vývojového týmu Apple TV.

Tohle všechno se sice musí v příštích měsících teprve potvrdit, ale dávalo by to smysl, Apple se zřejmě snaží pokrýt svými produkty širší cenové spektrum (i když pravděpodobně nadále bude o něco dražší než konkurence).

Budou modernizované polykarbonátové MacBooky odpovědí na netbooky?

AppleInsider dokonce hovoří o tom, že se nové levné MacBooky příští rok stanou logickým doplňkem přenosných řešení Applu v ceně pod 999 USD, přičemž by tahle řada měla začínat dotovaným iPhonem 3G za 99 USD, následovaným o něco dražším iPhonem 3GS a mezi telefony a nové MacBooky by se mohl vejít předpokládaný tablet, bude-li ovšem dotovaný.

To je však věc názoru, mezi dotovaným telefonem (či tabletem) a MacBookem zůstává dost značný rozdíl (a nemělo by se zapomínat, že si používání dotovaných přístrojů žádá nemalé provozní výdaje).

Modernizované polykarbonátové MacBooky by tak mohly být spíše odpovědí Applu na netbooky. Ty vedoucí představitelé Applu stále označují jako podřadné řešení a tvrdí, že za jejich cenu nelze nabídnout kvalitní počítač. Současný vývoj na trhu však ukazuje, že mnozí zákazníci opravdu hledají především nízké ceny.

Nové llevnější polykarbonátové MacBooky by se mohly stát vhodným kompromisem, který by oslovil zákazníky hledající levná řešení, ale zároveň by Applu dovolil „zachovat si tvář“, protože nové MacBooky sice asi budou o něco dražší než netbooky s Windows, ale zase by měly poskytovat znatelně lepší vybavení a výkon.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: