Apple TV rozebrána ještě důkladněji - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple TV rozebrána ještě důkladněji

29. března 2007, 06.00 | Další zvědavci rozebrali Apple TV, aby se podívali ještě hlouběji do jejího nitra.

Již v pondělí jsem vás informoval o prvních výpravách do útrob Apple TV, kde hlavním zdrojem informací bylo zjištění serveru TechRestore. Ten sice přinesl docela zajímavé fotografie, ale některé podrobnosti nebyly zcela jasné. Jak se dalo čekat, další zájemci se pustili do ještě podrobnější pitvy televizní krabičky.

Macworld, který se Apple TV věnuje dosti intenzivně, v tomto článku shrnuje různé možnosti úprav Apple TV (o většině z nich jsem se zmiňoval včera) a též odkazuje na opravdu důkladnou pitvu přístroje. Tu provedl AnandTech. Jde o server věnující se hardwaru, tak není divu, že to vzal opravdu důkladně. Vzhledem k množství fotografií je „pitevní zpráva“ AnandTechu hodně dlouhá, autoři ji rozdělili na stránky, těch zabírá celkem osm. Ukazují krok po kroku, jak přístroj rozebrali. Rozebrat Apple TV mnoho práce nedá, po sejmutí ochranného pryžového krytu (ten poslední dobou dává Apple na všechno možné, třeba na novou Base Station), stačí vyšroubovat několik křížových šroubů. Postup rozebrání Apple TV vidíte tady. Také AnandTech objevil uvnitř 2,5“ 40GB disk Fujitsu s 2MB vyrovnávací pamětí a jedinou diskovou plotnou.

Při dalším rozebírání stojí za pozornost tento obrázek. Bílý obdélník vlevo je zdroj, to nijak nepřekvapuje, všichni víme, že ho má Apple TV uvnitř, ale černý čtverec nahoře vpravo je větrák. Přitom skoro všechny recenze tvrdily, že přístroj větrák nemá, avšak zřejmě je zmýlil jeho tichý chod. Stejná fotografie ve zvětšené verzi ukazuje, že zdroj i větrák pocházejí od čínské firmy Delta Electronics, a ta mimo jiné vyrábí větráky s bezkomutátorovým motorem, u nichž se chlubí tichým chodem. Za zmínku v této fázi rozebírání stojí snímek bezdrátové karty.

Potom AnandTech rozebíral dál, až se dostal na holou základní desku (mimochodem přímo pod větrákem na desce nic není), podrobný popis kroků najdete v původním článku, jestli vás zajímají, na stránkách 4 a 5.

Výkonnější čipy na základní desce byly pokryty teplovodivou pastou, tu AnandTech oškrabal a dospěl k tomuhle „obnaženému“ pohledu. (Celá základní deska je svými rozměry srovnatelná s DVD, jak vidíte tady.)

Po vyjmutí základní desky se ukázalo, že vlastně celá horní část pouzdra Apple TV slouží jako pasivní chladič rozptylující teplo z procesoru, grafického čipu a čipové sady základní desky. Větrák přitom leží pod ním, takže ho nemůže přímo ofukovat, což není příliš účinné chladicí řešení. AnandTech se domnívá, že Apple k tomuto ne právě elegantnímu řešení sáhl kvůli zajištění malých rozměrů přístroje. To rovněž vysvětluje, proč se Apple TV při provozu tak zahřívá.

A nyní již k tomu, co všechno na takto odhalené základní desce objevili. Už předchozí rozborky zjistily, že se jako grafický čip používá nVidia GeForce Go 7300. Tento čip má 4 řetězce zpracování pixelů a 3 řetězce pro vertexy a 64bitové paměťové rozhraní. AnandTech v jeho blízkosti našel dva 32MB paměťové GDDR3 čipy Samsung pro taktovací frekvenci 700 MHz, které slouží jako vyhrazená grafická paměť. Čip nVidie sice umí pomocí technologie Turbo Cache využívat i operační paměť, ale vzhledem k tomu, že Apple TV pracuje s grafikou až v HD rozlišeních, dává vyhrazená paměť smysl (navíc operační paměti má přístroj poměrně málo, viz níže). Grafický čip možná též pomáhá urychlovat dekódování videa ve formátu H.264. Výstup grafiky do HDMI konektoru obstarává TMDS vysílač od Silicon Image.

Potom začal AnandTech blíže pátrat po původu hlavního procesoru. Již dávno se ví, že jde o nějakou variantu Pentia M, ale Apple sám nic bližšího neprozrazuje a označení na čipu samotném také mnoho nepoví, protože ve veřejných databázích Intelu se nic podobného nenachází. Lidé z AnandTechu se ovšem nedali odradit, a podívali se blíže na čipovou sadu. Zjistili, že severní můstek tvoří čip ze sady Mobile 945G (patřící do rodiny čipových sad, známé pod kódovým označením Calistoga), z čehož odvozují, že jako procesor zde slouží Pentium M v ULV provedení, vycházející z jádra Dothan, pracující na maximální frekvenci 1 GHz, se systémovou sběrnicí na 400 MHz a se 2MB sekundární cache paměti.

Je zajímavé, že čipová sada 945G obsahuje i grafické jádro (ovšem nijak zvlášť výkonné), přesto Apple sáhl po samostatném grafickém čipu.

Severní můstek 945G pak připojuje operační paměť, tvořenou čtyřmi 64MB čipy Nanya, což znamená, že Apple TV má k dispozici 256 MB operační paměti. Pro plnohodnotný Mac OS X to není mnoho, ale té omezené verzi dodávané Applem (konkrétně jde o verzi 10.4.7, sestavení 8N5107) to zřejmě stačí. Čipovou sadu 945G doplňuje její jižní můstek a dále se na desce nachází zvukový kodek Realtek ALC885 a řadič RTL8100C pro 10/100 Ethernet port (též od Realteku).

AnandTech rozebral Apple TV skutečně důkladně, ovšem zajímavé hardwarové informace přicházejí také z dalších zdrojů.

Dan Frakes z Macworldu ke zvukovému čipu Realteku poznamenává, že ho jeho výrobce popisuje jako “7.1+2 kanálový HD kodek”, takže čistě hardwarově by měl zvládat prostorový zvuk. Proto se zdá, že někdy udávané omezení zvuku Apple TV pouze na Dolby Pro Logic II je dáno softwarem, nikoli hardwarem. Web RoughlyDrafted uvádí, že přehrání zvukového DTS souboru přes optický digitální zvukový výstup Apple TV skutečně vysílá 5,1kanálový zvuk. Pokud tedy seženete obsah s prostorovým zvukem a připojíte k optickému zvukovému výstupu Apple TV příslušný dekodér, budete si moci prostorový zvuk užít. Kodek ALC885 však má též obsahovat nějakou “pokročilou technologii ochrany obsahu”, takže by se teoreticky dal využít k dost tvrdé DRM ochraně (ale ta je teď u Applu v nemilosti, tak to snad nehrozí).

Dovnitř Apple TV se podívali i seriózní analytici z Prudential Equity Group. Také analytik je zvědavý a hravý člověk, ovšem aby to nějak zamaskovali, oficiálně zdůvodnili svůj průzkum tím, že chtějí zjistit, jaké firmy dodávají komponenty pro Apple TV a co z toho pro ně plyne z ekonomického hlediska.

Samozřejmě našli to, co AnandTech a další předchůdci. Podle analytika Prudential Marka Lipacise jim vnitřek Apple TV připomíná zjednodušenou verzi PC, kde pochopitelně objevili procesor Intelu a GeForce Go 7300. Potěšilo je zjištění, že bezdrátová karta používá čipovou WLAN sadu Broadcomu (to kupodivu AnandTech neuvádí, ovšem už to bylo známo dřív).

Vedle toho, co zjistil AnandTech, objevili naši šťouraví analytici ještě komponenty několika dalších výrobců: Linear dodal tři krokové regulátory, Marvell řídící elektroniku pro pevný disk, Silicon Storage Tech flash paměť a její řadič, Texas Instruments různé analogové komponenty a řadič motoru pevného disku a Cypress čip systémových hodin. Desku plošných spojů vyrábí Foxlink.

Jak jsem již říkal, tohle své hraní museli analytici Prudential nějak odůvodnit, a tak přišli s věštbou, že letos Apple prodá 800 000 kusů Apple TV a příští rok už 1,8 milionu, a podle toho se pokusili odhadnout, kolik peněz to přinese dodavatelům komponent. Asi nemá cenu uvádět zde konkrétní čísla (zajímá-li vás to, najdete je v původním článku AppleInsideru), ale pro Intel a nVidii to dává desítky milionů dolarů, pro dodavatele pamětí miliony.

Lipacis musel ovšem ve své výsledné zprávě přiznat, že sice získání dodávek komponent pro Apple TV zajistí publicitu, avšak většině dodavatelů to celkovou ekonomickou bilanci nijak výrazně nezmění, spíše to jen ukazuje míru jejich konkurenceschopnosti.

Jak vidět, dokážou si analytici docela pěkně zpestřit život. Za firemní peníze si koupí nejnovější hračku od Applu, pohrají si s ní, a výsledky se ještě mohou pochlubit. V každém případě je však taková analytická zpráva zajímavější, než jejich obvyklé výstupy, protože obsahuje alespoň nějaké konkrétní informace namísto spekulací a dohadů.

Apple TV opravdu přitahuje spoustu lidí nejrůznějšího typu, ale pořád jistě budou převažovat všelijací kutilové. O nejzajímavějších novinkách na tomto poli jsem psal už včera, výše zmíněný článek Macworldu v podstatě uvádí totéž, zaujala mě tam však zmínka, že výměnu pevného disku za větší počaly dokonce inzerovat komerční firmy.

Podle tohoto příspěvku na serveru MacUser již začaly dvě firmy nabízet výměnu disku za větší pro ty, kdo si na to sami netroufají (a takových lidí asi bude docela dost).

Těmito firmami jsou TechRestore a iResq. Něco to ovšem stojí, ceny sahají od 100 USD za 60GB disk po 200 USD za 160GB disk od TechRestoru (plus dopravné), iResq chce za 160 GB dokonce 300 USD (dopravu však má v ceně), takže to celkovou cenu přístroje může až zdvojnásobit. A pochopitelně to ruší záruku Applu. Ovšem když někdo bude mít peníze na odpovídající televizor k Apple TV, tak už ho tohle nerozhází.

Okolo Apple TV se začalo vytvářet zajímavé společenství úpravců a podle těchto náznaků by z toho mohl vzniknout i celý doprovodný trh. Docela by mě zajímalo, zda Apple s něčím takovým počítal a jak na to hodlá v budoucnosti zareagovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: