Apple to myslí vážně: USB klíč místo DVD - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple to myslí vážně: USB klíč místo DVD

Apple USB disk

28. října 2010, 00.00 | O tom, že optická média jsou mrtvá, mluví Steve Jobs již dlouho. Apple dlouhodobě tlačí on-line distribuci obsahu i aplikací. A nyní k novému MacBooku Air dodává místo systémových DVD USB klíčenku. Jaká je v praxi?

Apple je marketingovým mistrem, což opět potvrdil při uvedení nového MacBooku Air. Zejména u 11" verze je vidět, že se šetřilo, kde se mohlo, aby se cena dostala pod magických 1.000 USD. Přesto si Apple neodpustil frajeřinku v podobě instalační USB klíčenky obsahující operační systém. Použití alternativního média u notebooku bez optické mechaniky je celkem logický krok. Nicméně řada výrobců dnes instalační balíčky zapisuje přímo na oddělenou partition disku v notebooku a DVD také nedodává. Proč tedy Apple použil relativně drahý USB klíč, když už k notebooku nedodává ani dálkový ovladač? Protože je to přesně ta malá drobnost, která dává jeho uživatelům pocit výjimečnosti.

USB klíč v praxi
Apple si potrpí na originální a čistý design, a tak i klíč je dělaný pochopitelně na zakázku. Bílý plast, ze kterého vystupují pouze 4 měděné konektory a šedé jablko, je vylisován do tvaru jednoduchého kvádru s lehce zaoblenými rohy a dírkou pro pověšení na klíče. Na zadní straně klíče je drobným písmem popsán obsah klíčenky.

Apple si dal záležet a dotáhl věc k dokonalosti. Systém má pro klíčenku správnou ikonku, která nenechá nikoho na pochybách, že jde o originální kousek. Podle Disk Utilities jde o nezapisovatelný „APPLE USB DISK“. K mému Airu jsem konkrétně dostal rev. 1100 s kapacitou 8 GB obsahující Mac OS X 10.6 a iLife 11. Standardní cestou opravdu na tuto klíčenku nic nezapíšete, ani si jí omylem nezformátujete. Je určena čistě k obnově systému. Není problém z ní nastartovat počítač a spustit například kontrolu disku nebo instalaci samotnou.

Praktické zkušenosti?
Systém jsem ještě instalovat nepotřeboval, ale není nejmenší důvod, aby cokoli z toho nefungovalo. Jedinou výtku bych měl k použitému materiálu. Bílý plast je měkký a už po několika zasunutích do USB portu se lehce poškrábe. Nošení v klíčence se mu tudíž stane velmi rychle osudným. Na druhou stranu je klíč prostě krásný a designově povedený. Jako takový "odznáček" příslušnosti k Apple rodině určitě nejen vkusný, ale i praktický.

Je to cesta do budoucnosti?
Možná si pokládáte logickou otázku, zda Apple přejde na USB klíče postupně u všech počítačů? V tomto okamžiku je instalační USB klíč něčím atraktivním a pro uživatele odlišujícím od ostatních výrobců. Proto by nebylo překvapivé, kdyby Apple tohoto faktu využil a dodával jej i k dalším notebookům. Navíc větší objem výroby klíč výrazně zlevní.

Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že klíčenka po technické stránce žádné zásadní specifické výhody nemá. Pokud má počítač optickou mechaniku, je DVD stále tím nejlevnějším řešením. Stejně tak si dovedu představit, že s nějakým jednoduchým řešením na úrovni firmwaru počítače by šlo stahovat potřebná data přímo z Internetu. A nebo na SSD disku není problém vyčlenit sekci, která bude označena jako read-only a bude obsahovat systémové balíčky. Řešení se nabízí celá řada a malá USB klíčenka je tak zajímavá hlavně z marketingového hlediska.

Mimochodem, co myslíte? Za jak dlouho najde někdo cestu, jak na klíčenku zapisovat? Nebo, že by Apple sáhnul opravdu po read-only flash modulech?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: