Apple se těší skvělému finančnímu zdraví - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple se těší skvělému finančnímu zdraví

19. ledna 2007, 09.00 | Obchodní výsledky Applu za uplynulé čtvrtletí dopadly nad očekávání dobře, což vzbudilo vlnu optimismu.

Předpokládám, že většinu čtenářů MůjMaca zajímají spíše technické informace, avšak zprávy o finačních výsledcích Applu také nejde opomíjet. Koneckonců právě na nich závisí jeho další budoucnost. Ve středu odpoledne Apple oznámil své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí (protože se Applu, tak jako mnoha jiným firmám, nekryje hospodářský rok s kalendářním, jedná se účetně o první čtvrtletí 2007, ačkoliv skončilo 30. prosince 2006). Kvůli časovému posunu se vám tyto výsledky pokusím přetlumočit až dnes.

Především je třeba říci, že finanční výkony Applu dopadly nad očekávání příznivě. Tržby Applu za dané čtvrtletí činily 7,1 miliardy USD – rekordní číslo a rekordní výše dosáhl také čistý zisk – rovné 1 miliardy USD (proti stejnému období před rokem jde o vzestup o 78 %). Při přepočtu na jednu akcii to dává 1,14 USD. Protože finanční analytici čekali tržby 6,42 miliardy USD a zisk 78 centů na akcii, znamenala tato čísla značné překvapení.

Pro nás nefinančníky ovšem bude zajímavější, jaké prodané zboží se za těmito čísly skrývá. Nejprve se podívejme na počítače. Za oznamované čtvrtletí Apple prodal 1 606 000 počítačů, z toho 969 000 notebooků, zatímco stolní modely se musely spokojit s 637 000 kusy. Proti předchozímu roku se prodalo o 28 % více, přičemž tržby narostly o celých 40 %, zvýšila se tedy průměrná cena kupovaného stroje (na 1501 USD). Zcela jasně z uvedených čísel vyplývá převaha notebooků nad stolními počítači, už překročily 60% podíl. Počet prodaných notebooků narostl o 65 %, tržby dokonce o 79 %. V USA vzrostly prodeje Maců ještě víc, asi o 30 %, což představuje skvělý výkon, protože celkový americký trh s osobními počítači klesl zhruba o 3 %. O hodně více Maců se prodalo též v Evropě, naopak poklesl odbyt v Japonsku, tam to však způsobuje celkově špatná situace na trhu. Apple tvrdí, že sám nečekal tak dobré výsledky a doufá, že prodej Maců profesionální třídy ještě vzroste, až Adobe uvede na trh Creative Suite 3, přímo podporující Intely.

Avšak zcela šokující byly výsledky prodeje iPodů. Analytici předpokládali prodeje v objemu 15 až 16 milionů kusů, jenže Apple jich prodal 21 066 000. Oproti minulému roku to znamená nárůst o plných 50 %. To se samozřejmě muselo projevit v podílech iPodů na trhu MP3 přehrávačů. V USA činil v prosinci podíl iPodů 72 % a dobře si vedou i v jiných zemích – ve Velké Británii, Švýcarsku, Kanadě, Austrálii a Japonsku už překročily 50 procent. Navíc díky příznivému vývoji cen komponent se podařilo dosáhnout na iPodech hrubé marže 31 %, což samozřejmě přispělo k vysokému zisku. Údajů přirozeně zaznělo ještě mnohem víc (například obraty a zisky obchodů Apple Store a zvyšování počtu prodejních kanálů), ale pro základní obraz to snad stačí. Slabší prodeje stolních Maců (zvlášť Maců Pro) se daly čekat, ovšem jak teď postupně stále další „velké“ aplikace přecházejí na Intel, mohlo by se to zlepšit. Jak jsem zmínil výše, Apple čeká na Adobe, která zřejmě toto putování softwaru na nový procesor uzavře. V noteboocích se Applu podařilo skvěle zachytit všeobecný trend, a také to lze připsat na vrub nasazení Intelů. Bez ohledu na polemiky, jestli kvalita klesla či nikoli, si neumím představit, že by Apple měl velký úspěch, kdyby pořád prodával notebooky s G4 (protože mobilní verze G5 se jaksi neuráčila přijít). Ať se nám to líbí nebo ne, prodává hlavně marketing (na americkém trhu určitě) a ten by bez Intelu u notebooků zažil dost horké chvilky. A fenomén iPodu už snad ani není třeba komentovat, avšak dosažené výsledky jsou skutečně překvapivé. S trochou nadsázky by se dalo říci, že Apple dnes vedle iPodů vyrábí i počítače (ty se na tržbách podílely 43 %). Těmto výsledkům jistě napomohlo, že šlo o vánoční sezónu, kdy se obecně víc utrácí (nakonec to již známe též u nás) právě za zboží typu iPodu. Dobře si vedly rovněž iTunes – v USA prý ovládají 85 % trhu legálního stahování hudby.

Při ohlašování výsledků se také vydávají odhady tržeb a zisků na další (tedy vlastně nyní probíhající) čtvrtletí – Apple počítá s tržbami 4,8 až 4,9 miliardy USD a se ziskem 54 až 56 centů na akcii. Většina analytiků očekávala vyšší čísla, ale Apple se u odhadů tradičně raději drží při zemi. Je jasné, že nynější čtvrtletí bude slabší, po vánočním utrácení se tolik kupců nepohrne, navíc se možná projeví vliv čekání na iPhone a další novinky. Přesto akcie Applu šly nahoru, přiblížily se 90 USD a některé analytické firmy uvažují o cílové ceně 115 USD.

Uvedené informace samozřejmě přinesla řada serverů, přehledná shrnutí najdete například na News.com, na Macworldu a na AppleInsideru. MacNN přinesl celou sérii článků na toto téma, například tento, tenhle a ten, avšak objevíte jich tam ještě víc, pokud se chcete pořádně povrtat v jednotlivých finančních položkách.

Vedle záplavy finačních dat však došlo i na zodpovězení dalších otázek, které vás možná zajímají víc. Jejich shrnutí přinesl MacNN. Hotovostní zásoba Applu nyní stoupla na skoro 12 miliard USD, takže má hodně napěchovaný finanční polštář pro případné riskantnější kroky. Pokud jde o mobilní síť pro iPhone, Apple pevně hájí rozhodnutí používat EGDE síť Cingularu, protože je v USA nejrozšířenější. Své kroky do budoucna sice jako obvykle nekomentuje, ale rozhodně bude držet krok s vývojem technologií (jinými slovy – iPhone přejde na 3G, až budou takové sítě dostatečně rozšířené). Pro Mac OS X Leopard Apple znovu potvrdil jarní termín uvedení, na Leopardu prý pracuje mnoho lidí. S Leopardem souvisí Boot Camp – bylo potvrzeno, že bude zahrnut v Leopardu. Boot Camp si už stáhlo 1,5 milionu zájemců, což naznačuje, jak širokou uživatelskou obec lze očekávat. Na dotaz k Parallels zástupce Applu prohlásil, že ji rozhodně podporují, považují tuto firmu za klíčového aplikačního partnera a vývojáře. Z toho se dá odvodit, že při dalším vývoji Desktopu by jim neměly stát v cestě žádné překážky. Padl rovněž dotaz na iLife, jestli stále platí slib o aktualizaci v lednu, když se na Macworldu neobjevila ani zmínka. Odpověď byla vyhýbavá, ale „máme zůstat na příjmu“.

Řeč přišla také na Apple TV – na dotaz, zda ho považují za okrajový produkt, zástupce Applu řekl, že sice je ještě brzy soudit, avšak v principu chápou Apple TV jako DVD přehrávač pro 21. století. Apple TV bude zřejmě Jobsova osobní záležitost, teprve čas ukáže, zda se opravdu strefil.

Pochopitelně se tázající nevyhnuli ani nepříjemným tématům opčního skandálu a soudního sporu s Ciscem o iPhone. K opcím Apple uvedl, že dobrovolně a aktivně spolupracuje s SEC (americkou komisí pro cenné papíry, jež záležitost nadále šetří) a s příslušným kalifornským státním zástupcem. Za dané situace těžko čekat jinou odpověď. Zato vůči Ciscu byl Apple tvrdší, celou jeho žalobu o ochrannou známku považuje za pošetilou. Označení iPhone prý používá už více firem pro VoIP produkty a Apple se domnívá, že nárok Cisca je přinejmenším nejasný. Pro mobilní telefon užil Apple toto označení jako první, a tak věří, že případný soud vyhraje. Zdá se, že za označení „iPhone“ bude Apple ochotný bojovat, případný spor bude určitě tvrdý (obě strany mají dost peněz na právníky).

Informací se nashromáždilo hodně, jejich podrobná analýza jistě bude zaměstnávat mnoho lidí po několik příštích týdnů. Hlavní trend se však vyjevil jasně: Applu se vede velice dobře, a pokud neudělá nějakou opravdu zásadní chybu, mělo by to tak zůstat i do budoucnosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: