Apple požádal o ochrannou známku Magic Trackpad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple požádal o ochrannou známku Magic Trackpad

1. března 2010, 00.00 | Žádost o registraci této ochranné známky by mohla znamenat, že Apple chystá stolní multi-touch trackpad, nebo přinejmenším hodlá přejmenovat stávající trackpady svých notebooků.

Apple se snaží o maximální utajení toho, co chystá, ovšem občas se podaří něco vypátrat ze „stop“, jež zanechá v různých veřejných databázích, to se týká též žádostí o registrace ochranných známek. Minulý týden totiž Apple podal americkému patentovému úřadu (který má starosti také ochranné známky) žádost o registraci známky „Magic Trackpad” a tu patentový úřad zveřejnil minulý čtvrtek.

Žádost byla celkem logicky zařazena do kategorie „International Classification 009“ zahrnující počítače a jejich hardware a software, Apple ovšem v této kategorii podal několik zajímavých patentů týkajících se dotykových obrazovek, světelných per a grafických tabletů, loni v červenci například získal patent na trackpad využívající infračervená čidla, který se ale zatím nedočkal realizace.

Půjde o nový stolní trackpad nebo o nové pojmenování trackpadu notebooků?

To vše samozřejmě vyvolává otázky, zda a jak s tím souvisí ona ochranná známka „Magic Trackpad“. Okamžitě napadá souvislost s myší Magic Mouse uvedenou na trh loni v říjnu. Tato myš nahradila klasická tlačítka dotykovou plochou zaznamenávající dotyky a gesta více prstů, takže se pochopitelně nabízí myšlenka, že Apple chystá obdobný, multi-touch ovládání podporující trackpad pro stolní Macy.

Něco takového naznačil na svém blogu Daring Fireball John Gruber den před loňským říjnovým uvedením nových iMaců, bílého „unibody“ MacBooku, Magic Mouse a dalších hardwarových novinek Applu, avšak ačkoli se jeho předpověď (jež měla podobu renesančně předlouhého titulku) z velké části splnila, samostatný multi-touch trackpad se tehdy neobjevil a dosud nepřišly ani žádné další pověsti na toto téma.

Multi-touch trackpady ovšem už dlouho používají notebooky Applu, poprvé se objevil v MacBooku Air, ale postupně jimi Apple vybavil také všechny MacBooky a MacBooky Pro.

Další hypotéza proto říká, že by označení „Magic Trackpad“ mohly používat očekávané nové modely notebooků, v takovém případě by zřejmě však šlo spíše jen o jejich nové, marketingově přitažlivější pojmenování, i když se samozřejmě nedá vyloučit, že by se mohla dále rozšířit paleta podporovaných gest.

V úvahu přichází též periférie iPadu

A někteří spekulují i o tom, že by se mohlo jednat o nějaké nové příslušenství k iPadu. Když koncem minulého roku vrcholil příliv pověstí o chystaném tabletu Applu, podařilo se zjistit, že si Apple (prostřednictvím nastrčených fiktivních firem) zaregistroval ochranné známky „iSlate“ a „Magic Slate“.Tehdy se všeobecně předpokládalo, že by se tablet mohl jmenovat „iSlate“ a o „Magic Slate“ se soudilo, že to bude nějaká jeho doplňková periférie.

Koncem ledna se ovšem ukázalo, že se tablet bude jmenovat „iPad“ (ze zaregistrovaných ochranných známek se to však podařilo odhadnout již předem) a o žádných „magických“ doplňcích řeč nebyla. A vzhledem k tomu, že iPad má svou celkem rozměrnou dotykovou obrazovku, zdá se trackpad pro něj vcelku zbytečný.

Samozřejmě je obtížné teď cokoli předvídat, ostatně prodej iPadu má začít teprve zhruba za měsíc, ale když se vše zváží, tak by se ochranná známka „Magic Trakckpad“ mohla nejspíš vztahovat buď k novému stolnímu multi-touch trackpadu (řada uživatelů by ho uvítala jako alternativu k myši), anebo půjde jen o nové označení trackpadu notebooků (možná s trochu rozšířenými funkcemi) jako protějšku myši Magic Mouse (marketing Apple by jistě našel spoustu příležitostí, jak tohoto pojmenování využít).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: