Apple podporuje standard Wi-Fi Direct - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple podporuje standard Wi-Fi Direct

16. října 2009, 00.00 | Sdružení Wi-Fi Alliance představilo nový standard Wi-Fi Direct pro P2P propojování bezdrátových Wi-Fi zařízení, mezi jeho zastánce patří také Apple.

Ve středu sdružení Wi-Fi Alliance, prosazující bezdrátové Wi-Fi technologie, oznámilo, že se blíží dokončení specifikací nového standardu Wi-Fi Direct, dovolujícího vzájemné propojování Wi-Fi zařízení bez dalších zprostředkovatelů.

Wi-Fi Direct doplní Wi-Fi zařízení o vlastnosti Bluetooth připojení

Wi-Fi Direct by měl umožnit peer-to-peer (P2P) komunikaci mezi různými přístroji podporujícími tento standard (ostatně původní kódové označení chystaného standardu znělo právě „Wi-Fi peer-to-peer“).

Zařízení podporující Wi-Fi Direct tak budou moci přenášet mezi sebou data a sídlet aplikace, i když poblíž zrovna nebude dostupný bezdrátový přístupový bod, v ten se vlastně změní samotné zařízení, které bude schopné automaticky vyhledávat další kompatibilní přístroje.

Nový standard podporuje spojení mezi dvěma a více zařízeními, takže by měl umožnit mnohem snazší zřizování bezdrátových „ad hoc“ sítí. (Jistě, již dnes většina WiFi hardwaru nabízí „ad hoc“ režim, avšak Wi-Fi Direct jde ještě dál.)

Z popisovaných vlastností jasně vyplývá, že se Wi-Fi Direct v mnoha ohledech podobá standardu Bluetooth, v podstatě by měl stávající WiFi technologie doplnit o možnosti, jež nabízí Bluetooth připojení. Na rozdíl od něj ovšem zajistí mnohem vyšší přenosové rychlosti a větší dosah (Wi-Fi Direct zachová všechny dosavadní vlastnosti současných WiFi technologií jako je 802.11n), Bluetooth komunikace ale obvykle bývá méně energeticky náročná.

Zařízení podporující nový standard se dají čekat ve druhém pololetí příštího roku

Wi-Fi Alliance předpokládá, že s certifikacemi pro kompatibilitu se standardem Wi-Fi Direct bude moci začít v polovině příštího roku, takže ve druhém pololetí 2010 by už na trhu mohl být dostupný příslušný hardware.

Certifikace Wi-Fi Direct zaručí, že daná zařízení budou podporovat nový standard, ale předpokládá se, že mnohý dnešní hardware půjde o jeho podporu doplnit aktualizací firmwaru. A hardware uvedený příští rok (jako například čipové sady po notebooky) samozřejmě ve velké většině již bude takovou podporu zahrnovat.

Wi-Fi Direct a Bluetooth si sice budou do jisté míry konkurovat, dá se však předpokládat, že mezi nimi dojde k určitému „rozdělení trhu“. P2P Wi-Fi komunikace se bude hodit tam, kde bude potřeba větší dosah a hlavně vyšší přenosová rychlost (třeba při přenosu dat z digitálního fotoaparátu), naopak tam, kde příliš nezáleží na rychlosti, ale je důležitější nízký příkon, bude vhodnější Bluetooth (kupříkladu pro připojení myši či klávesnice).

Apple patří k přispívajícím členům Wi-Fi Alliance, takže bude nový standard určitě podporovat a v příštím roce bychom se s ním měli setkat v jeho produktech. Nepochybně ho nabídnou nové Macy a uplatnit by se mohl také u iPhonů a iPodů touch (tam sice bude trochu potíž s energetickými nároky takové komunikace, ale lze si představit řadu případů, kdy by to bylo velice užitečné, třeba při vytváření bezdrátových sítí těchto přístrojů či pro bezdrátovou komunikaci s kompatibilními perifériemi).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: