Apple opět v zisku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple opět v zisku

apple_imac

20. dubna 2001, 00.00 | Finanční výsledky za druhé čtvrtletí ukazují, že společnosti Apple se podařilo vymanit ze ztráty.

S nemalou pozorností očekávaný konec druhého čtvrtletí přinesl příjemnou zprávu. Jak si společnost Apple ústy svého CEO Steva Jobse předsevzala, ztráta z minulého kvartálu se neopakovala a finanční výsledek se přehoupl do plusu.

Jak asi čtenáři vědí, minulé čtvrtletí skončilo vskutku nemile, ztráta kolem 200 milionů dolarů by nakonec potěšila málokoho, byť přišla poprvé po třech letech nepřetržitého zisku. To vše navíc v situaci, kdy stejnými (či horšími) potížemi trpělo a trpí stále více amerických společností, zejména podnikajících v oborech spojených s IT nebo Internetem (Motorola, nejnověji Cisco).

Zisk Apple ve druhém čtvrtletí činil 43 milionů USD. To je sice výrazně méně, než 233 milionů, což byl zisk za stejné období v roce 2000, ale po předchozí ztrátě jde stále o výsledek, který předstihuje (byť minimálně, o pár centů na akcii) předpovědi amerických analytiků. Za čtvrtletí se prodalo 751 tisíc počítačů. Opět jde o masivní meziroční pokles (1.377 tisíc v roce 2000), oproti minulému čtvrtletí jde o nárůst o necelých 100 tisíc kusů.

Podle počtu kusů vede jednoznačně iMac, kterých se prodalo 300 tisíc. Zhruba 28% přitom připadá na jeden jediný typ, Blue Dalmatian. Stále trvá příliv nováčků a „konvertujících“ uživatelů – 28 majitelů iMaců si počítač pořizuje poprvé, asi 15% jsou přechody z platformy Windows. Stolních počítačů G4 bylo prodáno 250 tisíc, na opačném konci žebříčku stojí iBook s 55 tisíci a bohužel i CUBE s 12 tisíci prodanými kusy. Něco vám tu chybí? Že by PowerBook? Tabulky uvádějí 250 tisíc prodaných kusů celkem – G4 Titanium je ovšem trhák, za pár týdnů se prodalo 115 tisíc kousků a produkce stoupá.

Regionální pohled říká, že Evropa, Střední východ a Afrika v prodejích poklesly, procentuálně výrazně stoupl prodej v Japonsku; prodeje na americkém kontinentu přesáhly 400 tisíc kusů.

Zcela samostatnou kapitolou je samozřejmě Mac OS X. Navzdory všemu skepticismu jde nový operační systém jednoduše na dračku. S cenou 129 USD za kopii přinesl společnosti příjem 19 milionů USD jen za první týden po uvedení do prodeje, třetina prodejů se přitom uskutečnila prostřednictvím firemního on-line obchodu (přesnější čísla zatím nebyla uvedena).

U Apple přičítají obrat jednoznačně zaměření na inovaci a nové produkty, jako jsou Titanium, Mac OS X, iTunes a iDVD. Společnost předpokládá další růst prodejů hardware, o který se má postarat jednak Titanium, jednak i nejsilnější modely s jednotkou SuperDrive, kterých prý konečně začíná být k dispozici větší množství. Podle Steva Jobse není výčet novinek vůbec konečný a Apple připravuje další nové produkty. Spolu s finančním šéfem Apple Fredem Andersonem ani trochu nešetřili optimismem – a již léto ukáže, nakolik oprávněným.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: