Apple ohlásil finanční výsledky za čtvrtletí (26.4.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple ohlásil finanční výsledky za čtvrtletí (26.4.07)

26. dubna 2007, 06.00 | Apple včera ohlásil své výsledky za první kalendářní čtvrtletí roku 2007, zveřejněná čísla překonala očekávání analytiků.

Základní oficiální finanční výsledky

Včera Apple podle očekávání oznámil své finanční výsledky za první kalendářní čtvrtletí roku 2007 (Apple ovšem pracuje s fiskálním rokem, takže pro něj účetně jde o čtvrtletí druhé).

A zveřejněná čísla jsou velice dobrá, bylo to nejúspěšnější fiskální druhé čtvrtletí v historii Applu. Za toto období, končící 31. března 2007, Apple dosáhl čistého zisku 770 milionů USD, neboli 87 centů na akcii, při tržbách ve výši 5,26 miliardy USD. Ve stejném období před rokem činily zisk 410 milionů USD (47 centů na akcii) a tržby 4,36 miliardy USD. To znamená meziroční nárůst zisku o 88 procent.

Tyto peníze pocházejí především z prodeje iPodů a Maců. Za sledované čtvrtletí se prodalo 1 517 000 Maců a 10 549 000 iPodů. V meziročním srovnání tak prodej Maců vzrostl o 36 procent, prodej iPodů o 24 procent.

Steve Jobs k tomu prohlásil, že Macy jasně získávají podíl na trhu při růstu prodejů o 36 procent, což představuje trojnásobek rychlosti růstu celého oboru. Dodal, že se těší na chystané uvedení iPhonu koncem června a prý též tvrdě pracují na některých dalších úžasných nových produktech.

Vzrostla rovněž hrubá zisková marže na 35,1 procenta oproti 29,8 procenta před rokem. A prodeje mimo USA tvořily 43 procent celkových tržeb.

Pro následující třetí fiskální čtvrtletí 2007 pak Apple prohlásil, že očekává tržby okolo 5,1 miliardy USD a zisk na akcii kolem 66 centů.

Skladba prodeje Maců

Tato zpráva přináší některé bližší údaje ke skladbě prodejů. V případě Maců se dále prohlubuje nastoupený trend převahy notebooků, prodej stolních strojů meziročně vzrostl o pouhá 2 procenta, zatímco notebooků se prodalo o 79 procent víc. Na kusy se Maců prodalo o 36 procent víc, avšak tržby vzrostly dokonce o 44 procent, což naznačuje vyšší průměrnou prodejní cenu, zákazníci prostě více kupují dražší modely. Prodej iPodů narostl o 24 procent v počtu kusů, přičemž tržby z nich klesly jenom o 1 procento, navzdory přidání levných iPodů shuffle (neměly tedy takový vliv na tržby, jak analytici čekali).

První informace z následné konference

Po oficiálním oznámení se včera odpoledne (amerického času) konala konference, na níž Apple tyto údaje komentoval blíže.

Na konferenci finanční ředitel Applu, Peter Oppenheimer, zopakoval výše uvedená čísla a poté doplnil další podrobnosti.

Hudební produkty a služby představovaly 44 procent z tržeb Applu, meziročně tyto tržby vzrostly o 35 procent.

V daném čtvrtletí Apple otevřel sedm nových kamenných obchodů, průměrná tržba na jeden obchod činila 5 milionů USD a Apple se chystá otevřít třetí obchod na Manhattanu.

Potom Oppenheimer zaměřil svou pozornost na iPhone a uvedl, že Apple pro něj nabídne nový software a funkce poté, co se začne dodávat na trh, příjmy z něj proto bude firma účtovat, jako by šlo o předplatné.

Totéž prý platí pro Apple TV, časem pro ni budou nabídnuty nové funkce (a že by je potřebovala) a ty se také budou účtovat podobně jako pro iPhone.

V následné diskusi padla otázka, zda z toho plyne, že Apple začne nabízet obsah na základě předplatného, ale Oppenheimer vysvětlil, že jde pouze o účetní manévr, jak vyhovět předpisům SEC, při vykazování příjmů z hardwaru vylepšovaného softwarovými aktualizacemi (tedy podobná situace jako byla s „n Enablerem”). Není divu, že za současné situace Apple nechce SEC dát sebemenší záminku k nelibosti.

Jak už bylo řečeno, pro současné čtvrtletí počítá Apple s nižšími čísly, Oppenheimer to zdůvodnil tím,že v období od března do června se prodává méně iPodů. Vloni tomu bylo stejně, jedná se tedy o sezónní výkyv.

Otázky pochopitelně padly i ohledně vyšetřování opčního skandálu, Oppenheimer odkázal na oficiální prohlášení vydané správní radou (blíže viz dnešní druhý článek) a ujistil, že Jobs s vyšetřovateli plně spolupracoval.

Provozní ředitel Tim Cook pak uvedl, že nevidí žádný problém v personálním obsazení firmy zmiňovaný v souvislosti s odložením Leoparda. Prohlásil, že vždy plánovali využít zdroje pro Mac OS k dokončení iPhonu, jenom prostě dokončení Leoparda a iPhonu trvalo déle, než počítali.

Oppenheimer a Cook analytikům zdůrazňovali, že sledované čtvrtletí se vyznačovalo neočekávaně vysokou hrubou marží díky nižším než předpokládaným cenám komodit, především NAND flash pamětí pro iPody. (A to zřejmě tvoří hlavní důvod tak nečekaného růstu zisku.) Oppenheimer připomněl, že to byl nezvyklý jev a analytici by neměli očekávat jeho pokračování.

A na otázku, zda bude Apple schopný uspokojit poptávku po iPhonu, až bude uveden v červnu na trh, Oppenheimer podotkl, že je velmi těžké říci, jaká poptávka skutečně bude a zatím se tím prý nezabýval, takže nic odhadovat nechce.

Naznačil však, že vzhledem k velkému nárůstu prodeje příslušenství k iPodům, jež nyní v obchodech Applu zabírá hodně prostoru, Apple nabídne též příslušenství k iPhonu, pokud uživatelé projeví podobný zájem.

Tim Cook připomněl rozšiřování vztahů s řetězcem Best Buy, s ním mají do budoucna ještě další plány, které představí v příštích měsících.

Cook také prohlásil, že počítače Applu mají „konkurenceschopné ceny”, což naznačuje ohromný meziroční nárůst prodejů a tento růst se neomezuje pouze na USA, silný růst zaznamenali po celém světě s výjimkou Japonska.

Přiznal, že Japonsko pro ně zůstává náročnou oblastí, kde trh MP3 neroste a nezvětšuje se tam tržní podíl Maců, ale připomněl, že to je jediný takový region na světě, ovšem stejně je to velmi mrzí.

Shrnutí

Vzhledem k časovému posunu přicházejí teprve první informace, do zítřka se jich určitě sejde mnohem víc a rovněž se objeví zasvěcenější komentáře a hlubší analýzy zveřejněných čísel. V každém případě Apple ohlásil o dost lepší čísla, než čekala většina analytiků. Hodně zajímavý je prudký vzrůst prodeje Maců, přestože existuje řada faktorů, jež by měly působit spíše opačně. Až se k tomu objeví nějaké rozumné komentáře, seznámím vás s nimi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: