Apple možná přece jen dovolí na iPhonu procesy v pozadí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple možná přece jen dovolí na iPhonu procesy v pozadí

20. května 2009, 05.00 | Nové pověsti tvrdí, že Apple hledá způsob, jak dovolit aplikacím iPhonu běh v pozadí, i když v omezené míře, avšak bude třeba překonat značné technické překážky, takže si na zavedení téhle možnosti asi ještě počkáme.

K velmi probíraným tématům týkajícím se operačního systém pro iPhony a iPody touch patří to, že v daném okamžiku pod ním může běžet jen jedna aplikace třetí strany, běh dalších aplikací v pozadí Apple nedovoluje. Toto omezení zdůvodňuje tím, že programy v pozadí příliš vyčerpávají baterii a hodlá je ve firmwaru 3.0 nahradit oznamovací službou (jejíž testování právě nyní vstupuje do závěrečné fáze).

Přesto mnozí tvrdí, že oznamovací služba aplikace v pozadí plně nezastoupí a stále doufají, že Apple tuhle možnost nakonec přece jen zavede, třeba jen v omezené podobě.

A opravdu se teď objevily pověsti, které něco takového naznačují (pokud jim ovšem můžeme věřit).

02mm20052009f.jpg

Dvě metody pro běh aplikací v pozadí

Podle nich Apple skutečně pracuje na návrhu systému dovolujícího běh aplikací iPhonu v pozadí. Silicon Alley Insider tvrdí, že se zkoumají dvě metody. Ta první (o níž se mluvilo již na letošním Macworld Expu) spočívá v tom, že by uživatel dostal možnost vybrat jednu či dvě aplikace, jimž bude dovolen běh v pozadí. V nejnovější beta verzi firmwaru 3.0 se údajně nacházejí náznaky podpory této možnosti.

Druhá metoda vyžaduje, aby vývojáři požádali Apple o povolení provozovat danou aplikaci v pozadí, který by to poté schvaloval pro každou takovou aplikaci zvlášť, podle jejích nároků na prostředky přístroje jako jsou RAM či přenosová kapacita sítě, čímž by se zajistilo, aby aplikace hladce spolupracovala se zbytkem systému. Takovéto schvalování a zejména případná odmítnutí by ovšem mohla vyvolat obdobné kontroverze jako některá nedávná odmítnutí, jež se týkala zařazení aplikace do distribuce na App Store.

Určité aplikace by z možnosti běhu v pozadí nepochybně těžily (například programy pro přehrávání proudových - streamed - mediálních dat či IM klienti), ostatně aplikace Applu dodávané s iPhonem (iPod či poštovní klient Mail) v pozadí fungovat umějí.

Hlavní omezení představuje stávající hardware

Na druhou stranu, argumenty Applu, že aplikace v pozadí vyčerpávají prostředky přístroje a zkracují výdrž baterie, rozhodně nelze jen tak pominout, vzhledem k tomu, že současné iPhony mají jenom 128 MB RAM a výdrž baterie rovněž není zrovna neomezená.

A Apple se samozřejmě nepochybně bude snažit, aby zůstal zachován jeden ze základních principů iPhonu, totiž jednoduchost jeho obsluhy, proto nelze čekat, že by přišel s nějakou obdobou správce úloh z osobních počítačů, výše zmíněné metody, zejména ta první, kdy se prostě vyberou jedna či dvě aplikace pro běh v pozadí, vypadají jako rozumný kompromis.

Zatím ovšem není vůbec jasné, kdy by Apple mohl začít procesy v pozadí skutečně implementovat. Firmware 3.0 konečně přinese podporu oznamovací služby, jež byla navržena právě jako náhrada aplikací v pozadí, není tedy příliš pravděpodobné, že by současně zavedl možnost běhu aplikací v pozadí.

To ale závisí také na schopnostech příslušného hardwaru, zavedení skutečného běhu aplikací v pozadí, byť i jen omezeného, bude nejspíš vyžadovat vylepšený hardware nových iPhonů a iPodů touch, u nichž se předpokládá nasazení výkonnějších procesorů, větší RAM a energeticky účinnější moderní elektroniky, což by mělo vést k vylepšení výdrže na baterii.

Zatím však nevíme, jestli takovéto novinky přinesou již očekávané přístroje třetí generace, které by mohly být představeny při zahájení vývojářské konference WWDC (nedávné pověsti z Číny naznačují, že ano, avšak opět jde o neověřené informace).

Apple sice pro WWDC potvrdil pouze předvedení funkčně úplné beta verze Mac OS X 10.6 Snow Leopard, ale všichni doufají, že 8. června budou zodpovězeny též otázky na nejbližší budoucnost iPhonu, přitom se snad vyjasní také záležitost provozování aplikací v pozadí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: