Apple má nejzelenější notebooky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple má nejzelenější notebooky

9. ledna 2007, 00.00 | Podle amerického ministerstva životního prostředí notebooky Applu nejméně škodí životnímu prostředí, přestože Greenpeace protestuje, až se média zelenají.

Jestli už také máte čekání na Macworld až po krk, můžete si ukrátit čas zprávičkou na jiné téma: Podle kritérií amerického ministerstva životního prostředí, agentury EPA, se notebooky Applu chovají vůči životnímu prostředí nejlépe ze všech přenosných počítačů. EPA k tomu používá hodnotící nástroj EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool – nástroj pro ekologické zhodnocení elektronických produktů). Hodnocené počítače musí splnit 23 povinných kritérií, aby se vůbec zařadily do seznamu „zelených“ zařízení, a chtějí-li získat bronzovou, stříbrnou nebo zlatou medaili za vstřícnost vůči životnímu prostředí, musí splnit alespoň některá z dalších 28 volitelných kritérií. Zlatou medaili nezískal z výrobců osobních počítačů nikdo. Vede Apple, jehož MacBook Pro naplnil 17 dodatečných kritérií, a vysloužil si tak stříbro. Stolní Mac Pro vyhověl 16 volitelným kritériím a monitory Cinema Displays 15 kritériím, což jim též přineslo stříbrnou medaili. Všichni ostatní hodnocení výrobci skončili hůře. Podrobněji rozepsané to najdete třeba tady.

Na celé záležitosti je poněkud pikantní, že organizace Greenpeace, dost známá i u nás, spustila počátkem loňského prosince mohutnou kampaň proti Applu, jež tvrdila, že právě Apple se z technických firem chová k životnímu prostředí nejhůř, co se týče výrobních postupů. Výše odkazované články a komentáře u nich to teď samozřejmě Greenpeace tvrdě vrací. Osobně zase tolik překvapen nejsem.

Aby bylo jasno, nemám nic proti ochraně životního prostředí, sám jsem v ní nějaký čas pracoval. Jenže na rozdíl od mnoha „zelených aktivistů“ jsem také studoval přírodní vědy a dokážu si některé záležitosti racionálně zanalyzovat. A proto se domnívám, že umím odlišit „mediální povyk“ od skutečného problému. Životní prostředí už dost dlouho představuje mediálně nosné téma a Apple ho samozřejmě též využíval. Ze stejného důvodu se ovšem stal lákavým terčem (ostatně pokud jste přístupní „ekoskeptickým“ hlasům, víte, že právě Greenpeace často volí dost nevybíravé metody). Vzhledem ke svému mediálnímu postavení byl Apple prostě příliš lákavý cíl, než aby se to nezkusilo. Teď však dostal průraznou munici k protiútoku. Celé to zřejmě vzniklo tak, že si Greenpeace účelově vybrala jenom určité faktory při výrobě tak, aby daly nejhorší výsledky. Naproti tomu hodnocení EPEAT vychází ze složité metody, na níž pracovala řada kvalifikovaných lidí. Je mně ovšem jasné, že zarytí příznivci zelených hnutí to zpochybní jako další důkaz vládního spiknutí. Na což mohu reagovat pouze žádostí o vyslání psychiatra. Věřím však, že naprostou většinu čtenářů MůjMaca tvoří lidé racionální a pro ně by tato informace měla mít smysl. Přinejmenším z ní vyplývá, že většinu zpráv, které se na nás dnes valí, bychom měli brát s kritickým odstupem (existuje na to hezké latinské rčení „cum grano salis“, tedy doslova „se zrnkem soli“; v angličtině se používá dodnes, zřejmě mají s veřejnými médii delší zkušenosti). Což samozřejmě platí i pro mé výplody, jimiž se vás snažím zásobovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: